.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kim jest i co robi adwokat?

Autor: Artykuł Partnera

Obecnie zwykłej osobie bardzo ciężko jest odnaleźć się w przepisach prawa. Nie dość, że są one napisane skomplikowanym językiem, to na dodatek ciągle powstają nowe a stare są zmieniane. Niestety, w sądzie, urzędzie lub innej instytucji nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem, dlatego coraz częściej zwracamy się o pomoc do adwokata. Jeśli zastanawiasz się kim jest adwokat i co robi, to przeczytaj nasz artykuł.



Kim jest i co robi adwokat?

Kim jest adwokat?

Adwokat to osoba, która ukończyła 5-letnie studia prawnicze, po których odbyła 3-letnią aplikację adwokacką zakończoną egzaminem adwokackim, który musiała zdać, a następnie uzyskała wpis na listę adwokatów. Średnio można stwierdzić, że adwokatem się zostaje w wieku około 27-28 lat. Podstawową formą wykonywania działalności przez adwokatów na polskim rynku są kancelarie adwokackie.

Tytuł adwokata to tytuł zawodowy i podlega ochronie prawnej. Jeśli ktoś posługuje się nim nie mając do tego uprawnień popełnia wykroczenie przywłaszczenia stanowiska, o jakim mowa w art. 61 Kodeksu Wykroczeń, za co grozi kara grzywny albo nagany.

Pod względem przygotowania zawodowego jakie musi posiadać adwokat Kielce niczym się nie różnią od Warszawy, dlatego każdy adwokat może prowadzić sprawy przed każdym sądem w Polsce.

Czy prawnik i adwokat to to samo?

Każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. Status prawnika nabywa się wraz z ukończeniem studiów prawniczych i uzyskaniem tytułu magistra prawa, natomiast aby zostać adwokatem należy dodatkowo ukończyć aplikację adwokacką, a następnie zdać egzamin adwokacki.

Kolejną rzeczą, która odróżnia adwokatów od innych prawników jest tajemnica adwokacka. Adwokat, w odróżnieniu od zwykłego prawnika, nie może bez Twojej zgody ujawnić nikomu tego, czego się od Ciebie dowiedział.

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat zajmuje się udzielaniem porad prawnych, reprezentowaniem klientów przed sądami powszechnymi i innymi organami państwowymi, sporządzaniem prawniczych pism takich jak pozwy, apelacje czy zażalenia, tworzeniem i opiniowaniem umów, a także obroną oskarżonych w sprawach karnych. Ponadto adwokat uczestniczy w rozprawach sądowych, zgłasza wnioski, negocjuje, bierze udział w przesłuchaniach, przyjmuje klientów w kancelarii adwokackiej i objaśnia przepisy prawne.

Adwokat może udzielać pomocy prawnej osobom fizycznym lub firmom lub jednym i drugim.

W swojej praktyce adwokat może zajmować się jedną lub kilkoma gałęziami prawa, np.:

  • konstytucyjnym
  • cywilnym
  • karnym
  • rodzinnym
  • administracyjnym
  • pracy
  • ubezpieczeń społecznych
  • spółek
  • podatkowym

Jaka jest rola adwokata?

Zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej rolą adwokata jest dbanie o interes klienta. Adwokat robi to np. podczas przesłuchań, rozpraw sądowych czy negocjacji. Pilnuje wtedy, aby prawa jego klienta były respektowane. Pomaga mu osiągnąć założone cele i broni przed oskarżeniami ze strony Policji, Prokuratury i innych instytucji. Adwokat jest doradcą swojego klienta. Jego zadaniem jest wskazać klientowi najlepsze rozwiązanie problemu prawnego. W sprawie sądowej adwokat ma za zadanie przekonać sąd do racji swojego klienta.

Rolą adwokata nie jest ocenianie klienta, tylko niesienie pomocy, zgodnie z zasadą, że każda osoba ma prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Adwokat jest jedyną osobą, z którą tymczasowo aresztowany może się od razu skontaktować.

Jak widać funkcja, jaką pełni adwokat w państwie prawa jest bardzo ważna. Zgodnie z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Nie zawsze jednak tak jest. Adwokatura, czyli ogół adwokatów i aplikantów adwokackich ma za zadanie strzec, aby zasada ta była przestrzegana.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 0 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu