
Jak rozliczyć podatek z Niemiec? Praca za granicą a miejsce zamieszkaniaAutor: Artykuł Partnera |
|
|
|
|
|
![]() |
|
Gdzie powinieneś rozliczyć podatek z Niemiec? Kluczowe zasadyPodstawowym krokiem w rozliczeniu podatku jest określenie tzw. rezydencji podatkowej, czyli ustalenie, w którym kraju jesteś zobowiązany do składania deklaracji podatkowej. Zasada ta zależy od tego, gdzie znajduje się Twoje centrum interesów życiowych. Jeśli przez większość roku (ponad 183 dni) mieszkasz w Polsce, posiadasz tutaj rodzinę, mieszkanie lub prowadzisz działalność gospodarczą, to zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania musisz wykazać dochód zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Jeśli natomiast przez cały rok pracujesz i mieszkasz w Niemczech, Twoje dochody powinny być rozliczane wyłącznie w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Nie oznacza to jednak, że nie możesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku – wręcz przeciwnie! Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy, że poprzez uwzględnienie odpowiednich ulg podatkowych można odzyskać znaczną część wpłaconego podatku dochodowego. Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku za pracę w Niemczech?Aby poprawnie rozliczyć swój podatek w Niemczech, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. W przeciwnym razie Twój wniosek może zostać odrzucony lub opóźniony przez urząd skarbowy. O jakich dokumentach mowa?
Brak któregoś z powyższych dokumentów może spowodować opóźnienia w zwrocie podatku lub nawet konieczność dopłaty do urzędu skarbowego. Dlatego warto zadbać o ich kompletność jeszcze przed przystąpieniem do rozliczenia. Zwrot podatku z Niemiec a ulgi podatkowe – jakie Ci przysługują?Niemiecki system podatkowy oferuje liczne ulgi, które mogą znacząco obniżyć wysokość należnego podatku lub zwiększyć zwrot. Warto zwrócić uwagę na następujące możliwości.
Dzięki tym ulgom wiele osób może liczyć na wysoki zwrot podatku. Jeśli nie masz pewności, czy przysługują Ci konkretne odliczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak Borsuk Podatki. Praca w Niemczech a rozliczenie podatku w Polsce – co musisz wiedzieć?Osoby pracujące w Niemczech, ale mające centrum interesów życiowych w Polsce, muszą także dokonać rozliczenia podatku w Polsce. W takim przypadku konieczne jest złożenie deklaracji PIT-36/ZG, w którym wykazuje się zagraniczne dochody. Polska stosuje metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochody niemieckie nie są opodatkowane w Polsce, ale wpływają na wysokość stawki podatkowej stosowanej do dochodów krajowych. Krok po kroku: jak rozliczyć niemiecki PIT?
Aby uniknąć błędów i przyspieszyć cały proces, warto skorzystać z usług ekspertów zajmujących się rozliczaniem PIT z Niemiec. Jeśli pracujesz w Niemczech, ale nadal masz centrum interesów życiowych w Polsce, powinieneś uwzględnić swoje dochody także w polskim urzędzie skarbowym. Sprawdź więcej informacji na stronie firmy: Borsuk Podatki i zdecyduj się na profesjonalne doradztwo.
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>