.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ustanowienie opieki nad dziećmi na czas pracy za granicą

• Opublikowano: 28-07-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Chcę wyjechać z mężem na pół roku do pracy za granicę. Mamy dwoje dzieci w wieku 10 i 15 lat. Dzieci zostaną pod opieką mojego brata. Jak i gdzie załatwić prawnie opiekę na czas naszej nieobecności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustanowienie opieki nad dziećmi na czas pracy za granicą

Opieka nad dziećmi w czasie wyjazdu

Jeżeli Państwo wyjadą i dzieci pozostaną pod opieką brata, to będzie on opiekunem faktycznym dzieci. Prawnie niestety nie jest to rozwiązanie, ponieważ nie daje to bratu żadnych uprawnień w przedmiocie ewentualnej decyzyjności. Jedynym prawnym rozwiązaniem w tej kwestii jest skierowanie do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dzieci wniosku o czasowe zawieszenie Państwa władzy rodzicielskiej i ustanowienie opiekuna prawnego w osobie brata. Zgodnie z treścią art. 110 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.):

„§ 1. W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.

§ 2. Zawieszenie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie”.

 

Komentowany przepis nie wskazuje co prawda expressis verbis, że przemijająca przeszkoda zachodzić powinna po stronie rodziców, ale wynika to z ogólnych założeń instytucji władzy rodzicielskiej. Zawieszenie władzy rodzicielskiej dopuszczalne jest wtedy, gdy rodzice, którzy chcą sprawować władzę rodzicielską, nie sprawują jej z powodu istniejących w tym względzie przemijających przeszkód, którym przeciwstawić się nie mogą (postanowienie SN z 8.10.1964 r., sygn. akt II CR 418/64).

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Ustawodawca przewidział jedną przesłankę zawieszenia władzy rodzicielskiej, jaką jest przemijająca przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej (art. 110 § 1 K.r.io.). Pod tym pojęciem należy rozumieć stan tymczasowy i ograniczony, w czasie którego ustanie jest możliwe do przewidzenia. Chodzi o taką sytuację, która powoduje przejściową niemożność sprawowania przez rodziców ich obowiązków wobec dziecka z przyczyn z reguły przez nich niezawinionych, np. na skutek choroby. Zawieszenie władzy rodzicielskiej może dotyczyć, podobnie jak w przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej na podstawie art. 109 K.r.io., zarówno jednego, jak i obojga rodziców. W tym drugim przypadku zawieszenie władzy rodzicielskiej obliguje sąd do ochrony interesów dziecka poprzez ustanowienie z urzędu opieki prawnej dla małoletniego do czasu przywrócenia władzy rodzicielskiej, choćby jednemu z rodziców, albo uzyskania przez dziecko pełnoletności (art. 110 K.r.io., red. M. Załucki, wyd. 1).

 

Dlatego też, jak Pani widzi, taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku. Jeżeli chce Pani to formalnie uregulować, proszę złożyć do sądu rejonowego (wydział rodzinny) miejsca zamieszkania dziecka wniosek o zawieszenie Państwa władzy rodzicielskiej na czas wyjazdu z wnioskiem o ustanowienie brata opiekunem prawnym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus V =
.
Nekrolog Izabela Nowacka-Marzeion

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu