.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Najem turystyczny budynków postawionych na zgłoszenie

Chcę założyć działalność gospodarczą opartą na najmie obiektów turystycznych pod nocleg. Posiadam dwa budynki postawione na zgłoszenie widniejące jako inne budynki zakwaterowania turystycznego. Całość jest po inwentaryzacji. Skoro jednak budowałem na zgłoszenie, nie posiadam różnych dokumentów (np. książki obiektu, okresowych kontroli). Czy zatem mogę podjąć najem budynków postawionych na zgłoszenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Najem turystyczny budynków postawionych na zgłoszenie

Najem budynków i zmiana ich użytkowania

Zmienił Pan sposób użytkowania budynku gospodarczego na budynek rekreacji indywidualnej oraz strychu budynku rekreacji indywidualnej na poddasze użytkowe.

 

Rozpoczęcie wynajmowania ww. pomieszczeń, tj. świadczenia usług hotelarskich i turystycznych, wymaga kolejnej zmiany sposobu użytkowania budynku.

 

W rejestrze budynków wpisane są inne budynki zakwaterowania turystycznego. Z regulacji ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, a zwłaszcza z art. 20, art. 22 i art. 24 tej ustawy wynika, że ewidencja gruntów i budynków jest tylko specjalnie prowadzonym i wywierającym określone skutki prawne zbiorem informacji o gruntach, który pełni funkcje informacyjno-techniczne. Zmiany w ewidencji nie rozstrzygają sporów o prawo, nie nadają ani nie ujmują praw. Deklaratoryjny charakter wpisów oznacza, że ewidencja nie kształtuje nowego stanu prawnego, a jedynie potwierdza stan prawny wynikający z dokumentów, rejestruje zmiany dokonane w innych postępowaniach.

 

W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 187) wprowadzone zostały definicje obiektów hotelarskich.

 

Jak stanowi art. 71 ust 1 pkt 2 ww. ustawy Prawo budowlane, przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń

 

Przy czym przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego należy rozumieć nie tylko przeznaczenie obiektu do innego rodzaju użytkowania, lecz także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu.

 

Zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części sprowadza się przede wszystkim do ustalenia, czy i w jakim stopniu podjęcie lub zaniechanie w tym obiekcie działalności związanej z jego użytkowaniem wpływa na zmianę wymagań stawianych obiektowi, związanych głównie z bezpieczeństwem jego zmienionego sposobu użytkowania. Wymagania te zostały określone w art. 5 Prawa budowlanego i uwzględniają wymienione w art. 71 ust. 1 pkt 2 warunki w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

 

Zatem zmianą sposobu użytkowania obiektu budowlanego (lub jego części) jest przede wszystkim podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej wymienione w przepisie warunki.

Zmiana wymagań stawianych budynkom

Nie każda zmiana sposobu użytkowania będzie zmianą sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 Prawa budowlanego. W tym zakresie organ musi zbadać, czy w wyniku zmiany faktycznego sposobu użytkowania dojdzie do zmiany w zakresie określonych w art. 71 ust. 1 pkt 2 oraz art. 5 warunków technicznych, a także użytkowych obiektu. Ocena tych wszystkich elementów w kontekście treści art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego stanowi zasadniczy element stwierdzenia, że w sprawie dojdzie do zmiany sposobu użytkowania. Ustalenie bowiem, że nastąpi zmiana sposobu użytkowania sprowadza się do wyjaśnienia, czy i w jakim zakresie podjęcie działalności związanej z użytkowaniem obiektu wpływa na zmianę wymagań stawianych obiektowi, związanych głównie z bezpieczeństwem jego dalszego zmienionego użytkowania.

 

Budynki określone przez Pana to inne obiekty, gdzie świadczone są usługi hotelarskie. Nie mają one aż takich wymogów według ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych jak pensjonaty i hotele.

 

Ale od strony prawa budowlanego nadal wymagania należy spełnić pod kątek zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu