Budowa altany śmietnikowej na osiedlu

• Autor: Łukasz Poczyński

W zeszłym roku kupiłem od dewelopera domek na osiedlu mieszkaniowym. Obecnie mieszkańcy utworzyli wspólnotę i postanowili wybudować altanę śmietnikową wzdłuż granicy mojej działki. Czy w tej sytuacji obowiązuje przepis, że obiekt musi być oddalony 3 m od granicy działki? Dodam, że inwestor nie przewidział miejsca na śmietnik.

Budowa altany śmietnikowej na osiedlu

Usytuowanie miejsca gromadzenia odpadów na terenie osiedla domków jednorodzinnych

O miejscu gromadzenia odpadów stałych mówi rozdział 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

㤠22.

1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:

  1. zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,
  2. wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,
  3. utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpady powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach”.

Z ustępu 1 powyższego artykułu wyraźnie wynika, iż inwestor powinien wyodrębnić miejsce na gromadzenie odpadów stałych i ich segregację.

㤠23.

1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.

2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.

4. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych”.

 Jaka powinna być odległość śmietnika od budynków mieszkalnych?

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż odległość śmietnika od drzwi i okien budynków powinna wynosić 10 m, a od działki sąsiada 3 m. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli śmietniki na obu działkach stykają się. Z kolei w zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się zmniejszenie odległości od okien i drzwi do 3 m, a od granicy działki do 2 m.

Na koniec warto przytoczyć opinię Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażoną z wyroku z dnia 13.10.2009 r. (sygn. akt II OSK 1583/08), zgodnie z którą niezgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi usytuowanie obiektu (w tym wypadku śmietnika) niewymagającego pozwolenia na budowę „istotnie” narusza te przepisy.

W konsekwencji może to oznaczać nakaz rozbiórki takiego obiektu wydany przez inspektora nadzoru budowlanego.