Zmiana nazwiska małżeństwa przebywającego za granicą

Przebywam z mężem i dziećmi za granicą - w Anglii. Nazwisko mojego męża jest typowo polskie. Chciałabym zmienić je na dwuczłonowe – moje rodowe i męża, ponieważ moje nazwisko nie brzmi jak polskie. Zmiana nazwiska podyktowana jest ostatnimi zachowaniami Anglików wobec Polaków. Jaka jest droga urzędowa zmiany nazwiska? Czy w ambasadzie można to załatwić?

Zmiana nazwiska małżeństwa przebywającego za granicą

Jak przeprowadzić zmianę nazwiska?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zamiana nazwiska jest możliwa w drodze postępowania administracyjnego na mocy ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska.

Zgodnie z art. 4 ww. ustawy – zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Jak podnosi się w literaturze, „istnienie normy prawnej uprawniającej do żądania zmiany imienia lub nazwiska z uwagi na wystąpienie ogólnie wskazanych przez ustawodawcę »szczególnych powodów« jest wystarczającym w tym obszarze, a tym samym przykładowe ich wyliczanie i nazywanie nie tylko prowadzi do rozmaitego typu problemów interpretacyjnych, co jest po prostu zbędne. »Ważny powód« zmiany imienia lub nazwiska powinien być indywidualnie oceniany w każdej jednostkowej sprawie i pożądanym byłoby zrównoważenie pierwiastków subiektywnego i obiektywnego w aspekcie oceny »ważnych powodów« uzasadniających zmianę imienia lub nazwiska. Znaczy to, że wnioskodawca powinien przekonać organ administracyjny, że wskazany subiektywnie przez niego powód zmiany jest na tyle istotny, by władza dokonała tej zmiany, uznając go za obiektywnie istotny.”*.

Uzasadnienie wniosku o zmianę nazwiska

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie we wniosku o zmianę nazwiska powinna Pani wskazać przede wszystkim na okoliczności, które przemawiają za zmianą nazwiska. Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca, a w przypadku braku takiego miejsca – kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.

Osobiście uważam, że podane przez Panią przyczyny są ważne, albowiem są powszechnie znane, co z kolei powoduje, iż nie wyobrażam sobie, by urzędnik mógł odmówić zgody na zmianę.

Uważam, że nie powinno być problemu ze zmianę nazwiska, ale osobiście radziłbym, by we wniosku wskazać jak najwięcej okoliczności, które rodzą po Pani stronie problem.

Co powinien zawierać wniosek o zmianę nazwiska?

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska zawiera:

1) dane osoby, której zmiana dotyczy:

a) imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe,

b) adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub ostatni pobyt stały,

c) w przypadku braku miejsca zameldowania na pobyt, o którym mowa w lit. b, adres pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące,

d) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany dalej „numerem PESEL”;

2) imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;

3) uzasadnienie.

2. Do wniosku o zmianę nazwiska dołącza się:

1) odpis zupełny aktu urodzenia;

2) odpis zupełny aktu małżeństwa;

3) odpisy zupełne aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana nazwiska rozciąga się na dzieci;

4) inne dokumenty uzasadniające zmianę nazwiska.

3. Do wniosku o zmianę imienia dołącza się:

1) odpis zupełny aktu urodzenia;

2) odpis zupełny aktu małżeństwa;

3) inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia.

Obywatel polski zamieszkały za granicą może zmienić imię lub nazwisko na swój wniosek złożony za pośrednictwem konsula RP. Należy wskazać konsulowi kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu wniosek ma zostać przekazany.

* Hrynicki Wojciech Mateusz, artykuł, Admin.2010.2.62, Ważne powody administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska (przyczynek do dyskusji).