
Indywidualne Porady Prawne
Zezwolenie na prowadzenie ogródka piwnegoAutor: Łukasz Drzewiecki |
Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu ogródka piwnego przylegającego do lokalu nie wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Dodatkowych formalności należy natomiast dopełnić, jeżeli ogródek piwny ma być zorganizowany okazjonalnie, poza stałym punktem sprzedaży. |
|
![]() |
Prowadzenie ogródka piwnego jako działalność gospodarczaProwadzenie ogródka piwnego jest pewną postacią działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży alkoholu, do wykonywania której nie jest wymagane odrębne zezwolenie, poza zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych. Kwestię uzyskiwania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości*, która w art. 18 ust. 1 stanowi, iż sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenie wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy, oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu do spożycia w miejscu sprzedażyProwadzenie ogródka piwnego polega na sprzedaży alkoholu do spożycia w miejscu sprzedaży. O zezwolenie na taką sprzedaż musi więc postarać się przedsiębiorca, który planuje wykonywać działalność gospodarczą w tym zakresie. W tym celu konieczne jest złożenie do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wniosku o wydanie zezwolenia, który powinien zawierać:
Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:
Zezwolenia na prowadzenie ogródka piwnego organ zezwalający może udzielić po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy określających zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Warunek prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych w szczególności w postaci ogródka piwnegoPoza posiadaniem zezwolenia, warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych, w szczególności w postaci ogródka piwnego, jest:
Kiedy zezwolenie na sprzedaż alkoholu może zostać cofnięte?Zezwolenie wydaje się na czas oznaczony, nie krótszy niż 4 lata. Może ono jednak zostać cofnięte, w szczególności w przypadku:
Prowadzenie ogródka piwnego w innym miejscu niż lokal przedsiębiorstwaPowyższe zasady uzyskiwania zezwolenia na prowadzenie ogródka piwnego dotyczą sytuacji, gdy sprzedaż alkoholu w taki sposób ma następować na terenie przylegającym, lub znajdującym się w bliskim sąsiedztwie lokalu przedsiębiorstwa. Możliwe jest jednak również prowadzenie ogródka piwnego w zupełnie innym miejscu niż lokal przedsiębiorstwa, np. na różnego rodzaju koncertach, festynach, czy innych imprezach plenerowych. Sprzedaż alkoholu w takiej formie może się odbywać na podstawie jednorazowego zezwolenia, udzielanego na czas nie dłuższy niż dwa dni. O udzielanie takiego zezwolenia mogą starać się przedsiębiorcy, którzy posiadają zezwolenie wydane w normalnym trybie, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto, zgodnie z art. 18(1) ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, przedsiębiorcom, których działalność polega na organizacji przyjęć, zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych mogą być wydawane na okres do dwóch lat.
_______________________________ * Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r., poz. 487, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>