Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew przeciwko spółce czy przeciwko wspólnikom?

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 23.01.2015

W zależności od rodzaju spółki handlowej, można kierować pozew tylko przeciwko spółce lub przeciwko spółce i jej wspólnikom. Natomiast w przypadku spółki cywilnej, która spółką handlową nie jest, powództwo powinno być skierowane zawsze przeciwko wspólnikom spółki, chyba że spór dotyczy stosunku z zakresu prawa pracy.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Spółka jawna

 

Zgodnie z art. 22 § 2 Kodeksu spółek handlowych1 każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Jednocześnie zgodnie z art. 31 K.s.h. wspólnicy ponoszą subsydiarną odpowiedzialność za długi spółki jawnej, co oznacza, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika tylko w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Nie stanowi to jednak przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Pozew można kierować zatem zarówno przeciwko samej spółce jawnej, jak i przeciwko jej wspólnikom.

 

Spółka partnerska

 

Zgodnie z art. 95 § 1 K.s.h. partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki. W przypadku spółki partnerskiej pozew można więc kierować przeciwko samej spółce, jak i przeciwko tym wspólnikom, którzy prowadzili czynności związane z przedmiotem sporu.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Od powyższej zasady Kodeks spółek handlowych ustanawia wyjątek w art. 95 § 2. Zgodnie z tym przepisem, umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej.

 

Spółka komandytowa

 

W spółce komandytowej nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą tylko wspólnicy będący komplementariuszami. Komandytariusze odpowiadają za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można pozwać wspólnika będącego komandytariuszem. Pozew można kierować zarówno przeciwko samej spółce, jak i przeciwko każdemu ze wspólników. Ograniczenia dotyczą wyłącznie egzekucji.

 

Spółka komandytowo-akcyjna

 

W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej odpowiedzialność za zobowiązania ponosi spółka oraz wspólnicy będący komplementariuszami. Za zobowiązania nie odpowiadają natomiast akcjonariusze spółki. Ewentualny pozew może być więc skierowany przeciwko spółce oraz przeciwko wspólnikom będącym komplementariuszami.

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak wskazuje sama nazwa, wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności. Pozywać należy więc spółkę, chociaż subsydiarną odpowiedzialność mogą ponosić również w pewnych sytuacjach członkowie jej zarządu (w szczególności w przypadku, gdy we właściwym czasie nie zgłosili wniosku o ogłoszenie upadłości).

 

Spółka akcyjna

 

Za zobowiązania spółki akcyjnej odpowiada wyłącznie sama spółka, powództwo należy więc kierować przeciwko spółce. Jednak i tutaj, w wyjątkowych sytuacjach subsydiarną odpowiedzialność mogą ponosić członkowie zarządu.

 

Spółka cywilna

 

Spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, a z formalnego punktu widzenia jest tylko umową cywilnoprawną regulowaną przez Kodeks cywilny2, zawartą przez podmioty, którym przysługuje status przedsiębiorcy. W związku z tym pozwy wynikające ze stosunków cywilnoprawnych należy kierować przeciwko wspólnikom spółki cywilnej, którzy za zobowiązania spółki odpowiadają solidarnie.

 

Wyjątkiem są tu jednak spory z zakresu prawa pracy. W takich sporach spółka cywilna ma zdolność sądową i może być pozywana. Jednak kierując pozew przeciwko spółce cywilnej, pracownik powinien wskazać jako stronę pozwaną nie tylko spółkę, ale i samych wspólników.

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 23.01.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania cywilnoprawne spółki prawa handlowego wobec wierzycieli

W artykule tym dokonano przeglądu rodzajów i stopnia odpowiedzialności wspólników w spółkach prawa handlowego za zobowiązania spółki wynikające ze stosunków cywilnoprawnych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »