Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Która spółka może być spółką jednoosobową?

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 15.07.2015

Istotą każdej spółki jest podział praw i obowiązków jej dotyczących pomiędzy wspólników. Co do zasady nie jest więc możliwe istnienie spółki jednoosobowej. Ustawodawca dopuszcza jednak wyjątkowo możliwość tworzenia spółek jednoosobowych w formie handlowych spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak zaznaczono na wstępie, istotą spółki jest dążenie do osiągnięcia celu gospodarczego przez co najmniej dwóch wspólników. Nie jest więc w zasadzie możliwe, aby spółka, czy to spółka prawa handlowego, czy spółka cywilna, została utworzona przez jedną osobę. Od tej reguły ustawodawca ustanowił jednak wyjątek w odniesieniu do handlowych spółek kapitałowych, umożliwiając przedsiębiorcom tworzenie takich spółek jednoosobowo, a co za tym idzie – ograniczenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych1 spółka jednoosobowa oznacza spółkę kapitałową, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza, przy czym zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 K.s.h. spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

 

Odpowiadając na pytanie, która spółka może być spółką jednoosobową, należy więc stwierdzić, że będą to: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Jednak i w przypadku tych spółek istnieją pewne ograniczenia w tym zakresie.

 

Zgodnie z art. 151 § 1 i 2 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Analogicznie jest w przypadku spółki akcyjnej. Zgodnie z art. 301 § 1 K.s.h. zawiązać spółkę akcyjną może jedna albo więcej osób, jednak spółka akcyjna nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Pozostałe regulacje szczególne dla spółek jednoosobowych przedstawiają się następująco:

 

 1. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością:
  • zgodnie z art. 156 K.s.h. jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników;
  • zgodnie z art. 162 K.s.h. w spółce jednoosobowej z o.o. w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki (nie dotyczy to zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego);
  • zgodnie z art. 166 § 2 K.s.h. zgłoszenie do sądu rejestrowego spółki jednoosobowej powinno oprócz danych wymaganych na podstawie przepisów ogólnych, zawierać również nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki (zasadę tę stosuje się odpowiednio w przypadku nabycia przez jednego wspólnika wszystkich udziałów po zarejestrowaniu spółki).
 2. w spółkach akcyjnych:
  • zgodnie z art. 303 § 1 K.s.h. jedyny akcjonariusz wykonuje wszystkie uprawnienia walnego zgromadzenia;
  • zgodnie z art. 303 § 2 K.s.h. w przypadku gdy wszystkie akcje spółki przysługują jedynemu akcjonariuszowi albo jedynemu akcjonariuszowi i spółce, oświadczenie woli takiego akcjonariusza składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej;
  • zgodnie z art. 319 § 1 K.s.h. zgłoszenie jednoosobowej spółki do sądu rejestrowego powinno zawierać, oprócz danych określonych w przepisie ogólnym, również nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego akcjonariusza, a także wzmiankę, że jest on jedynym akcjonariuszem spółki (zasadę tę stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy wszystkie akcje w spółce zostają nabyte przez akcjonariusza po zarejestrowaniu spółki).

 

 

 

 

______________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 15.07.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • trzy + VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Akcje i ich rodzaje

Artykuł omawia poszczególne rodzaje akcji.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »