Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, wysoka kara i 12 punktów karnych

• Opublikowano: 28-02-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Córka została zatrzymana przez policję. Prowadziła samochód ze zbyt dużą prędkością – doszło do przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, córka jechała 64 km/h. Otrzymała wysoką karę 1600 zł i 12 punktów karnych. Czy tyle punktów karnych jest zasadne?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, wysoka kara i 12 punktów karnych

Nowy taryfikator punktów karnych obowiązujący od 17 września 2022 r.

Nowy taryfikator mandatów wynika z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 r. Wiąże się z wyszczególnieniem 12 wykroczeń, za które na kierowcę może być nałożonych do 15 punktów karnych. Do zatrzymania prawa jazdy wystarczy przekroczenie 24 punktów lub 20 w przypadku kierowców, którzy mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów nie dłużej niż rok.

Od 17 września 2022 r., ze względu na nowelizację taryfikatorów mandatów, kary w zakresie punktów są wyższe, ale grzywny finansowe pozostają na poziomie obowiązującym od początku roku. Ponieważ inny jest już cały system punktów karnych, od 17 września 2022 r. znacznie łatwiej jest stracić prawo jazdy. Nowy taryfikator punktów karnych przedstawia się następująco:

·50 złotych i 1 punkt karny – przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h;

· 100 zł mandatu i 2 punkty karne – przekroczenie prędkości o 11 – 15 km/h;

· 200 zł mandatu i 3 punkty karne – przekroczenie prędkości o 16 – 20 km/h;

· 300 zł mandatu i 5 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 21 – 25 km/h;

· 400 zł mandatu i 7 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 26 – 30 km/h;

· 800 zł mandatu i 9 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 31 – 40 km/h;

· 1000 zł mandatu i 11 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 41 – 50 km/h;

· 1500 zł mandatu i 13 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 51 – 60 km/h;

· 2000 zł mandatu i 14 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 61 – 70 km/h;

· 2500 zł mandatu i 15 punktów karnych – przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej.

Ponowne przyłapanie na tym samym wykroczeniu w ciągu 2 lat od poprzedniego złamania przepisów tego samego typu powoduje, że mandat się podwaja. A za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się dokument na 3 miesiące.

Utrata prawa do kierowania pojazdem

Jeśli straci się 20/24 punkty, nie ma możliwości wzięcia udziału w kursie redukcyjnym. W tym wypadku automatycznie traci się prawo do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać, konieczne jest ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, oraz dostarczenie zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu do starostwa, które wyda utracone prawo jazdy. W przypadku osób, które posiadały prawo jazdy krócej niż rok, obowiązkowe jest odbycie na nowo całego kursu na prawo jazdy.

Odmowa przyjęcia mandatu karnego

Na podstawie przedstawionych informacji trudno ukaranie Pani córki „dopasować” do obowiązującego taryfikatora. Bowiem w zależności od tego, czy ograniczenie prędkości wynikające z przepisów w terenie zabudowanym to 50 km/h, czy też widniał tam znak ograniczający prędkość do np. 40 km/h, mielibyśmy do czynienia z przekroczeniem prędkości o 15km/h lub o 25 km/h. Jednakże wskazane przekroczenia w żaden sposób nie uzasadniają nałożenia tak wysokiej kary punktowej i grzywny finansowej, o której Pani wspomina. Być może są jakieś inne okoliczności, które miały na to wpływ. Zatem przypomnę, że nakładający mandat karny (np. policjant) jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowania stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.

Odmawiając przyjęcia mandatu, można m.in. kwestionować jego wysokość. Jeśli dana osoba podejmie decyzję, że odmawia przyjęcia mandatu karnego, właściwy organ (najczęściej policja), występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Stanowi on wykroczeniowy odpowiednik „aktu oskarżenia” występującego w sprawach karnych. Wyjaśnię w tym miejscu, że sąd nie jest związany ustaleniami dokonanymi przez policjanta, ani też wysokością nałożonego mandatu i będzie dokonywał własnych ustaleń w sprawie. Tym samym może np. nałożyć mandat w niższej kwocie.

Uchylenie mandatu karnego w sądzie

Jednakże przyjęcie (podpisanie) mandatu również nie oznacza braku możliwości jego późniejszego podważenia. Całość mandatu może być uchylona tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy:

  • czyn będący podstawą wystawienia mandatu nie jest zabroniony,
  • osoba ukarana nie skończyła 17 roku życia,
  • czyn będący podstawą wystawienia mandatu podyktowany był obroną konieczną lub stanem wyższej konieczności,
  • mandat stoi w sprzeczności z Konstytucją RP lub ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi.

Natomiast częściowe uchylenie mandatu ma miejsce, gdy uznamy, że z nieznanego nam powodu nadana została nieadekwatnie wysoka kara.

Co ważne, jest zaledwie 7 dni kalendarzowych (art.101 K.p.w.) od momentu uprawomocnienia się mandatu (tj. złożenia podpisu na nim), na wniesienie wniosku o uchylenie mandatu. Taki wniosek należy wnieść do sądu rejonowego właściwego do miejsca wystawienia mandatu (tam, gdzie doszło do zdarzenia) listownie lub osobiście. Po tym terminie wniesienie wniosku będzie już nieskuteczne.