Zasiłek chorobowy po 182 dniach

• Autor: Krystian Lenowiecki

Niedługo kończą mi się 182 dni chorobowego i pobierania zasiłku, a nadal jestem niezdolny do pracy. Złożyłem dzisiaj wniosek do ZUS o rentę. Czy jeśli jutro wezmę urlop na żądanie, a następnego dnia otrzymam od lekarza zwolnienie lekarskie na inny kod choroby, to ochroni mnie to przed zwolnieniem do czasu orzeczenia ZUS?

Zasiłek chorobowy po 182 dniach

Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby?

Na tak postawione przez Pana pytanie należałoby odpowiedzieć często stosowanym przez prawników wyrażeniem „to zależy” – a to dlatego, że z punktu widzenia przepisów chroniących przed rozwiązaniem umowy o pracę różna jest sytuacja pracownika w zależności od stażu pracy, jaki pracownik przepracował u danego pracodawcy.

Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy (K.p.): „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc”.

Natomiast § 3 tego art. stanowi, że: „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności”.

Na jaki okres przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy – nie dłużej niż przez 270 dni.

Dlatego też wracając do początku odpowiedzi na Pana pytanie, tj. wyrażenia „to zależy”, stwierdzić trzeba, że jeśli staż Pana pracy u danego pracodawcy wynosi mniej niż 6 miesięcy, to – wobec tego że Pana niezdolność do pracy trwała już ponad 3 miesiące – pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia.

Pamiętać dodatkowo należy, że do okresu zatrudnienia (tj. owych 6 miesięcy) nie wlicza się czasu, kiedy pracownik był niezdolny do pracy. Tak stwierdzono m.in. w wyroku Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r. (sygn. I PKN 161/99), gdzie SN postawił tezę, że: „do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. a kp uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności”.

Natomiast w przypadku, gdy pracował już Pan u danego pracodawcy ponad 6 miesięcy, to może on rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

Kontynuacja niezdolności do pracy po okresie pobierania zasiłku chorobowego

Zgodnie z wyrokiem Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN z 6 kwietnia 2007 r. (sygn. II PK 263/2006): „ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wykazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp)”.

Zatem w przypadku, gdyby nastąpiła „kontynuacja” niezdolności na obecne schorzenie (kod choroby, który obecnie jest na zwolnieniu lekarskim), to pracodawca mógłby rozwiązać umowę o pracę po upływie dodatkowych 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Natomiast w sytuacji, gdy po jednodniowym odzyskaniu zdolności do pracy otrzyma Pan zwolnienie z innym kodem choroby, to ponownie nabywa Pan uprawnienie do 182-dniowego zasiłku chorobowego – tym samym byłby Pan chroniony przed rozwiązaniem umowy przez pracodawcę przez kolejne 182 dni plus miałby Pan prawo do 3-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.