.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wymiana opon - co warto wiedzieć?

Autor: Artykuł Partnera

Wysokiej jakości, sprawne opony gwarantują bezpieczną jazdę oraz minimalizują ryzyko ewentualnych wypadków, mogących zagrozić zdrowiu, a nawet życiu innych uczestników ruchu drogowego. Wiele osób zapomina jednak, jak ważny jest regularny serwis ogumienia. Co warto wiedzieć na temat wymiany opon? Gdzie można znaleźć profesjonalny autoserwis? Czy felgi w aucie mają wpływ na cenę wymiany opon?Wymiana opon - co warto wiedzieć?

Wymiana opon – podstawowe informacje

Wymiana opon auta zazwyczaj wiąże się koniecznością montażu nowego zestawu opon. W jaki sposób przeprowadzana jest wulkanizacja? W trakcie tego procesu drobne cząsteczki siarki łączone są z kauczukiem w celu wytworzenia pasty nanoszonej w dalszym etapie na kalandry. Odpowiednie warunki termiczne stymulują reakcję sieciowania, prowadzącej do powstania miękkiej lub twardej gumy. Im większa gęstość nadcząsteczek, tym mniej elastyczny materiał można uzyskać. 

Wymiana opon na zimowe

Każdy kierowca powinien przeprowadzić montaż nowego ogumienia pomiędzy letnim a zimowym sezonem. W tym celu najlepiej udać się do warsztatu, specjalizującego w profesjonalnym autoserwisie, wpisując np. w wyszukiwarkę Google frazę „wymiana opon Bydgoszcz”. W przeciwnym razie jazda po ośnieżonej i zabłoconej jezdni będzie bardzo niebezpieczna. Kiedy jednak zdecydować się na wykonanie usługi w wybranym serwisie? Głównym determinantem wizyty jest średnia dobowa temperatura. Przyjmuje się bowiem, że opony zimowe najlepiej radzą sobie w okresie, gdy termometry wskazują poniżej 7 stopni Celsjusza. W przypadku ogumienia letniego zasada jest odwrotna. Tego typu opony są dostosowane do wyższych temperatur i jazdy po drogach stosunkowo suchych, bez nadmiernej ilości kałuż, błota itp. 

Jak znaleźć serwis, oferujący wymianę opon?

Wykonanie usługi, jaką jest wymiana opon, wielu kierowcom kojarzy się z długim czasem oczekiwania. Kłopot ten dotyczy jednak sytuacji, gdy decydują się Państwo na bezpośrednią wizytę w autoserwisie. Warto zatem wybrać alternatywne rozwiązanie i skorzystanie z funkcjonalnej przeglądarki warsztatów samochodowych Motointegrator.com. Dzięki niej można znaleźć auto serwis z profesjonalną i miłą obsługą w zależności od wybranych kryteriów. Wpisując w wyszukiwarkę „wymiana opon Katowice”, wyświetli się lista warsztatów, specjalizujących się w wulkanizacji. Wiele serwisów oferuje także inne usługi, m.in. diagnostykę, montaż felg aluminiowych, naprawę klimatyzacji itp. Zanim jednak przejdą Państwo do szczegółów konkretnego warsztatu, warto przeprowadzić prostą selekcję ofert na podstawie krótkich wizytówek. Zawarte są tam informacje na temat odległości od Państwa lokalizacji, krótkiej oceny wybranego klienta (czy był on zadowolony, czy też naraził się na niepotrzebne koszty) i danych kontaktowych. Przechodząc do szczegółów usług warsztatu, można sprawdzić, jaki jest najbliższy wolny termin. Każdy auto serwis udostępnia ponadto cennik w zależności od liczby opon, typu itp. W naszej przeglądarce znajdują się oferty profesjonalnych warsztatów z miłą obsługą, sprawnie wykonujące swoje usługi, służąc radą w przypadku ewentualnych wątpliwości. Proces wyszukiwania konkretnego warsztatu mogą Państwo wykonać z wykorzystaniem różnorodnych kryteriów – lokalizacji i usługi (np. wymiana opon Gdynia), udogodnienia (płatność kartą, myjnia samochodowa), pojazd (Nissan, Opel).

Wymiana opon – felgi aluminiowe

Warsztaty wulkanizacyjne oferują zazwyczaj usługę wymiany felg aluminiowych. Kiedy warto z niej skorzystać i czym grozi zignorowanie tego problemu? Felgi to elementy koła samochodowego w postaci lekkich obręczy. Mogą być one wykonane z aluminium lub stali. W przypadku pierwszego rodzaju felg można wyróżnić wiele zalet, m.in.:

  • niską wagę,
  • ładny wygląd,
  • precyzję wykonania z dokładnością do 0,3 mm,
  • świetne chłodzenie zacisków hamulcowych.

Choć są one bardzo wytrzymałe, ich stała eksploatacja prowadzi niekiedy do uszkodzeń. Jakie objawy wskazują na konieczność wymiany felg aluminiowych w serwisie aut? Są to m.in. charakterystyczne wibracje odczuwane przy niskich prędkościach. Drgania te mogą nasilać się w trakcie szybszej, bardziej agresywnej jazdy. Jeśli felgi uległy uszkodzeniu na przedniej osi, wówczas objawia się to wibracją układu kierowniczego. Zignorowanie tego problemu grozi zużyciem łożyska i piasty. Wśród innych objawów uszkodzenia felg aluminiowych należy wskazać bicie kół. Czy obręcze mają wpływ na ceną za wymianę opon? Oczywiście. Cena zależy głównie od ich wielkości. W przypadku felgi aluminiowej 16-calowej będzie to koszt około 143 zł, 17 calowej 165 zł, 18 calowej 186 zł, a 19 calowej – 211 zł. Ceny te mogą się jednak różnić, w zależności od wybranego autoserwisu.

 

Znalezienie profesjonalnych, wykwalifikowanych mechaników nie jest trudne. Warto jednak skorzystać z prostej i funkcjonalnej przeglądarki Motointegrator.com, promującej sprawdzone warsztaty, świadczące wysokiej jakości usługi wulkanizacji. Dzięki niej mają Państwo pewność, że wymiana opon będzie przeprowadzona szybko, sprawnie, a ceny wszystkich serwisów są bardzo konkurencyjne.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus VI =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu