.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Które banki wciąż trzymają się WIBOR-u? Szukamy odpowiedzi na Blogu Kredytowym

Autor: Artykuł Partnera

Jesteśmy u progu rewolucyjnej zmiany na polskim rynku kredytowym. Wskaźnik WIBOR, który decyduje o oprocentowaniu wielu kredytów, wkrótce zostanie zastąpiony przez WIRON. Część banków już teraz zdecydowała się na wprowadzenie go do swoich ofert. Które instytucje wciąż tego nie zrobiły i co stanie się z umowami z WIBOR-em? Sprawdźmy!



Które banki wciąż trzymają się WIBOR-u? Szukamy odpowiedzi na Blogu Kredytowym

Czym jest WIRON? Nowy wskaźnik w naszych umowach

Oprocentowanie kredytu to rzecz jasna podstawowy czynnik, który bierzemy pod uwagę, porównując ze sobą poszczególne oferty kredytów. To zupełnie logiczne – w końcu to oprocentowanie decyduje o kosztach, jakie będzie trzeba ponosić przez cały okres spłaty. W przypadku oprocentowania zmiennego na to oprocentowanie składają się dwa czynniki: marża banku ustalona w umowie oraz wskaźnik referencyjny.

WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) to nowy wskaźnik referencyjny, który ma zostać wprowadzony w związku z reformą wskaźników referencyjnych na rynku międzybankowym. Ma on zastąpić WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), dotychczasowy główny wskaźnik oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym.

Które banki już wprowadziły WIRON?

Pełne zastąpienie WIBOR przez WIRON ma nastąpić w 2025 roku. Proces ten obejmuje przygotowanie instytucji finansowych do przejścia na nowy wskaźnik, w tym dostosowanie obowiązujących umów kredytowych oraz wprowadzenie nowych produktów finansowych opartych na WIRON. Gdzie już teraz można się z nim spotkać? Sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie. Warto być na bieżąco i śledzić serwis Blog Kredytowy.

Pierwszą instytucją, która zdecydowała się na ten krok, był bank ING. Obecnie, chcąc zaciągnąć w nim kredyt mieszkaniowy ze zmiennym oprocentowaniem, można skorzystać wyłącznie z WIRON. BNP Paribas od połowy stycznia 2023 roku nie oferuje natomiast kredytów z oprocentowaniem zmiennym w związku z przygotowaniem do przejścia na WIRON. Można się jednak spodziewać, że w 2024 roku lista banków korzystających z tego wskaźnika zdecydowanie wzrośnie.

Czym WIRON różni się od WIBOR?

Choć może się wydawać, że to wyłącznie zmiana o technicznym charakterze, w rzeczywistości znajdzie bezpośrednie przełożenie na portfele milionów kredytobiorców. Sprawdźmy, co łączy i dzieli oba wskaźniki.

  • Podstawa wyliczeń: podstawowa różnica między WIRON a WIBOR polega na sposobie ich obliczania. WIBOR jest wyznaczany na podstawie estymacji i deklaracji największych banków dotyczących stawek, po jakich są one gotowe przyjmować między sobą depozyty na określony termin. Natomiast WIRON opiera się na rzeczywistych, historycznych transakcjach zawieranych nie tylko pomiędzy bankami, ale również z dużymi przedsiębiorstwami. Oznacza to, że WIRON jest w większym stopniu oparty na danych rynkowych.

  • Transparentność i wiarygodność: WIRON dzięki odmiennej metodologii oferuje wyższą transparentność i lepiej odzwierciedla aktualne warunki rynkowe. Jest to odpowiedź na potrzebę większej wiarygodności wskaźników referencyjnych, co było problemem dla IBOR-ów na różnych rynkach światowych.

  • Reakcja na zmiany rynkowe: WIBOR, jako wskaźnik oparty na prognozach, szybciej reaguje na oczekiwania rynkowe i przewidywania dotyczące przyszłości. Z kolei WIRON, bazując na danych historycznych, reaguje na zmiany wolniej. Później dostrzeżesz wpływ np. zmiany stóp procentowych.

  • Publikacja i dostępność: WIRON jest publikowany codziennie przez GPW Benchmark S.A., podobnie jak WIBOR. Na stronie internetowej administratora można znaleźć zarówno aktualny indeks, jak i wartości historyczne.

  • Różne warianty WIRON: Podobnie jak WIBOR, WIRON występuje w różnych wariantach, takich jak WIRON 1M, 3M, 6M. Różnią się okresem, na który są obliczane.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + I =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu