Legalizacja domku letniskowego

W 2000 r. moi rodzice kupili działkę rolną nad jeziorem. Pozostawili tam domek letniskowy niezwiązany z gruntem, o powierzchni 35 m2 plus taras i wiata z tyłu domku. Domek ma poddasze, które można uznać za strych. W 2007 r. działka została przekształcona na działkę rekreacyjną, domek został zgłoszony do gminy i naliczono podatek od nieruchomości. Teraz działkę chcę sprzedać i kupiec chce, żebym domek letniskowy zalegalizowała. Nie wiem, na jakiej podstawie rodzice ten domek postawili, mówili, że jak na działce rolnej, niezwiązany z gruntem, to nic nie trzeba robić. Nikt w sąsiedztwie domków nie legalizował, najczęściej były to przyczepy później rozbudowane. Nasz domek również był najpierw kontenerem, później rozbudowanym. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Jak się za to zabrać? Do zapytania dołączam zdjęcie domku.

Legalizacja domku letniskowego

Domek wybudowany bez zgłoszenia

Zgodnie z treścią planu plan nie dopuszcza nowej zabudowy, Pani ma zabudowaną działkę. Nie jest prawdą, że na działce rolnej można było budować kiedykolwiek budynek rekreacyjny bez pozwolenia czy zgłoszenia – budynek gospodarczy. Plan dopuszcza istniejącą zabudowę letniskową, ale nakazuje rozbiórki i likwidację budynków pobudowanych bez pozwolenia.

Domek letniskowy jako obiekty tymczasowy

Budynek nie jest trwale związany z gruntem, więc stanowi budynek tymczasowy. Na gruncie obowiązujących przepisów prawa obiekt nie połączony trwale z gruntem nie jest budynkiem i należy go zakwalifikować do tymczasowych obiektów budowlanych.

Należało go rozebrać po 120 dniach, obecnie po 180 dniach.

Aby zalegalizować ten budynek, należałoby wykazać zgodność zabudowy z planem zagospodarowania – to przeszłoby, gdyby nie to, że plan naciska na rozbiórkę budynków postawionych bez pozwolenia.

Kolejna rzecz – to wykonanie robót budowlanych mających na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem – czyli związanie budynku z gruntem. Aby stał się budynkiem, a nie obiektem tymczasowym.

Obiekt budowlany

Obiekt budowlany trwale połączony z gruntem to taki obiekt, którego obciążenia przenoszone są na grunt (podłoże) przez konstrukcję techniczną, tzn. fundamenty, w postaci ław fundamentowych, stop fundamentowych lub pali. Spodnia część takiej konstrukcji musi znajdować się poniżej poziomu terenu.

Oczywiście cecha trwałego połączenia z gruntem stanowi o uznaniu danego obiektu za ruchomość bądź też nieruchomość – na gruncie prawa cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własność.

Legalizacja obiektu

Pojęcie to ma także znaczenie na gruncie prawa budowlanego. Tylko obiekt trwale związany z gruntem można uznać za budynek. Cecha ta ma także znaczenie dla zakwalifikowania obiektu jako tymczasowego (art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane).

Konieczna będzie także opłata legalizacyjna. Jeśli rodzice nie posiadali zgłoszenia ani pozwolenia – to kosztowna procedura, która najprawdopodobniej skończy się i tak nakazem rozbiórki.