
Indywidualne Porady Prawne
Przedłożenie oryginału dokumentuAutor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 02.04.2013 |
Sprowadziłam samochód, załatwiłam formalności związane z akcyzą oraz zarejestrowałam pojazd w urzędzie miejskim. Nie załatwiłam od razu formalności z urzędem skarbowym (brakowało jednego dokumentu), ale poinformowano mnie, że mogę zarejestrować samochód tymczasowo bez kompletu wymaganych dokumentów. Po rejestracji samochodu w urzędzie miejskim zabrano mi oryginały dokumentów, których teraz wymaga US. Urząd miejski nie chce wydać dokumentów. Podobno mogę jedynie uzyskać tam kserokopie poświadczone przez urząd jako „zgodne z oryginałem”, ale koszt jest dość wysoki. Czy US może żądać ode mnie przedłożenia oryginałów dokumentów? Czy nie wystarczą zwykłe kserokopie, które posiadam?
|
Co do zasady, dokumentem jest tylko pismo oryginalne. Kserokopia dokumentem nie jest. Dlatego nie budzi wątpliwości przykład z orzecznictwa umieszczony w projekcie ustawy: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 września 1999 r. (III SA 7375/98, LEX nr 40052): „Niepoświadczone urzędowo kserokopie dokumentów w zdecydowanej większości nie mogą stanowić dowodu na to, co jest w nich zapisane”.
Art. 194a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi: „Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub jednostki, o których mowa w art. 194 § 1 i 2, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub jednostkę odpis lub wyciąg z dokumentu. Organ podatkowy zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy organ podatkowy uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie”.
Zatem organ podatkowy ma prawo żądać od Pani przedstawienia dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem. Poświadczenia tego może dokonać organ (lub jednostka), w którego aktach dokument ten się znajduje.
Kolejne paragrafy ww. art. 194a stanowią:
„§ 2. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym.
§ 3. Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym ma charakter dokumentu urzędowego.
§ 4. Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, organ podatkowy zażąda od strony, składającej odpis dokumentu, o którym mowa w § 2, przedłożenia oryginału tego dokumentu”.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatem ustanowienie pełnomocnika w osobie adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego, który poświadczyłby kopie za zgodność z oryginałem (oczywiście najpierw musiałby udać się do urzędu i zobaczyć oryginały – ale zapewne jest to możliwe). Kwestia tylko taka, że oczywiście musi to być tańsze niż opłaty pobierane przez urząd gminy za poświadczenie kopii dokumentu.
W przypadku odpisu dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem przez radcę prawnego, adwokata lub doradcę podatkowego, będącego Pani pełnomocnikiem, organ winien honorować takie poświadczenie zgodnie z art. 194a § 2 Ordynacji podatkowej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
16.02.2019
Czegoś nie rozumiem. Czy Urząd ma prawo zatrzymać oryginał dokumentu skoro nie jest stroną? Przeciez sam urząd może sobie poswiadczyć z oryginałem i sobie zostawic kopie...
Marek