.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nowelizacja kodeksu pracy - najważniejsze informacje

Autor: Artykuł Partnera

Od 26 kwietnia 2023 roku obowiązują zmiany w Kodeksie Pracy. Dwie nowelizacje wprowadzają sporo zmian i dotyczą zarówno pracy zdalnej, jak i propracowniczych rozwiązań, związanych z wdrożeniem unijnych dyrektyw. Mają one stanowić odpowiedź na aktualne trendy na rynku. Kodeks Pracy wymaga zatem, aby pracodawcy zweryfikowali dotychczasową dokumentację oraz zaktualizowali ją, uwzględniając obecne wymagania. O jakich najważniejszych zmianach warto wspomnieć?



Nowelizacja kodeksu pracy - najważniejsze informacje

Nowelizacja Kodeksu Pracy - kluczowe zmiany

Na początek można przyjrzeć się dwóm zmianom, które weszły w życie 21 lutego. Dotyczą one kontroli trzeźwości w firmie. Nowe przepisy pozwalają pracodawcom weryfikować stan trzeźwości pracownika w celach prewencyjnych, nawet jeśli nie wykazuje on oznaków świadczących o byciu pod wpływem alkoholu (ta możliwość dotyczy określonych kategorii pracowników). W przypadku pozostałych osób kontrola jest możliwa w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub pił w pracy. Warto zaznaczyć, że w tej sytuacji badanie jest wykonywane przez policję. Pracodawca może przeprowadzić badanie samodzielnie tylko, jeśli praca danej osoby wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia. Należy dodać, że kontrola trzeźwości może zostać przeprowadzona nawet w przypadku osób pracujących zdalnie, po wcześniejszym porozumieniu z pracownikiem.

Bardzo ważna nowelizacja Kodeksu Pracy weszła w życie 7 kwietnia. Jest ona związana z pracą zdalną i hybrydową. Wprowadzone regulacje pozwalają na całkowite lub częściowe wykonywanie pracy zdalnej w miejscu, które wskaże pracownik. Istotną zmianą jest brak możliwości odmówienia pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4. roku życia, kobietom w ciąży, a także rodzicom lub opiekunom osób z niepełnosprawnościami. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy organizacja lub rodzaj pracy nie pozwalają na wykonywanie obowiązków spoza biura. Od 7 kwietnia możliwe jest też wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej, maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym.

Kodeks Pracy - urlopy, zmiana warunków pracy i dokumentacja pracownicza

Kolejne przepisy weszły w życie 26 kwietnia i dotyczą m.in. bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Kodeks Pracy daje prawo pracownikowi do pięciu dodatkowych dni urlopu w roku. Należy zaznaczyć, że urlop ten może być wykorzystany na zapewnienie osobistej opieki krewnemu lub osobie żyjącej we wspólnym gospodarstwie domowym. Istnieje możliwość wykorzystania urlopu w całości lub w częściach. W tym samym dniu weszły w życie przepisy pozwalające na wzięcie urlopu z powodu działania siły wyższej. Pracownicy mogą wykorzystać dwa dni lub 16 godzin w roku. Urlop jest płatny w 50%. Kolejne zmiany dotyczą urlopu rodzicielskiego. Od 26 kwietnia jego okres nieprzenoszalny wynosi dziewięć tygodni dla każdego rodzica. Ponadto kobieta w okresie urlopu macierzyńskiego ma otrzymywać 100% zasiłek. W okresie urlopu rodzicielskiego zasiłek ma wynosić 70% (dla kobiet i mężczyzn).

Nowelizacja Kodeksu Pracy zapewnia pracownikom prawo do zmiany warunków pracy. Oznacza to, że po przepracowaniu przynajmniej 6 miesięcy zatrudniony może wystąpić o zmianę formy zatrudnienia. Pracodawca musi odpowiedzieć na pismo w terminie jednego miesiąca. Warto też wspomnieć o konieczności wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. Wiąże się to z obowiązkiem umieszczenia w niej wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę i odpowiedzi pracodawcy na owy wniosek. Ponadto konieczne jest dołączenie dokumentów związanych z elastyczną organizacją pracy oraz wniosków dotyczących urlopu opiekuńczego i urlopu z powodu działania siły wyższej.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus 2 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu