Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie chorobowe członka zarządu

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 20.09.2016

Członek zarządu, wykonujący swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Oznacza to, że przysługuje mu w okresie zwolnienia chorobowego zasiłek, jednak powinien on powstrzymać się w tym czasie od wykonywania obowiązków służbowych.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej wynika z uchwały o powołaniu do zarządu. Nie wyklucza to jednak zawarcia z członkiem zarządu umowy o pracę, czy umowy-zlecenia już po dokonaniu aktu powołania. Tylko w takim przypadku będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a co za tym idzie, będzie mu przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego.

Przebywanie przez członka zarządu na zwolnieniu chorobowym powoduje, że nie powinien on w czasie zwolnienia wykonywać obowiązków służbowych, gdyż skutkować to może utratą prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa1 (zwanej dalej „ustawą zasiłkową”) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Ustawa zasiłkowa nie zawiera co prawda definicji „pracy zarobkowej”, jednak zagadnienie to było rozważane w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który w wyroku z dnia 5 czerwca 2008 r.2 stwierdził, że „o zakwalifikowaniu wykonywania określonych czynności jako »pracy«, nie decyduje charakter stosunku prawnego, na podstawie którego są one wykonywane, ale rodzaj tych czynności. W pierwszej przesłance art. 17 ust. 1 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa chodzi bowiem nie tylko o wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku zatrudnienia, ale także o wykonywanie różnych czynności na podstawie różnych stosunków prawnych o charakterze cywilnoprawnym, a także prowadzenie własnej działalności gospodarczej, samozatrudnienie. Pojęcie pracy zarobkowej odnosi się zatem (»w sposób abstrakcyjny«) do tej pracy, która co do zasady jest pracą prowadzącą do uzyskania dochodu (...). Nie jest istotne, czy ubezpieczony zarobek faktycznie osiągnął (...). Praca zarobkowa w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej nie musi być wykonywana w pełnym wymiarze. Chodzi o wykonywanie – w myśl literalnej wykładni – jakichkolwiek czynności o zarobkowym charakterze. Ponadto kwalifikacja pracy zarobkowej w czasie niezdolności do pracy nie jest też zależna od faktycznego osiągania zarobku, gdyż wynika z samego podjęcia działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych. W okresie pobierania zasiłku zakaz pracy zarobkowej ma charakter bezwzględny, zaś wykonywanie jakiejkolwiek pracy o takim charakterze, prowadzi do utraty prawa”.

Mając na uwadze powyższe rozważania, należy stwierdzić, że ryzykowne byłoby dla członka zarządu przebywającego na zwolnieniu chorobowym wykonywanie zadań mu przypisywanych, choćby miało to polegać wyłącznie na podpisywaniu dokumentów, nawet gdyby dokumenty te były dostarczane mu do domu. W przypadku stwierdzenia takiego faktu Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby zakwestionować prawo do zasiłku członka zarządu.

Sąd Najwyższy dopuszcza co prawda sytuacje, w których pomimo wykonywania pewnych czynności składających się na pracę zarobkową, nie zostaje spełniona dyspozycja art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Dopuszczalne jest w szczególności sporadyczne wykonywanie czynności wymuszonych okolicznościami oraz dokonywanie wymuszonych okolicznościami czynności o formalnym charakterze (taką czynnością może być np. złożenie podpisu). Sporadyczność i charakter tych czynności muszą jednak wynikać z ustaleń faktycznych w każdej indywidualnej sprawie. Jeżeli czynności będą częste lub powtarzalne bądź gdy będą miały charakter merytoryczny – ubezpieczony utraci prawo do zasiłku. Dopuszczalne więc może być jednorazowe złożenie podpisu na dokumencie w sytuacji, gdy brak jest w zarządzie innej osoby, która mogłaby zastąpić członka zarządu przebywającego na zwolnieniu chorobowym. Z punktu widzenia praw do zasiłku chorobowego jest to jednak zawsze ryzykowane._____________________________________
1 Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 372, z późn. zm.)
2 Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2008 r. (sygn. akt III UK 11/08, www.sn.pl)

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>Stan prawny obowiązujący na dzień 20.09.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ze stosunku pracy w czasie równolegle prowadzonej działalności gospodarczej

Autorka wyjaśnia, dlaczego świadczenia rehabilitacyjnego ze stosunku pracy nie można pobierać przy równolegle prowadzonej działalności gospodaczej.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »