.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

„Podróż służbowa” i „jazda lokalna” nie są pojęciami tożsamymi. Ich rozróżnienie ma istotne znaczenie dla uprawnień pracownika i skorelowanych z nim obowiązków pracodawcy. Pojęcia te są istotne również dla obliczania należności podatkowych.



Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykonywanie zadań służbowych poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy

Zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy1 pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Mając na uwadze powyższy przepis, za podróż służbową należy uznać więc w szczególności podróż związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, jeżeli pracownik wyjeżdża poza miejscowość, w której siedzibę ma pracodawca. Jeżeli jednak umowa o pracę wskazuje jako miejsce pracy inną miejscowość niż siedziba pracodawcy, to podróżą służbową będzie wyjazd poza tę właśnie miejscowość. Możliwe jest też określenie stałego miejsca pracy poprzez wskazanie większego niż jedno miasto obszaru, np. województwa. W takim przypadku podróżą służbową będzie dopiero podróż do innego województwa.

Jazdy lokalne wykonywane przez pracownika

Natomiast wszystkie podróże odbywające się w miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub w ramach określonego w umowie o pracę stałego miejsca pracy, określa się mianem „jazdy lokalnej”. W przypadku „jazd lokalnych”, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi należności związanych z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, o których mowa w art. 775 § 1 Kodeksu pracy (może być jednak zobowiązany do zwrotu pewnych kosztów poniesionych przez pracownika na podstawie odrębnej umowy).

Pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową

Pojęciami „podróży służbowej” oraz „jazdy lokalnej” operuje szereg aktów prawnych. Jedną z materii, które regulują te akty, jest m.in. kwestia przysługujących pracownikowi należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. W stosunku do pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej, wysokość oraz warunki ustalania tych należności określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej2. Natomiast w stosunku do pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym, warunki i wysokość przysługujących pracownikowi należności określone powinny być w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Wyżej wymienione rozporządzenie pośrednio oddziaływuje również na uprawnienia pracowników sektora prywatnego, a to za sprawą art. 775 § 4 Kodeksu pracy, który mówi, że postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika „budżetówki”. Ponadto w przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera wymaganych postanowień, pracownikowi sfery prywatnej przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów rozporządzenia.

Warunki zwrotu kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów prywatnych

Natomiast pojęcie „jazdy lokalnej” pojawia się m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy3, wydanym na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym4. Rozporządzenie to określa m.in. warunki zwrotu kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów prywatnych.

 

Pojęcia podróży służbowej” oraz „jazdy lokalnej” mają również istotne znaczenie dla prawa podatkowego, w szczególności dla ustalania prawa do zwolnień z podatku dochodowego i możliwości zaliczenia wydatków związanych z podróżami pracowników do kosztów uzyskania przychodu osiągniętego przez pracodawcę.

 

 

_______________________________

1 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)

2 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167)

3 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271, z późn. zm.)

4 Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.)


Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + zero =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu