.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kredyt konsolidacyjny - jakie zobowiązania można połączyć i czy warto?

Autor: Artykuł Partnera

Kredyt konsolidacyjny to unikalny produkt finansowy, który ma za zadanie pomóc osobom obciążonym zbyt dużą ilością zobowiązań jednocześnie. Wiele osób jest świadomych jego istnienia, ale nie każdy wie, jak dokładnie działa. Warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie — pewnego dnia może okazać się na wagę złota!



Kredyt konsolidacyjny - jakie zobowiązania można połączyć i czy warto?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Zarówno kredyt konsolidacyjny online, jak i tradycyjny działają na podobnej zasadzie, przy czym to pierwsze rozwiązanie jest szczególnie wygodne, w związku z czym cieszy się obecnie dużą popularnością. Możliwość dopełnienia pewnych formalności na odległość, w tym złożenie wniosku zdalnie, pozwala oszczędzić czas i uniknąć zbędnego stresu.

Niezależnie od wybranej opcji, w ramach procesu konsolidacji kredytobiorca wskazuje bankowi lub innej instytucji finansowej, jakie zobowiązania chciałby połączyć w jedną całość. Gdy jego wniosek zostanie zaakceptowany, wybrane długi zostaną całkowicie spłacone, w związku z czym dłużnik uwolni się od wszelkich roszczeń dotychczasowych wierzycieli. W zależności od okoliczności spłata jest dokonywana bezpośrednio przez nowego kredytodawcę, bądź wykonuje ją sam kredytobiorca, po otrzymaniu odpowiedniej sumy.

W praktyce kredyt konsolidacyjny pozwala więc zamienić wiele długów na jeden, którego kwota jest sumą połączonych zobowiązań. W wielu przypadkach do kwoty kredytowania można także doliczyć dodatkową gotówkę na dowolny wybrany przez siebie cel. Bank nie będzie wymagał przedstawienia rachunków czy faktur, potwierdzających sposób, w jaki spożytkowane zostały dodatkowe środki.

Jakie zobowiązania można połączyć dzięki konsolidacji?

Każdy bank może samodzielnie ustalić, jakie zobowiązania jest skłonny konsolidować, a jakie niekoniecznie. Ogółem mówiąc, zwykle nie pojawia się problem z połączeniem różnego typu kredytów i pożyczek bankowych, np. kart i linii kredytowych, kredytów gotówkowych, samochodowych czy nawet innych kredytów konsolidacyjnych. 

Konsolidować można kilka zobowiązań tego samego typu, bądź zupełnie odmienne produkty finansowe. Jednak, co istotne, niektóre instytucje nie zgadzają się na konsolidację wewnętrzną, czyli łączenie zobowiązań udzielonych przez siebie. 

Bardziej skomplikowaną sprawą bywa konsolidacja zobowiązań pozabankowych, w szczególności pożyczek krótkoterminowych, czyli tak zwanych chwilówek. Wiąże się ona dla banków i innych instytucji finansowych z większym ryzykiem, w związku z czym nie wszędzie jest dostępna. Nie należy jednak od razu się poddawać, ponieważ nie jest całkowicie wykluczona — jednak, aby udało się z niej skorzystać, może nie obejść się bez wsparcia profesjonalisty, doświadczonego w uzyskiwaniu trudnych kredytów.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Opłacalność kredytu konsolidacyjnego należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie ilości posiadanych długów, co usprawnia proces spłaty i ułatwia panowanie nad domowym budżetem. Nie trzeba pamiętać o zlecaniu wielu przelewów, które dodatkowo mogą być wymagane w różnych dniach miesiąca. 

Jeszcze bardziej znacząca jest kwestia raty. Z założenia rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa niż suma rat łączonych pożyczek i kredytów. Dzięki temu domowy budżet staje się mniej napięty i oddala się groźba opóźnień w spłacie zobowiązań. Taka możliwość wynika z długiego maksymalnego okresu spłaty tego typu produktów finansowych.

Każdy kredytobiorca może tak dopasować okres spłaty do swoich potrzeb, aby w konsekwencji wysokość raty nie sprawiała mu najmniejszych problemów. Biorąc pod uwagę, jak poważne konsekwencje mogą wynikać z problemów z terminową spłatą długów (od odsetek za opóźnienie, przez negatywne wpisy w BIK-u, po egzekucję komorniczą), warto dobrze się nad tym aspektem zastanowić.

Kiedy najlepiej sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Warto rozważyć kredyt konsolidacyjny już w momencie, gdy ewentualne problemy związane ze zbyt dużą ilością kredytów będą dopiero pojawiały się na horyzoncie. Im dłużej będzie się czekać z połączeniem długów i tym samym obniżeniem miesięcznej raty, tym trudniej będzie pozyskać potrzebny kredyt.

Nie trzeba się obawiać skomplikowanych formalności czy też trudności z dobraniem odpowiedniej oferty. Zamiast działać na własną rękę, można w każdej chwili zwrócić się po pomoc do eksperta. W ten sposób zyska się profesjonalne wsparcie na każdym etapie zaciągania zobowiązania, od analizy zdolności kredytowej, przez negocjacje, po wypełnianie wniosku i gromadzenie potrzebnych dokumentów.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - dziesięć =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu