Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie się licencji na krajowy transport drogowy

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 22.09.2016

Zrzeczenie się przez osobę uprawnioną jest jednym ze sposobów, w jaki wygasnąć może licencja na krajowy transport drogowy. W celu zrzeczenia się licencji należy złożyć do organu, który ją wydał, odpowiednie zawiadomienie oraz zwrócić licencję i jej wypisy.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 5b ustawy o transporcie drogowym1 podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:

 

 1. samochodem osobowym,
 2. pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
 3. taksówką
  – wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.


Licencji wymaga również podjęcie i wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Natomiast dokonywanie krajowego przewozu rzeczy wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, w trybie określonym przepisami unijnymi.

Licencji na krajowy przewóz osób udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat, uwzględniając wniosek strony.

Licencja na krajowy transport drogowy udzielana jest w drodze decyzji administracyjnej i możliwe jest zrzeczenie się jej. Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym licencja wygasa bowiem w razie:

 

 1. upływu okresu, na który została udzielona;
 2. zrzeczenia się jej;
 3. śmierci posiadacza licencji;
 4. co do zasady w razie likwidacji albo postanowienia o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy, któremu została udzielona.


Przedsiębiorca nie może zrzec się licencji w przypadku wszczęcia postępowania o jej cofnięcie. Samo zrzeczenie się licencji powinno przybrać formę skierowanego do organu zawiadomienia zawierającego dane identyfikujące przedsiębiorcę, któremu udzielono licencji (w szczególności imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer licencji i numer NIP), datę oraz wyraźne oświadczenie o zrzeczeniu się licencji na krajowy transport drogowy. Przedsiębiorca jest ponadto zobowiązany zwrócić licencję oraz wszystkie jej posiadane wypisy organowi, który udzielił licencji.

Zrzeczenie się licencji na krajowy transport drogowy nie oznacza definitywnego końca kontaktów z organem, który tę licencję wydał. Zgodnie z art. 16a ustawy o transporcie drogowym, w razie wygaśnięcia licencji przedsiębiorca ma bowiem obowiązek przechowywać i udostępniać osobom uprawnionym do kontroli dokumenty i inne nośniki informacji wymagane przepisami przez okres jednego roku, począwszy od dnia, w którym przestał wykonywać transport drogowy.

Należy nadmienić również, iż ustawa o transporcie drogowym przewiduje możliwość zawieszenia wykonywania transportu drogowego. W okresie przejściowych trudności przy prowadzeniu działalności gospodarczej, może pozwolić to przewoźnikowi na uniknięcie konieczności zrzeczenia się licencji na krajowy transport drogowy. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym przewoźnik drogowy może zawiesić, w całości albo w części wykonywanie transportu drogowego na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. W takim przypadku jest on zobowiązany w terminie 14 dni od dnia, w którym rozpoczęty został okres zawieszenia:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 1. zawiadomić organ, który udzielił licencji o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego; w zawiadomieniu podaje się:
  • okres, na który zawieszono wykonywanie transportu drogowego,
  • liczbę wypisów z licencji odpowiadającą liczbie pojazdów samochodowych, którymi zaprzestano wykonywania przewozów drogowych – w przypadku częściowego zawieszenia wykonywania transportu drogowego;
 2. zwrócić do organu, który udzielił licencji:
  • wszystkie wypisy z licencji – w przypadku zawieszenia wykonywania transportu drogowego w całości,
  • wypisy z licencji odpowiadające liczbie pojazdów samochodowych, którymi zaprzestano wykonywania przewozów drogowych – w przypadku częściowego zawieszenia wykonywania transportu drogowego,
  • licencję – w przypadku zawieszenia wykonywania transportu drogowego taksówką.


Organ, który udzielił licencji, wydaje z urzędu zwróconą licencję lub wypisy w terminie 7 dni przed upływem okresu, na jaki zostało zawieszone wykonywanie transportu drogowego.

Jeżeli wykonywanie transportu drogowego zostało zawieszone na okres przekraczający 3 miesiące, organ, który udzielił licencji, dokonuje, w terminie 14 dni od dnia spełnienia wymagań, o których mowa powyżej, zwrotu części opłaty wniesionej za wydanie licencji i wypisów z licencji proporcjonalnie do:

 

 1. okresu zawieszenia wykonywania transportu drogowego;
 2. liczby zawieszonych wypisów z licencji.
___________________________________________
1 Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1414, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 22.09.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • pięć plus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Licencja na transport drogowy

Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego wymaga uzyskania zezwolenia lub licencji. Przedsiębiorca, który chce je uzyskać, musi spełnić szereg wymogów ustawowych, w szczególności o charakterze finansowym.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »