Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podstawowe informacje o prawie Republiki Czeskiej

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 13.01.2011

Prawo Republiki Czeskiej ma specyficzne cechy. Wiele z tej specyfiki wiąże się z okresem istnienia państwa czechosłowackiego. W tekście tym autor zwraca uwagę na te właściwości czeskiego prawa, które mogą wydać się szczególnie ważne z polskiej perspektywy.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Jak wiadomo, tak zwane prawo w praktyce wiąże się z działalnością określonych instytucji, zwłaszcza organów władzy publicznej. Dlatego przedstawiam wybrane informacje o instytucjach władzy publicznej w Republice Czeskiej oraz o ich znaczeniu, zwłaszcza z perspektywy osób zainteresowanych prowadzeniem w tym państwie określonej działalności, w tym działalności gospodarczej.

 

Republika Czeska powstała – jako podmiot prawa międzynarodowego publicznego – dnia 1 stycznia 1993 roku. Wcześniej była ona częścią Czechosłowacji. Obszar, który w Polsce często nazywany jest „Czechami”, składa się z trzech głównych krain: Czech, Moraw i Śląska (jego tak zwanej czeskiej części). Na południowych Morawach (w pobliżu granicy z Republiką Słowacką) jest Słowacko (Slovácko), którą to krainę należy odróżniać od Słowacji (Slovensko).

 

Republika Czeska jest państwem o ustroju republikańskim. Głową państwa jest Prezydent Republiki (www.hrad.cz), wybierany przez Parlament Republiki Czeskiej. Parlament jest dwuizbowy, składa się z Izby Poselskiej (www.psp.cz) i Senatu (http://senat.cz). Te organy władzy publicznej, jak również Rząd Republiki Czeskiej (www.vlada.cz) i ministerstwa, mają swe siedziby w Pradze (stolicy państwa). Warto wspomnieć, że w pobliżu siedziby Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej zlokalizowana jest Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej (jest to u stóp wzgórza Hradczany, gdzie urzęduje Prezydent Republiki). Jedną ze specyficznych cech Republiki Czeskiej jest to, że wiele ogólnopaństwowych instytucji publicznych ma swą siedzibę w Brnie. Są wśród nich organy władzy sądowniczej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wśród mających swe siedziby w Brnie organów ogólnopaństwowych są:

 

  1. Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej (Ústavní soud České republiky);
  2. Sąd Najwyższy Republiki Czeskiej (Nejvyšší soud České republiky);
  3. Najwyższy Sąd Administracyjny (Nejvyšší správní soud);
  4. Najwyższe Zastępstwo Państwowe Republiki Czeskiej (Nejvyšší státní zastupitelství);
  5. Publiczny Obrońca Praw (Veřejný ochránce práv);
  6. Urząd do spraw Ochrony Konkurencji Gospodarczej (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže).

 

Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej (www.usoud.cz) może wydać się większości Polakom związanym z Republiką Czeską organem „odległym”, którego właściwość leży poza zakresem ich aktywności prywatnej lub gospodarczej. Zapewne tak jest i pozostanie w wielu przypadkach. Warto jednak pamiętać, że „skarga konstytucyjna” w Republice Czeskiej ma – jeśli można użyć takiego określenia – bardziej praktyczny charakter niż tak samo nazywana instytucja prawna w Polsce. W Republice Czeskiej uznanie zasadności skargi konstytucyjnej przez Sąd Konstytucyjny oznacza uchylenie (wzruszenie) samego orzeczenia (bardzo często orzeczenia sądowego). W skrócie: skargę konstytucyjną kieruje się tam przeciwko samemu orzeczeniu i werdykt Sądu Konstytucyjnego jest skuteczny względem samego zaskarżonego orzeczenia. Przypadki, kiedy postępowanie w sprawie skargi konstytucyjnej może mieć znaczenie dla aktu normatywnego, to zagadnienie wykraczające poza zakres tego tekstu informacyjnego.

 

Sąd Najwyższy Republiki Czeskiej (www.nsoud.cz) i Najwyższy Sąd Administracyjny (www.nssoud.cz), podobnie do analogicznych centralnych organów sądowniczych w Polsce, są przede wszystkim organami sądowniczymi najwyższej instancji w sprawach, które rozpatrują sądy niższego stopnia; ponadto mają pewne inne kompetencje. W Republice Czeskiej, w początkowym okresie jej współczesnego samodzielnego bytu państwowego zlikwidowano odrębne sądownictwo wojskowe. Specyficznym zagadnieniem, wiążącym się z kompetencjami odnośnych brneńskich sądów najwyższych, jest sądownictwo administracyjne. Najwyższy Sąd Administracyjny jest jedynym sądem administracyjnym – rozumianym jako odrębny organ władzy państwowej. Zasadniczo jest on organem drugiej instancji, do którego zaskarża się orzeczenia, które wydały sądy w pierwszej instancji. Tymi sądami pierwszej instancji są wyspecjalizowane komórki organizacyjne (zwane wyspecjalizowanymi senatami) w sądach powszechnych.

 

Zastępstwo Państwowe Republiki Czeskiej to struktura organizacyjna, która zastąpiła w Republice Czeskiej prokuraturę. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik organów prokuratorskich w Polsce (jak również w innych państwach).

 

Publiczny Obrońca Praw, czyli Ombudsman (www.ochrance.cz), to urząd odpowiadający urzędowi Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce.

 

Urząd do spraw Ochrony Konkurencji Gospodarczej (www.compet.cz) ma zadanie kontrolować stan konkurencji i przeciwdziałać niewłaściwym zachowaniom rynkowym.

 

W Republice Czeskiej zapewnia się szeroki dostęp do informacji na temat instytucji publicznych oraz prawa. Wyżej wspomniane organy mają swoje strony internetowe. Organy władzy sądowniczej, o których była mowa, udostępniają swoje orzecznictwo. Cztery adresy internetowe można uznać za szczególnie ważne; są to swoiste wrota informacyjne – także dla cudzoziemców.

 

Ogólny charakter ma „Portal Administracji Publicznej Republiki Czeskiej” (http://portal.gov.cz). Są tam zebrane bardzo liczne informacje o Republice Czeskiej. Niemożliwe jest całościowe omówienie tego serwisu informacyjnego, więc przedstawiam jego wybrane składniki. Trzy działy: Obywatel (Občan), Przedsiębiorca (Podnikatel) i Cudzoziemiec (Cizinec) zostały tam wyróżnione. Dostęp do treści aktów normatywnych zapewniono przez zakładkę Ustawy (Zákony).

 

Portal internetowy Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Czeskiej (http://portal.justice.cz) ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że w ramach ministerialnego serwisu internetowego zapewniany jest dostęp do wielu informacji, także o charakterze gospodarczym. Na stronie głównej jest dostęp do „Rejestru handlowego” (Obchodní rejstřík) i „Rejestru podmiotów niewypłacalnych” (Insolvenční rejstřík).

 

Pod nazwą „Czech POINT” (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) działa serwis elektroniczny, za pomocą którego można załatwić różne sprawy urzędowe, bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie. Chodzi zwłaszcza o oszczędzenie interesantom wypraw do urzędów w odległych miejscowościach. Wystarczy skorzystać (na stronach internetowych www.czechpoint.cz) z bazy podmiotów, które działają w tym systemie i można w pobliżu miejsca pobytu załatwić część spraw urzędowych, a zwłaszcza uzyskać dostęp do danych urzędowych.

 

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Republice Czeskiej mogą korzystać z przeznaczonego dla nich serwisu internetowego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych (http://portal.mpsv.cz). Charakter informacyjny tego portalu jest oczywisty, ważną jego funkcją jest możliwość sprawdzania ofert miejsc pracy.

 

W ogólnym tekście informacyjnym trudno podawać szczegóły. Te zostaną zawarte w opracowaniach tematycznych.Stan prawny obowiązujący na dzień 13.01.2011

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podstawowe informacje o źródłach prawa Republiki Czeskiej

Prawo Republiki Czeskiej ma specyficzne cechy. Wiele z tej specyfiki wiąże się z okresem istnienia państwa czechosłowackiego. Autor przedstawia najważniejsze akty prawne obowiązujace u naszych południowych sąsiadów, podając orginalne nazewnictwo oraz objaśniając sposób ich oznaczania.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »