.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przelewy w rodzinie - czy trzeba zgłosić darowiznę?

• Autor: Michał Berliński

Sprawa dotyczy przelewów w najbliższej rodzinie, czy są to darowizny i czy trzeba zgłaszać je jako darowizny do urzędu skarbowego. Jesteśmy z żoną małżeństwem ponad 25 lat. Nabyliśmy w trakcie małżeństwa działkę, budowałem na niej dom. Ale dom zapisany był tylko na żonę (była jedynym właścicielem). Niedawno go sprzedała. Pieniądze wpłynęły na konto żony, do którego nie mam upoważnienia, ale ma je córka. W porozumieniu z żoną, która obecnie pracuje poza Polską, uzgodniliśmy, że córka przeleje część tej kwoty na moje konto. Część przelewu córka zrobiła na to konto, a część przelała na swoje konto osobiste, żeby łatwiej robić przelewy on-line. Czy takie przelewy w rodzinie musimy zgłosić jako darowiznę? Czy trzeba je zgłosić do urzędu skarbowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przelewy w rodzinie - czy trzeba zgłosić darowiznę?

Przelewy jako darowizny zwolnione z podatku

Od razu należy wskazać, że nawet fakt, iż nieruchomość została nabyta przez żonę w trakcie trwania związku małżeńskiego, nie znaczy automatycznie, że wchodzi w skład Państwa majątku wspólnego. Mogła zostać nabyta ze środków, które żona otrzymała np. w darowiźnie, czy ze spadku albo zarobiła np. z tytułu praw autorskich do jakiegoś swojego dzieła. Dodatkowo należy wskazać, że na zakup nieruchomości, która miałaby wchodzić w skład majątku wspólnego małżonków, konieczna byłaby zgoda obojga małżonków. Dziś nie ma sensu już tego prostować, tym bardziej, że kwestie te zostały już dawno załatwione w US. Dziś należy zająć się kwestią przelewów. Jak rozumiem, otrzymał Pan i Pańska córka pewne kwoty pieniędzy przelewami od Pańskiej żony, a potem do Pańskiej córki? W tym momencie najlepiej uznać to za darowiznę w świetle przepisów zwolnioną od podatku w przypadku zachowania się w określony sposób.

Pisemna umowa darowizny w rodzinie

Najczęściej darowizna nie wymaga zachowania szczególnej formy, jednak dla celów dowodowych najlepiej, by pomiędzy stronami została sporządzona umowa darowizny. Darowizna nieruchomości jest jednak wyjątkiem, bowiem w każdym przypadku wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego. Wizyta u notariusza zwalnia podatników z obowiązku zgłoszenia darowizny nieruchomości do urzędu skarbowego, ponieważ obowiązek przechodzi w tej sytuacji na notariusza. Dodatkowo bezpośrednio u notariusza można dokonać wszystkich innych ważnych czynności takich jak dokonanie zmian w księdze wieczystej, a dokładniej dokonanie wpisów w dziale II księgi wieczystej lub jej założenie w przypadku gdy nigdy nie była założona.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgłoszenie darowizn do US

W Państwa przypadku będziemy mieć do czynienia z darowizną środków pieniężnych, zatem to Pan jako obdarowany (a także córka) będzie zobowiązany dokonać wszystkich zgłoszeń. W tym miejscu należy również pamiętać o kwestii podatkowej. Darowizna na ogół opodatkowana jest podatkiem od spadków i darowizn, w której możemy wyróżnić 3 grupy podatkowe. W każdej z tych grup określona jest kwota wolna od podatku, do wysokości której podatnicy są zwolnieni z płacenia podatku do urzędu skarbowego. Pan, otrzymując darowiznę od żony i córki zalicza się do I grupy podatkowej. W I grupie podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. Wśród grupy podatkowej nr I wyróżniamy również grupę nr 0 – tam właśnie znajduje się Państwa miejsce.

Zwolnienie od podatku

W tej sytuacji otrzymana przez Pana darowizna będzie zwolniona od podatku. Zgodnie bowiem z art. 4a pkt 1 ustawy o spadkach i darowiznach „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych za pomocą formularza SD-Z2 właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego z wyjątkiem nabycia w drodze dziedziczenia. W tej sytuacji nabycie rzeczy należy zgłosić w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku,

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza 9637 zł – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

 

Zatem Pan po otrzymaniu darowizn zobowiązany będzie złożyć deklarację SD-Z2, do której dołączy potwierdzenie otrzymania od żony i córki środków na swój rachunek bankowy. Ma Pan na to 6 miesięcy od daty otrzymania pierwszej darowizny. Na każdą z darowizn powinno to być osobne zgłoszenie. To samo powinna zrobić Pańska córka.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, a teraz jako asesor komorniczyi kierownik kancelarii. W 2018 roku ukończył także projekt edukacyjny „Pracownia Liderów Prawa” – program naukowy pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu