Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 14.02.2019

Złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu stowarzyszenia prawnego na zarządzie. Jak szybko musi zarząd zwołać zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa, któremu należy przekazać dokumentację, którą prowadziłem dotychczas osobiście?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach stanowi:

 

„Art. 10. 1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,

6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał”.

 

Taka sytuacja jak rezygnacja z funkcji powinna być przewidziana w statucie stowarzyszenia. Statut powinien określać termin wyboru lub uzupełnienia składu zarządu. O ile zawiera jakieś regulacje codo terminów wyboru Prezesa zarządu, o tyle terminy te są wiążące. Ale, jak wnioskuje z pytania, statut stowarzyszenia nie zawiera takich regulacji.

 

Powszechnie obowiązujące przepisy nie ustalają terminu wybory członka zarządu stowarzyszenia w przypadku rezygnacji z pełnienia tej funkcji. W wyniku rezygnacji może dojść do sytuacji, w jakiej stowarzyszenie nie będzie należycie reprezentowane, zarząd jest jednoosobowy i przy rezygnacji nie ma organu uprawnionego do prowadzenia spraw stowarzyszenia oraz jego reprezentacji.

 

Przy zarządzie wieloosobowym reprezentacja może być jednoosobowa, co pozwala na uznanie, że stowarzyszenie jest należycie reprezentowane. Przy zarządzie wieloosobowym oraz wieloosobowej reprezentacji, zwłaszcza z zastrzeżeniem udziału prezesa, jego brak oznacza brak należytej reprezentacji. Ale brak należytej reprezentacji nie powoduje, że członkowie lub inne organy są zmuszone powoływać Prezesa w jakimś z góry ustalonym terminie (chyba że taki termin wskazuje statut).

 

Jeżeli w statucie nic na ten temat nie ma, to stowarzyszenie może istnieć i bez zarządu, aż do czasu konieczności złożenia jakiegoś sprawozdania. Wtedy członkowie się obudzą ( lub organ uprawniony do powołania prezesa), bo okaże się, że nikt inny niż prezes nie może danego dokumentu podpisać.


Termin zwołania nadzwyczajnego zebrania stowarzyszenia także powinien wynikać ze statutu. Proszę sprawdzić, na czyj wniosek takowe zebranie może być zwołane, w jakich sytuacjach, kto to robi oraz w jakim czasie od wpłynięcia wniosku lub zaistnienia określonej sytuacji.

 

Jeżeli w statucie nie ma takiej regulacji, nie ma obowiązku zwoływania nadzwyczajnego zebrania ani terminu na jego zwołanie lub wyznaczenia dnia odbycia. Gdyby wskutek Pana rezygnacji stowarzyszenie przestało być reprezentowane w sposób przewidziany statutem, a prezesa powołuje zgromadzenie – wtedy powinno ono być zwołane. Jednakże powszechnie obowiązujące przepisy nie ustalają terminu zwołania nadzwyczajnego zebrania w stowarzyszeniu celem wyboru członka zarządu stowarzyszenia w przypadku rezygnacji z pełnienia tej funkcji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 9 =

»Podobne materiały

Rozwiązanie stowarzyszenia

Istnieje stowarzyszenie, członkowie są już nieaktywni, wszyscy porozjeżdżali się po świecie i nie ma z nimi kontaktu. Chciałbym rozwiązać stowarzyszenie, ale nie jestem osobą z zarządu. W wyniku przemian powinienem być, ale ostatnio okazało się, że przesłane kilka lat temu zmiany nie przeszły i zarz

 

Odpowiedzialność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Mam pytanie odnośnie odpowiedzialności członków zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na okoliczność wypadku w górach osoby, która pojechałaby na wycieczkę organizowaną przez PTT. Przy wyjeździe w góry wykupowane jest oczywiście dla wszystkich uczestników wycieczki ubezpieczenie.

 

Prezes stowarzyszenia a praca na etacie i własna firma

Jestem zatrudniona na 1/3 etatu jako główna księgowa w przedszkolu, na 1/2 etatu jako główna księgowa w stowarzyszeniu OPP. Oprócz tego prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Czy takie połączenie jest zgodne z prawem? Czy mogę dalej tak być zatrudniona i równocześnie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »