Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Adres do doręczeń – kiedy warto skorzystać a kiedy jest potrzebny?

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 04.01.2011

Wiele osób nie chce ujawniać swego miejsca zamieszkania. Powody są bardzo różne – obawa przed szantażem ze strony wierzyciela, dłużnika czy małżonka, uciążliwymi telefonami czy korespondencją. Czasem są to względy czysto praktyczne – ktoś, kto chce przeciwko nam wytoczyć pozew przed sądem, musi znać nasz adres zamieszkania. Nieznajomość tego adresu może zniechęcić go do wystąpienia na drogę sądową.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Korespondencja przedsądowa

 

Zasadniczo, jeśli prowadzimy z kimś negocjacje przedsądowe (wezwania do zapłaty, zaproponowanie ugody itp.), podanie naszego adresu zamieszkania nie jest konieczne. Jego brak nie będzie uchybiał w żaden sposób mocy dowodowej takich pism, o ile tylko inne zawarte w nich informacje pozwalają jednoznacznie zidentyfikować nadawcę pisma. Można ograniczyć się jedynie do podania swojego imienia i nazwiska. Jest jednak problem praktyczny – bez podania adresu nadawcy na kopercie nie ma możliwości nadania przesyłki poleconej za potwierdzeniem nadania lub odbioru na poczcie. A tylko takie pismo będzie przydatne w przypadku sporu w sądzie, ponieważ w przeciwnym wypadku nie mamy żadnego dowodu, że rzeczywiście wysłaliśmy dłużnikowi np. wezwanie do zapłaty. Ponadto bez podania naszego adresu przeciwnik nie jest w stanie nam odpisać czy na przykład uznaje roszczenie czy nie, i narażamy się na zarzut przedwczesnego wytoczenia pozwu. Sprytny dłużnik zapewne powie w takiej sytuacji, że gdy dostał wezwanie, natychmiast chciał się z nami skontaktować i zapłacić, ale nie wiedział jak, gdyż nie podaliśmy adresu, a w sądzie od razu uzna powództwo. Skutek – zgodnie z art. 101 K.p.c. – zwrot kosztów należy się pozwanemu nawet pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest podanie przez nas adresu do doręczeń, który nie musi być zgodny z naszym adresem zamieszkania. Powinien on być jednak podany tak, aby gwarantował nam odebranie przesyłek – np. adres rodziców, przyjaciela. Jeśli nie chcemy angażować naszych bliskich czy kolegów, to wówczas adresem do doręczeń może być np. adres prawnika, który przygotowuje dla nas pismo. Nie musi on występować w naszym imieniu (nie jest konieczne udzielenie pełnomocnictwa), będzie on jedynie odbiorcą skierowanych do nas przesyłek.

 

 
Podawanie adresu zamieszkania przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność on-line

 

W przypadku osób fizycznych będących przedsiębiorcami adres zamieszkania nie musi pokrywać się z adresem miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe czy świadczący usługi drogą elektroniczną często zadają pytanie: „czy wystarczy na stronie internetowej (w regulaminie) podać adres firmy, czy trzeba podać także swój adres zamieszkania?”.

 

Taki obowiązek co do zasady istnieje w przypadku, kiedy przedsiębiorca zawiera przez internet umowy z konsumentami. Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z 2 marca 2000 r. – art. 9 ust. 1 pkt 1): „konsument powinien być poinformowany, przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy o: imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedzibie) przedsiębiorcy oraz o organie, który zarejestrował działalność gospodarczą, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany”. Przepis należy rozumieć w ten sposób:

 

  • jeśli przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, to powinna ona podać imię, nazwisko oraz adres zamieszkania;
  • jeśli przedsiębiorcą jest jednostka organizacyjna lub osoba prawna (np. spółka), powinna ona podać swoją nazwę oraz siedzibę. Sformułowanie „siedziba” odnosi się zatem do jednostki organizacyjnej lub osoby prawnej a nie do przedsiębiorcy – osoby fizycznej.

 

Identyczny obowiązek nakłada ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 2) usługodawca ma obowiązek podać imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres. Niepodanie tych danych stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny (art. 23 tej ustawy).

 

Zatem przedsiębiorca działający on-line obowiązany jest podać zarówno adres zamieszkania jak i adres, pod którym prowadzi działalność gospodarczą. Jest to spowodowane tym, że w praktyce sąd często wymaga, aby pozywając go wskazać zarówno adres jego zamieszkania jak i adres miejsca prowadzenia działalności. Na przykład „Jan Kowalski zamieszkały w 00-000 Warszawa, ul. Jasna 10, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą PPUH Jan Kowalski z siedzibą w 11-111 Gdańsk, ul. Morska 5.

 

Gdy mieszkasz za granicą – pełnomocnik do doręczeń

 

Przy obecnej mobilności osób coraz częściej zdarza się, iż strona występująca w postępowaniu sądowym ma miejsce zamieszkania za granicą. W takiej sytuacji obowiązana jest ona ustanowić w Polsce tzw. pełnomocnika do doręczeń, tj. podmiot, do którego będą kierowane przesyłki w sprawie. Obowiązek ten wynika z art. 1135 § 1 K.p.c.

 

Pełnomocnik do doręczeń nie jest pełnomocnikiem procesowym i nie reprezentuje strony w postępowaniu, jedynie odbiera pisma skierowane do strony, natomiast nie może podpisywać pism w jej imieniu. Pełnomocnikiem do doręczeń może być dowolna osoba, zwykle jest to ktoś z rodziny, znajomy, przyjaciel, nie musi być to adwokat lub radca prawny. Natomiast jeśli strona ustanawia pełnomocnika procesowego (zwykle adwokata lub radcę prawnego), to jest on jednocześnie także pełnomocnikiem do doręczeń.

 

Zgodnie z art. 1135 § 2 K.p.c. konsekwencją niewskazania pełnomocnika do doręczeń jest to, iż przeznaczone dla strony zamieszkałej za granicą pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Wskazanie pełnomocnika do doręczeń powinno nastąpić najpóźniej przy pierwszym doręczeniu pisma sądowego (które to może być jeszcze skutecznie wysłane na adres „zagraniczny”). Zatem jeśli nie wskażemy pełnomocnika do doręczeń, musimy liczyć się z tym, iż sąd w ogóle nie będzie wysyłał nam przesyłek, mało tego – będą one uznane za doręczone skutecznie (co w praktyce pozbawia nas możliwości udziału w procesie).

 

Obowiązek ten, choć często krytykowany, wydaje się zgodny z prawem Unii Europejskiej. Służy usprawnieniu i przyspieszeniu postępowania. Strona prowadząca proces musi zawsze liczyć się z pewnym nakładem pracy i wysiłku, tym bardziej jeśli toczy się on w obcym kraju. Ustanowienie takiego pełnomocnika nie wiąże się ani ze szczególnym nakładem organizacyjnym ani finansowym.

 

Informujemy, że nasz serwis świadczy usługi w zakresie pełnomocnictwa do doręczeń. Jeśli mieszkasz za granicą, masz sprawę w polskim sądzie i musisz wskazać osobę, która będzie odbierała przesyłki, zgłoś się do nas.Stan prawny obowiązujący na dzień 04.01.2011

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

List polecony za potwierdzeniem odbioru – zwrot

Zwrot listu poleconego wysłanego za potwierdzeniem odbioru nie zawsze będzie oznaczał, że nie nastąpił skutek doręczenia pisma. Procedury karna, cywilna i administracyjna regulują możliwość dokonania w takich sytuacjach doręczenia zastępczego. Na straconej pozycji nie stoją również osoby, które chcą przesłać listem poleconym dokument prywatny, od doręczenia którego zależy wystąpienie określonych skutków prawnych.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »