Sprostowanie danych w księdze wieczystej

• Autor: Tomasz Ciasnocha

W księdze wieczystej jest zapisana niewłaściwa powierzchnia lokalu mieszkalnego. Jak mogę sprostować dane w księdze wieczystej?

Sprostowanie danych w księdze wieczystej

Sprostowanie w księdze wieczystej danych dotyczących powierzchni lokalu mieszkalnego

Sprostowania danych, tj. powierzchni lokalu mieszkalnego, w księdze wieczystej dokonuje się w sądzie rejonowym – wydziale ksiąg wieczystych – w postępowaniu nieprocesowym na podstawie art. 27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Przepis art. 27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece pozwala sprostować w księdze wieczystej dane zawarte w dziale I KW („Oznaczenie nieruchomości”), aby były one zgodne z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez miejscowo właściwego starostę.

„Art. 27. 1. W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje – na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika – sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.

2. Sprostowanie, o którym mowa w ust. 1, może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości.

3. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, dołącza się wypis z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne – także wyrys z mapy katastralnej lub inny dokument stanowiący podstawę sprostowania oznaczenia nieruchomości.

4. Organ prowadzący kataster nieruchomości zapewni nieodpłatnie sądom, które zakładają i prowadzą księgi wieczyste w systemie informatycznym, bezpośredni dostęp do bazy danych katastru nieruchomości w celu sprawdzenia oznaczenia nieruchomości”.

Na wyżej wskazany tryb postępowania wskazuje orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 1997 r. (II CKU 110/97), w którym czytamy:

„Nie jest usunięciem niezgodności w rozumieniu art. 10 sprostowanie powierzchni nieruchomości w dziale I księgi wieczystej, gdyż określenie powierzchni w dziale I służy tylko oznaczeniu nieruchomości (art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o księgach wieczystych i § 21 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 1992 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece – Dz. U. Nr 29, poz. 128). Wpis powierzchni gruntu w części »oznaczenie nieruchomości« działu I księgi wieczystej nie jest objęty domniemaniem prawdziwości z art. 3 ani nie jest chroniony rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. W razie niezgodności tego z danymi z ewidencji gruntów sprostowanie winno nastąpić w postępowaniu wieczystoksięgowym na podstawie art. 27 i art. 57 ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece”.

Dane ewidencyjne dotyczące lokalu

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) do danych ewidencjonowanych obowiązkowo w ewidencji gruntów i budynków należy również powierzchnia lokalu.

„§ 70. 1. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi lokalu są:

1) numer lokalu, stanowiący część składową identyfikatora lokalu,

2) numer ewidencyjny budynku, w którym znajduje się lokal,

3) oznaczenie funkcji użytkowej lokalu,

4) liczba izb wchodzących w skład lokalu oraz liczba i rodzaj pomieszczeń przynależnych do lokalu,

5) wyrażone w m2 pole powierzchni użytkowej lokalu oraz pole powierzchni pomieszczeń przynależnych do lokalu.

2. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, oprócz danych wymienionych w ust. 1, są:

1) oznaczenie księgi wieczystej,

2) oznaczenie dokumentów określających inne niż własność prawa do lokalu,

3) numer ewidencyjny jednostki rejestrowej lokali, do której przyporządkowany został lokal,

4) wartość lokalu i data ustalenia tej wartości.

3. Ze względu na funkcję użytkową w ewidencji wyróżnia się:

1) lokale mieszkalne,

2) lokale niemieszkalne”.

Jeżeli okazałoby się, że w ewidencji gruntów i budynków Pani lokal również posiada niewłaściwie oznaczoną powierzchnię, należy w pierwszej kolejności dokonać zmian w ewidencji. Po dokonaniu zmiany w ewidencji organ z urzędu powinien zawiadomić o tym sąd wieczystoksięgowy.

Obowiązek ten wynika z treści art. 27 ust. 2 ww. ustawy oraz z § 49 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

㤠49. 1. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia:

1) organy podatkowe – w wypadku zmian danych mających znaczenie dla wymiaru podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego,

2) wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego – w wypadku zmian danych objętych działem I ksiąg wieczystych”.