.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Bezpieczeństwo za kierownicą - porady dla seniorów

Autor: Artykuł Sponsorowany

Nie jest tajemnicą, że z wiekiem spada zdolność koncentracji, sprawność fizyczna i refleks. Bez tych umiejętności niemożliwe jest jednak bezpieczne poruszanie się samochodem. Posiadanie własnego samochodu na emeryturze znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności i służy przyjemnościom. Warto aktywnie korzystać z życia pomimo upływu lat. Trzeba jednak pamiętać przy tym o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Na jakie czynniki powinien zwrócić uwagę senior wsiadający za kierownicę?Bezpieczeństwo za kierownicą - porady dla seniorów

Kontrolowanie zdrowia i samopoczucia

By usiąść za kółkiem, trzeba po prostu czuć się dobrze. Nigdy nie powinno się prowadzić pojazdu, gdy brakuje nam sił lub doskwierają nam jakiekolwiek problemy zdrowotne. Senior powinien poddawać się okresowym badaniom weryfikującym zdolność do prowadzenia samochodu i zwracać uwagę na zażywane leki. Część z nich kategorycznie wyklucza możliwość kierowania pojazdem, co widnieje często w ulotce lub jest komunikowane przez lekarza. Kierowca musi posiadać ogólną sprawność fizyczną i ruchową, dlatego powinien dbać o swój stan na co dzień. 

Z tym zagadnieniem wiąże się też inna wskazówka dotycząca schorzeń i upośledzeń ograniczających jazdę samochodem. Sprawność psychiczna jest równie ważna, co fizyczna - oba czynniki decydują o prawidłowości odruchów i braku zaburzeń nerwowo-ruchowych. Takie zaburzenia to np. pojawiające się nagle drgawki lub silne dreszcze wstrząsające ciałem czy drętwienie kończyn.

Przeciwwskazania do jazdy autem to nie tylko demencja, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Należą do nich również ubytek słuchu, znaczne pogorszenie wzroku, cukrzyca, udar mózgu, choroby nerek, problemy neurologiczne, zapalenia stawów, zaburzenia psychiczne i choroby układu sercowo-naczyniowego.

W przypadku osób starszych bardzo ważne jest pamiętanie o możliwości pojawienia się ukrytych chorób psychicznych. Z dala od kierownicy powinny trzymać się osoby cierpiące nawet na lekką schizofrenię, depresję lub psychozę maniakalno-depresyjną. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzenie w odpowiedni sposób badań psychologicznych - umożliwi to zadbanie o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Ostrożności nigdy za wiele

Senior za kierownicą musi zachować szczególną ostrożność. Warto wyrobić w sobie nawyki, które zapewnią bezpieczną jazdę autem. Bezwzględnie trzeba pozostawać na bieżąco z aktualnymi przepisami ruchu drogowego i zachowaniu właściwej prędkości. Osoby starsze mogą jeździć nieco wolniej niż pozostali kierowcy. Muszą przestrzegać pozostawania w bezpiecznej odległości od innych pojazdów, łagodnego hamowania i zwracania uwagi na ruchliwych skrzyżowaniach czy przy przejściach dla pieszych. Z wiekiem pogorszeniu ulega widzenie, przede wszystkim w ciemnościach. Lepiej więc unikać prowadzenia auta po zmroku. Z kolei jeśli świeci słońce, warto zakładać okulary przeciwsłoneczne. Senior powinien odłożyć dłuższe podróże na moment, w którym warunki atmosferyczne będą korzystne i wybierać mniej ruchliwe trasy.

Bezpieczny pojazd

Nawet najlepszy kierowca może mieć problemy z zawodnym sprzętem. Nie wolno więc oszczędzać na bezpiecznym samochodzie. Choć naprawy, wymiany elementów i utrzymywanie pojazdu w dobrym stanie bywają kosztowne, są konieczne. Najlepiej, by osoba starsza skonsultowała zakup konkretnego modelu z członkiem rodziny, który jest zaznajomiony z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa samochodów. Sprawność auta to kwestia zdrowia, a nawet życia. Warto korzystać też z dodatkowych akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo, np. z czujnika ruchu umożliwiającego bezpieczne cofanie pojazdem nawet w sytuacji ograniczonej widoczności. Oczywiście trzeba zadbać też o ubezpieczenie samochodu, które oferuje m.in. Warta.

Ciągły trening

Nawet posiadanie sprawnego pojazdu, dobrego stanu zdrowia i zachowywanie ostrożności nie gwarantuje tego, że dana osoba będzie się czuła pewnie za kółkiem. Brak pewności siebie może wynikać np. z długiej przerwy w prowadzeniu pojazdu. Niektórzy natomiast wiedzą jedynie, jak poruszać się po dobrze znanych drogach i mają problem np. z jazdą po dużym mieście. Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na jazdy doszkalające i naukę. Niezależnie od wieku warto skorzystać z takiej możliwości, by stawać się coraz lepszym kierowcą. Jazda z instruktorem umożliwi pozostawanie na bieżąco z przepisami prawa. Zwróci on też uwagę na błędy, które mogły do tej pory umknąć uwadze seniora. 


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 1 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu