Podział pieniędzy ze sprzedaży mieszkania rodziców, wykupionego przez brata

• Opublikowano: 11-08-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moi rodzice posiadali mieszkanie lokatorskie. Gdy w latach 90. można było wykupić mieszkanie na własność, korzystając z ulgi, zrobił to mój brat, likwidując książeczkę mieszkaniową. Stał się właścicielem mieszkania. Rodzice dalej w nim mieszkali i płacili rachunki. Rodzice zmarli, brat sprzedał mieszkanie za 440 tysięcy, a nam przekazał darowizną po 50 tysięcy. Jest nas czworo, w tym jeden brat jest niepełnosprawny. Czy to jest prawidłowy podział i czy należy nam się zachowek?

Podział pieniędzy ze sprzedaży mieszkania rodziców, wykupionego przez brata

Własność mieszkania a dziedziczenie

Z informacji, które Pani przekazała, wynika, że po wykupie mieszkania właścicielem został Pani brat. Zatem w takiej sytuacji mieszkanie w chwili śmierci rodziców nie należało do nich. Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny „prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosowanie do przepisów prawa”. Skoro na dzień śmierci rodziców mieszkanie do nich nie należało, to nie jest ono objęte postępowaniem spadkowym po nich.

Zgodnie z art. 991 §1 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udział spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału”. Nadto w oparciu o § 2 omawianego przepisu „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”. Rodzice nie przekazali mieszkania w drodze darowizny na rzecz brata, tylko brat sam je wykupił (chyba że rodzice przekazali mu środki pieniężne, to zmienia postać rzeczy), stając się jego właścicielem.

Dziedziczenie ustawowe

Nie wskazała Pani również, czy rodzice sporządzili testament. Jeżeli nie, to w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe po nich. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Wobec powyższego w przypadku braku testamentu rodziców do dziedziczenia po nich wchodziliby wszyscy Państwo, tj. dzieci spadkodawców. Do podziału na Państwa byłyby prawa, rzeczy, które na dzień śmierci każdego z rodziców stanowili ich własność osobistą lub stanowiły części majątku wspólnego np. rzeczy osobiste, ruchomości, nieruchomości.

Sprzedaż wykupionego mieszkania lokatorskiego

Wobec powyższego, sprzedając swoje mieszkanie, brat nie miał żadnego prawnego obowiązku dokonania podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania na Państwa rzecz. Dokonał bowiem sprzedaży swojej nieruchomości, którą nabył z własnych środków, a nie uzyskał tego mieszkania w drodze darowizny po rodzicach. Przy takim stanie faktycznym jak omówiony wyżej nie należy się Państwu zachowek.

Jeżeli w stanie faktycznym byłyby również inne okoliczności, których Pani nie podała, a które mogłyby wpłynąć na udzieloną odpowiedź, to uprzejmie proszę o ich podanie.