.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Legalizacja domku letniskowego

W 2000 r. moi rodzice kupili działkę rolną nad jeziorem. Pozostawili tam domek letniskowy niezwiązany z gruntem, o powierzchni 35 m2 plus taras i wiata z tyłu domku. Domek ma poddasze, które można uznać za strych. W 2007 r. działka została przekształcona na działkę rekreacyjną, domek został zgłoszony do gminy i naliczono podatek od nieruchomości. Teraz działkę chcę sprzedać i kupiec chce, żebym domek letniskowy zalegalizowała. Nie wiem, na jakiej podstawie rodzice ten domek postawili, mówili, że jak na działce rolnej, niezwiązany z gruntem, to nic nie trzeba robić. Nikt w sąsiedztwie domków nie legalizował, najczęściej były to przyczepy później rozbudowane. Nasz domek również był najpierw kontenerem, później rozbudowanym. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Jak się za to zabrać? Do zapytania dołączam zdjęcie domku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Legalizacja domku letniskowego

Domek wybudowany bez zgłoszenia

Zgodnie z treścią planu plan nie dopuszcza nowej zabudowy, Pani ma zabudowaną działkę. Nie jest prawdą, że na działce rolnej można było budować kiedykolwiek budynek rekreacyjny bez pozwolenia czy zgłoszenia – budynek gospodarczy. Plan dopuszcza istniejącą zabudowę letniskową, ale nakazuje rozbiórki i likwidację budynków pobudowanych bez pozwolenia.

Domek letniskowy jako obiekty tymczasowy

Budynek nie jest trwale związany z gruntem, więc stanowi budynek tymczasowy. Na gruncie obowiązujących przepisów prawa obiekt nie połączony trwale z gruntem nie jest budynkiem i należy go zakwalifikować do tymczasowych obiektów budowlanych.

Należało go rozebrać po 120 dniach, obecnie po 180 dniach.

 

Aby zalegalizować ten budynek, należałoby wykazać zgodność zabudowy z planem zagospodarowania – to przeszłoby, gdyby nie to, że plan naciska na rozbiórkę budynków postawionych bez pozwolenia.

 

Kolejna rzecz – to wykonanie robót budowlanych mających na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem – czyli związanie budynku z gruntem. Aby stał się budynkiem, a nie obiektem tymczasowym.

Obiekt budowlany

Obiekt budowlany trwale połączony z gruntem to taki obiekt, którego obciążenia przenoszone są na grunt (podłoże) przez konstrukcję techniczną, tzn. fundamenty, w postaci ław fundamentowych, stop fundamentowych lub pali. Spodnia część takiej konstrukcji musi znajdować się poniżej poziomu terenu.

 

Oczywiście cecha trwałego połączenia z gruntem stanowi o uznaniu danego obiektu za ruchomość bądź też nieruchomość – na gruncie prawa cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własność.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Legalizacja obiektu

Pojęcie to ma także znaczenie na gruncie prawa budowlanego. Tylko obiekt trwale związany z gruntem można uznać za budynek. Cecha ta ma także znaczenie dla zakwalifikowania obiektu jako tymczasowego (art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane).

 

Konieczna będzie także opłata legalizacyjna. Jeśli rodzice nie posiadali zgłoszenia ani pozwolenia – to kosztowna procedura, która najprawdopodobniej skończy się i tak nakazem rozbiórki.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu