.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika przy rejestracji spółki?

Autor: Artykuł Partnera

Założenie spółki rodzi szereg poważnych konsekwencji. Warto w związku z tym dopełnić wszelkich starań, aby przebiegło poprawnie, sprawnie i zakończyło się w sposób pomyślny dla osób zaangażowanych w ten proces. Dlaczego w praktyce oznacza to konieczność skorzystania z usług prawnika? Wyjaśniamy!



Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika przy rejestracji spółki?

Rejestracja spółki a rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Jak rejestracja spółek ma się do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Takie pytanie jest zasadne, ponieważ na założenie spółki często decydują się właśnie osoby, które mają już doświadczenie z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale w formie JDG. Warto więc zaznaczyć, że proces zakładania działalności wygląda w obu tych przypadkach zgoła inaczej. 

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej faktycznie wielu przedsiębiorców decyduje się na działanie samodzielnie, jako że całość ogranicza się w dużej mierze do wypełnienia jednego formularza przez Internet (w ramach którego ustalamy m.in. kwestię VAT-u i ubezpieczenia społecznego).

Spółkę fakt faktem również da się założyć przez Internet (w trybie S24), jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami (nie można tak swobodnie kształtować zapisów w statucie lub umowie spółki, trzeba ograniczyć się do możliwości dostępnych w formularzu). W związku z tym wciąż sporo tego typu podmiotów powstaje w trybie tradycyjnym, w przypadku którego nie można polegać na gotowych rozwiązaniach. Ponadto nawet przy wyborze opcji zdalnej, zarówno przy samym wypełnianiu wniosku, jak i dopełnianiu pozostałych formalności, mogą pojawić się trudności.

Przez pozostałe formalności należy rozumieć przykładowo rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (obowiązkowe dla spółek prawa handlowego), a także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) od umowy spółki i zarejestrowanie się jako płatnik VAT. Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się nie w KRS, a w CEIDG i nie ma konieczności opłacania w związku z tym podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie sporządza się też żadnej umowy czy statutu.

Co sprawia, że lepiej nie zakładać spółki na własną rękę?

Osoby z doświadczeniem w prowadzeniu własnego biznesu, w tym w formie JDG, niewątpliwie na przestrzeni czasu posiadły pewną wiedzę z zakresu publicznego prawa gospodarczego (regulującego m.in. właśnie rozpoczęcie i rejestrację działalności gospodarczej), zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. 

Ciężko jednak, aby wiedza ta dorównywała wiedzy osób, które posiadają wykształcenie prawnicze (studia i aplikację — rejestracją zajmują się z reguły adwokaci oraz radcy prawni), a do tego specjalizują się w zakładaniu spółek i przeszły już przez dziesiątki, jeśli nie setki takich procesów. Warto pamiętać, że zwrócenie się po pomoc do eksperta oznacza nie tylko oszczędność czasu, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa.

Doświadczony przedsiębiorca może orientować się m.in. w kwestii tego, co oznacza bycie płatnikiem VAT czy jakie wyróżniamy organy spółki. Jest jednak mało prawdopodobne, aby był w stanie przygotować umowę lub statut spółki, pozbawiony nie tylko błędów, ale także wszelkiego rodzaju luk, które prowadziłyby później do problemów z interpretacją poszczególnych zapisów. 

W szczególności, jeśli chcemy uwzględnić w nim jakieś niestandardowe postanowienia, na przykład w celu zapewnienia spółce oraz jej wspólnikom jako ogółowi wyższego poziomu ochrony, np. przed niekorzystnymi działaniami pojedynczych wspólników. Bez wsparcia specjalisty jest prawdopodobne, że nawet nie będziemy w stanie ustalić, jakie to powinny być zapisy, a tym bardziej skonstruować ich zgodnie z zasadami sztuki.

Prawnik nie wystarczy — konieczne jest kompleksowe wsparcie

Prawnik nie jest jedynym ani nawet pierwszym specjalistą, z którym wypada się skontaktować po podjęciu decyzji o założeniu spółki. Aspekty czysto prawne związane z założeniem i prowadzeniem takiego podmiotu łączą się bowiem w znaczącym stopniu z aspektami podatkowymi. 

Inaczej mówiąc, prawo daje spółkom sporo obowiązków, ale też możliwości wyboru w zakresie opodatkowania, i aby zadośćuczynić wszystkim jego wymaganiom oraz znaleźć się w możliwie najkorzystniejszej sytuacji, nie obejdzie się bez pomocy eksperta. Tutaj najlepszym źródłem informacji i pomocy będzie podmiot zajmujący się prowadzeniem księgowości dla spółek. W wielu przypadkach tacy usługodawcy zatrudniają prawników lub z nimi współpracują, co pozwala za jednym zamachem załatwić i kwestię księgowości, i założenia spółki.

Ponownie warto nawiązać tutaj do jednoosobowych działalności gospodarczych. Osoby prowadzące niektóre z nich, w szczególności takie niezatrudniające pracowników, decydują się na rozliczanie samodzielne. Niesie to za sobą pewne ryzyko, ale pozwala nieco oszczędzić. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania księgowości dla spółek, takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Zbyt łatwo o pomyłkę, czy to w obliczeniach, czy na przykład w ustalaniu, jakie dokładnie, kiedy i gdzie dokumenty trzeba składać.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + dziesięć =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu