Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emeryt a działalność gospodarcza

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 11.02.2016

Emeryci mogą prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Nie muszą obawiać się zawieszenia prawa do emerytury, o ile osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Emeryt może prowadzić tzw. „jednoosobową działalność gospodarczą” na zasad określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej1. Wymagany jest więc do tego wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którego można dokonać, składając formularz CEIDG-1 przy użyciu sieci Internet lub w dowolnie wybranym urzędzie gminy – osobiście lub listem poleconym. Wniosek do CEIDG zawiera w sobie również w większości przypadków wszelkie zgłoszenia wymagane przez inne urzędy (ZUS, urząd skarbowy, GUS), nie jest więc konieczne załatwianie w tym zakresie dodatkowych formalności.

 

Świadczenie emerytalne należne emerytowi nie ulega zawieszeniu z powodu osiągania przychodów z działalności gospodarczej, o ile osiągnął on powszechny wiek emerytalny, określony w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych2. Po niedawnej nowelizacji ustawy wiek ten zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn wynosi co do zasady 67 lat, przy czym dla kobiet urodzonych do 30 września 1973 r., zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy, jest on proporcjonalnie skrócony i może wynosić od 60 do 66 i 11 miesięcy, a dla mężczyzn urodzonych do 30 września 1953 r. może wynosić od 65 do 66 i 11 miesięcy.

 

Zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń w związku z osiąganiem przychodów z działalności gospodarczej mogą natomiast obawiać się osoby pobierające wcześniejsze emerytury, emerytury pomostowe oraz świadczenia przedemerytalne. Zgodnie z art. 103 ust. 1 w zw. z art. 104 ust. 7 prawo do tych świadczeń ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast zgodnie z art. 103 ust. 1 w zw. z art. 104 ust. 8 ustawy w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu co do zasady o kwotę przekroczenia.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Warto dodać, że emeryci posiadający ustalone prawo do emerytury, zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych3 ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają jedynie dobrowolnie. Oznacza to, że nie muszą oni opłacać dużej części składek ZUS, co może stanowić znaczące ułatwienie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Należy zaznaczyć, że posiadanie statusu emeryta nie zwalnia jednak od obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia zdrowotne w związku z prowadzoną działalnością.

 

 

 

 

___________________________

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 748, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 11.02.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2007 r.

Artykuł omawia sytuację mężczyzn ubiegających się o wcześniejszą emeryturę po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2007 r., w tym szanse jej uzyskania.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »