Zwrot kaucji za mieszkanie

Czy przysługuje zwrot zrewaloryzowanej kaucji i w jakiej wysokości po zwrocie mieszkania do zasobów komunalnych po zmarłej, samotne żyjącej krewnej? Kaucja za mieszkanie została wpłacona w 1998 r. w wysokości 30-krotnego czynszu.

Zwrot kaucji za mieszkanie

Waloryzacja kaucji mieszkaniowej

Waloryzacja kaucji mieszkaniowej zależy od okresu, w jakim kaucja ta została wpłacona. Obowiązują w tym zakresie trzy okresy wpłacenia kaucji.

Pierwszy okres, pod rządami aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, gdy kaucja została wpłacona po 10 lipca 2001 r. W tym wypadku podstawą zwrotu i waloryzacji kaucji jest art. 6 ust. 3 i 4 ustawy.

„Art. 6. 1. Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

2. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa:

1)  dotyczy najmu lokalu zamiennego lub socjalnego;

2)  jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.

3. Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

4. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu”.

Drugi okres wpłacenia kaucji to czas obowiązywania ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 120, poz. 787 z późn. zm.), a więc od dnia 12 listopada 1994 r. do dnia 9 lipca 2001 r. Wysokość kaucji wpłacanej pod rządami tej ustawy ustalona była w odniesieniu do wartości odtworzeniowej lokalu. Kaucja nie mogła jednak wynosić więcej niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

W związku z art. 36 ust. 2 aktualnie obowiązującej ustawy, kaucja wpłacona w tym okresie podlega zwrotowi w kwocie odpowiadającej przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej obowiązującej w dniu jej zwrotu.

„Art. 36. 2. Kaucja wpłacona przez najemcę w okresie obowiązywania ustawy, o której mowa w art. 39, podlega zwrotowi w zwaloryzowanej kwocie odpowiadającej przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej lokalu obowiązującej w dniu jej zwrotu, w terminie określonym w ust. 1. Zwrócona kwota nie może być jednak niższa od kwoty kaucji wpłaconej przez najemcę”.

Zgodnie zaś z art. 9 ust. 8 ustawy „wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia l m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego”.

Wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ogłasza w dzienniku urzędowym województwa co 6 miesięcy w drodze obwieszczenia wojewoda.

Zwrot kaucji za mieszkanie wpłaconej w 1989

Tak więc kaucja wpłacona w 1989 roku podlega zwrotowi po potrąceniu ewentualnych należności wynajmującego w kwocie odpowiadającej przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej obowiązującej w dniu jej zwrotu.

I trzeci okres czasowy wpłacenia kaucji, od którego uzależniona jest możliwość i sposób jej waloryzacji, to okres przed dniem 12 listopada 1994 r. Przepisy obowiązującej ustawy nie przewidują waloryzacji tej kaucji. Dlatego też w tej sytuacji o waloryzacje kaucji należy zwrócić się do sądu.

Reasumując, należy stwierdzić, że obowiązują trzy następujące podstawy prawne waloryzacji zwracanej kwoty kaucji mieszkaniowej:

  1. Podstawą waloryzacji kaucji mieszkaniowej wpłaconej w okresie po dniu 9 lipca 2001 r. jest cytowany przepis art. 6 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
  2. Podstawą waloryzacji kaucji mieszkaniowej wpłaconej w okresie od dnia 12 listopada 1994 r. do dnia 9 lipca 2001 r. jest cytowany przepis art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
  3. Podstawą waloryzacji kaucji mieszkaniowej wpłaconej w okresie przed dniem 12 listopada 1994 r. jest przepis art. 3581 § 3 Kodeksu cywilnego.

Tak jak wyżej napisałam, podstawą waloryzacji będzie w Pani wypadku art. 36 ust. 2 ustawy. W załączeniu wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.