.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wideorejestrator – czy warto mieć go w swoim aucie?

Autor: Artykuł Sponsorowany

Większość kierowców przynajmniej raz w życiu znalazła się na drodze w spornej sytuacji, gdy ustalenie sprawcy zdarzenia drogowego było bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Takim trudnościom z łatwością można zapobiec, wyposażając swoje auto w podręczny wideorejestrator. Jak działa takie urządzenie? Czy warto zdecydować się na jego zakup?Wideorejestrator – czy warto mieć go w swoim aucie?

Wideorejestrator – kiedy może okazać się przydatny?

Osoby, które rozważają zakup wideorejestratora, powinny zwrócić uwagę nie tylko na cenę urządzenia. O wiele bardziej istotne są parametry techniczne, które decydują o jakości nagrywanego obrazu. W podjęciu decyzji pomóc może ranking wideorejestratorów dostępny w Internecie.

 

Warto jednak zastanowić się, czy zakup tego typu urządzenia jest uzasadnionym wydatkiem? 

 

Nagrania z tego urządzenia, o ile są dobrej jakości, mogą stanowić dowód w sporze z ubezpieczycielem lub innym uczestnikiem ruchu. W sytuacji, kiedy na drodze dochodzi do wypadku lub kolizji, to właśnie wideorejestrator może pomóc w jednoznacznym wskazaniu winnego oraz określeniu przebiegu zdarzenia. Kierowcy dzięki kamerze samochodowej mogą uchronić się przed nieuzasadnionymi oskarżeniami i roszczeniami innych osób.

 

Kamera samochodowa może pomóc w sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia pojazdu na skutek kolizji, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Dzięki nagraniom z kamery można określić numer rejestracyjny jego auta oraz cechy charakterystyczne pojazdu. Niektóre dostępne na rynku wideorejestratory posiadają tak zwany tryb parkingowy, który umożliwia nagrywanie obrazu także w trakcie postoju. Dzięki temu łatwo można zidentyfikować sprawców parkingowych stłuczek, obić i rys. 

 

Wysokojakościowe wideorejestratory posiadają wbudowany moduł GPS, wyposażony w aktualną bazę danych o fotoradarach, przejazdach kolejowych, stacjach benzynowych i obiektach usługowych na trasie. Dzięki temu kierowca może zaplanować dogodną drogę i dostosować prędkość tak, aby uniknąć mandatu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wideorejestratora?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to parametry techniczne decydują o jakości i funkcjonalności wideorejestratora. Do najważniejszych z nich należą: 

 

  • rozdzielczość nagrywania – im wyższa rozdzielczość obrazu, tym bardziej szczegółowe i wyraźnie będą nagrania, 
  • kąt widzenia obiektywu – szerszy kąt widzenia obiektywu pozwala uchwycić całą szerokość drogi wraz z poboczem, 
  • jakość obiektywu i matrycy wideorejestratora – decyduje o jakości obrazu i jego wyraźnej kolorystyce, 
  • dodatkowe funkcje – to między innymi moduł GPS, moduł WiFi, detektor ruchu, tryb parkingowy, prędkościomierz.

Czy warto zdecydować się na zakup wideorejestratora?

Biorąc pod uwagę, że nieprzewidziane sytuacje na drodze mogą spotkać każdego kierowcę, to faktycznie ten przedmiot może być przydatny. To niewielkie i stosunkowo tanie urządzenie, które w spornych sytuacjach może uratować kierowcę przed niesłusznymi oskarżeniami i oszczędzić mu mnóstwo nerwów i stresu. Jednak każdy samodzielnie musi zdecydować, czy wideorejestrator będzie mu potrzebny.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus II =

 

Nekrolog Izabela Nowacka-Marzeion

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu