Zgłoszenie zmiany rezydentury do urzędu skarbowego

• Autor: Marcin Sądej

Mieszkamy na stałe i pracujemy z mężem w Wielkiej Brytanii od ponad 12 lat i zdecydowaliśmy się wrócić na stałe do Polski. Mąż zgłaszał zmianę rezydentury do urzędu skarbowego kilka lat temu, ja nigdy nie składałam takiego wniosku. Ponadto mam meldunek w Polsce i utrzymuję mieszkanie komunalne, które jest adaptacja strychu – odpowiednia umowa ze ZBiLK-iem. Mieszkanie było zaadaptowane z byłym mężem, który długo w mieszkaniu mieszkał i nie chciał spłacić mojej części, ale w końcu kilka lat temu się wyprowadził, zostawiając mi mieszkanie. Czy teraz powinnam zgłosić informacje o wyjeździe? Na jakim formularzu? Mamy oszczędności, które po powrocie do Polski mamy zamiar przeznaczyć na zakup domu – czy trzeba informacje o majątku zgłosić do urzędu skarbowego? Oczywiście na wszystkie dochody w Wielkiej Brytanii mamy dokumenty p60 lub p45.

Zgłoszenie zmiany rezydentury do urzędu skarbowego

Powrót do Polski po kilkunastu latach pracy w Wielkiej Brytanii a zgłoszenie aktualizacyjne w urzędzie skarbowym

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT „osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terenie Polski i podlega rozliczeniu przed polskim urzędem skarbowym, jeżeli:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Z opisu sprawy wynika, że na stałe mieszkała Pani wraz z mężem w Wielkiej Brytanii. W rezultacie bez wątpienia nie posiadała Pani miejsca zamieszkania na terenie RP. Oznacza to, że od dochodów z pracy zarobkowej uzyskiwanych na terenie Wielkiej Brytanii odprowadzała Pani wraz mężem podatek przed brytyjskim urzędem skarbowym. Działanie to było jak najbardziej zgodne z przepisami prawa.

Co do zasady podatnicy zmieniający miejsce zamieszkania powinny zgłosić aktualizacje danych, składając w polskim urzędzie skarbowym informację ZAP-3. Należy jednak wskazać, że brak takiego zgłoszenia, w okolicznościach gdy prawidłowo rozliczała Pani podatek przed brytyjskim urzędem skarbowym, nie powoduje negatywnych konsekwencji podatkowych. Dodatkowo wskazać należy, że nie można złożyć takiego zgłoszenia z datą wsteczną.

Czy po powrocie z Wielkiej Brytanii trzeba informować urząd skarbowy o posiadanych oszczędnościach?

Odnośnie natomiast posiadanych przez Państwa oszczędności, które zamierzają Państwo przeznaczyć na zakup domu, to żaden przepis prawa nie wymaga zgłaszania faktu posiadania oszczędności do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy może jedynie zakwestionować wydatkowanie oszczędności pochodzących z nielegalnych i nieudokumentowanych źródeł. Jeżeli jednak Państwa dochody pochodzą z legalnej pracy, która została opodatkowana przed brytyjskim urzędem skarbowym, nie muszą się Państwo niczego obawiać.

Podsumowując:

  1. Nie musi Pani składać przed polskim urzędem skarbowym informacji ZAP-3 o wyjeździe z Polski do Wielkiej Brytanii. Tym bardziej że miało to miejsce aż 12 lat temu. Nie ma możliwości złożenia informacji ZAP-3 z datą wsteczną.
  2. Nie muszą Państwo informować polskiego US o posiadanych oszczędnościach. Zgromadzone oszczędności pochodzą z legalnej pracy w Wielkiej Brytanii, w związku z czym nie muszą również się Państwo obawiać kontroli z US.