Błąd na świadectwie szkolnym

Jestem nauczycielem. Przy wypisywaniu świadectw popełniłam błędy i dwa świadectwa wyrzuciłam do śmieci (zamiast zwrócić je szkole). Co zrobić w takiej sytuacji?

Błąd na świadectwie szkolnym

Zniszczenie przez nauczyciela błędnie wypełnionego świadectwa szkolnego

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 1 ust. 9 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 58, poz. 504 z późn. zm.) świadectwa, dyplomy, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są drukami ścisłego zarachowania.

Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw, dyplomów, indeksów i legitymacji szkolnych, z wyjątkiem świadectw szkolnych promocyjnych.

Z powyższego wynika, że drukiem ścisłego zarachowania są świadectwa, dyplomy, suplementy, legitymacje, zaświadczenia, indeksy i tym podobne druki szkolne, które są drukowane na papierze z giloszem w odpowiednim kolorze. Jednakże przepisy prawa nie stanowią, iż sam papier jest drukiem ścisłego zarachowania.

Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych:

– świadectw ukończenia szkoły,

– indeksów i legitymacji szkolnych,

– świadectw dojrzałości, o których mowa w § 8 rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych,

– aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomów i zaświadczeń, przekazywanych szkole przez komisję okręgową.

Imienna ewidencja druków ścisłego zarachowania zawiera:

– imię (imiona) i nazwisko,

– numer PESEL ucznia albo absolwenta,

– numer wydanego dokumentu,

– datę odbioru dokumentu,

– podpis ucznia albo absolwenta.

Świadectwa, dyplomy i zaświadczenia drukuje się na białym papierze pokrytym siatką ozdobną – giloszem (poddrukiem).

Giloszami zdobione są:

– pierwsza strona świadectwa szkolnego promocyjnego i świadectwa ukończenia szkoły, wydawanych przez szkoły oraz świadectwa dojrzałości wydawanego po zdaniu egzaminu dojrzałości – gilosz z literami RP;

– druga, trzecia i czwarta strona świadectwa – gilosz bez liter RP.

Gilosze nie są drukami ścisłego zarachowania, czyli nie dotyczy ich protokolarne niszczenie.

Natomiast błędnie wypełnione świadectwa powinny zostać komisyjnie zniszczone. Jeśli Pani je wyrzuciła – dyrektor powinien zdecydować, co w takiej sytuacji zrobić. Prawo nie przewiduje bowiem takiej sytuacji.