.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak ważnego przeglądu? Oto możliwe konsekwencje

Autor: Artykuł Sponsorowany

Zdarza się, że potrafimy zapomnieć o swoich podstawowych obowiązkach. Jednak nie w każdym wypadku musimy przez to borykać się z poważnymi konsekwencjami. Dlaczego nie warto zapominać o przeglądzie technicznym samochodu? Sprawdźmy, jakie czekają nas wtedy niemiłe następstwa.



Brak ważnego przeglądu? Oto możliwe konsekwencje

Kiedy powinno wykonać się okresowy przegląd?

Częstotliwość wykonywania przeglądów pojazdu zależy od kilku czynników. Jednak w większości przypadków należy spodziewać się następującego przebiegu: od daty pierwszej rejestracji badania przeprowadzane są po trzech latach, kolejne po pięciu, a wszystkie następne już co roku. Większość samochodów w Polsce ma już ponad 5 lat, dlatego, jeśli nasze auto również należy do tej grupy, warto zapisać sobie w kalendarzu lub innym widocznym miejscu ostateczną datę kolejnego przeglądu, aby nie wypadło nam to z głowy. W ten sposób zaoszczędzimy sobie różnych problemów.

 

Warto wiedzieć, że taka zasada nie dotyczy niektórych pojazdów, ponieważ muszą one odbywać swoje badania techniczne co roku. Do takiej grupy należą przede wszystkim te samochody, które właściwie bezustannie poruszają się po drogach, dlatego od ich właściwego stanu zależy bezpieczeństwo wielu uczestników ruchu. W stacjach kontroli raz w roku muszą stawić się: taksówki, pojazdy uprzywilejowane (m.in. karetki, samochody policji), pojazdy przewożące niebezpieczne towary i z instalacją gazową, auta do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów. Poza tym do takiej grupy należą również pojazdy, które zostały zbudowane samodzielnie.

 

Co ciekawe, właściciele aut zabytkowych nie są zobowiązani do przeprowadzania okresowych badań technicznych, a wyłącznie badania co do zgodności z warunkami technicznymi przed pierwszą rejestracją w Polsce.

Jakiej kary można spodziewać się przez brak aktualnych badań technicznych?

Brak ważnego przeglądu może wyjść na jaw w wyniku różnych zdarzeń, m.in.: przy zatrzymaniu przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, po kolizji lub wypadku na drodze z naszym udziałem, lub gdy chcemy sprzedać nasz samochód. W dwóch pierwszych przypadkach musimy spodziewać się poważnych konsekwencji, przy trzecim jedynie tego, że kupcy nie będą zainteresowani autem bez badań technicznych. Na co należy się przygotować, kiedy nie dopilnujemy terminowości wykonania przeglądu? Dowiedzmy się ważnych informacji na ten temat – brak przeglądu a kara (więcej na https://najtaniejuagenta.pl/).

 

Gdy zatrzyma nas policja, należy spodziewać się:

  • otrzymania mandatu w wysokości 1500–5000 zł,
  • zablokowania dowodu, co oznacza, że nawet jeśli nie posiadamy dokumentu przy sobie, zostanie to odnotowane w systemie,
  • odholowania samochodu na nasz koszt, gdy jego stan stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Warto wiedzieć, że nawet w razie standardowej kontroli możemy zostać skierowani na wykonanie dodatkowych badań technicznych, jeśli policjant uzna, że auto zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Z tego powodu nie warto odkładać potrzebnych napraw na ostatnią chwilę.

 

Po zablokowaniu dowodu otrzymamy od policjanta specjalne świadczenie o tym, że mamy 7 dni na to, aby wykonać badanie techniczne. Co ważne, nie zastępuje on samego dokumentu, dlatego nie należy lekceważyć takiego upomnienia i dalej jeździć bez przeglądu. Po jego wykonaniu mamy 30 dni na to, żeby zgłosić przeprowadzenie badania do Wydziału Komunikacji. Dopiero wtedy możemy odebrać dowód rejestracyjny lub zostanie usunięta informacja o jego zatrzymaniu.

 

Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z naszej winy, możemy spodziewać się bardziej dotkliwych konsekwencji – zwłaszcza jeśli posiadamy wykupione ubezpieczenia nieobowiązkowe. Czego dokładnie należy się spodziewać?

Jaki ma to wpływ na ubezpieczenie?

Jak każdy wie, właściciele pojazdów zobowiązani są do wykupienia polisy OC. Dodatkowo wiele osób decyduje się na rozszerzenia takiego ubezpieczenia np. AC. Posiadanie takiego zakresu ochrony może okazać się przydatne w wielu sytuacjach. Jednak czy obejmuje nas również, gdy nie mamy ważnego przeglądu, a jesteśmy uczestnikiem kolizji lub wypadku? To zależy od kilku rzeczy. 

 

Prawdopodobnie w każdym przypadku nie możemy liczyć na odszkodowanie z AC, ponieważ brak aktualnych badań technicznych często znajduje się w wyłączeniach działania takiej polisy. Zdarza się jednak, że ubezpieczyciel tylko zmniejszy wysokość kompensaty. Natomiast otrzymamy zapewne zwrot kosztów dzięki ubezpieczeniu OC, choć i tutaj istnieją pewne wyjątki. Od uznania szkód przez towarzystwo zależy to, czy jesteśmy ofiarami, czy sprawcami zdarzenia, a także to, czy do kolizji lub wypadku doszło przez zły stan techniczny naszego samochodu. Wówczas może dojść do sytuacji, gdzie firma zwróci się z regresem o zwrot poniesionych przez nią kosztów.

 

Co więcej, ubezpieczenie OC można wykupić również na inne pojazdy, takie jak hulajnogi elektryczne, choć w tym wypadku nie jest to obowiązkowe. Więcej informacji na ten temat możemy poznać na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/gdzie-kupic-ubezpieczenie-oc-hulajnogi-elektrycznej/.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + III =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu