Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 14.02.2019

Złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu stowarzyszenia prawnego na zarządzie. Jak szybko musi zarząd zwołać zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa, któremu należy przekazać dokumentację, którą prowadziłem dotychczas osobiście?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach stanowi:

 

„Art. 10. 1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,

6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał”.

 

Taka sytuacja jak rezygnacja z funkcji powinna być przewidziana w statucie stowarzyszenia. Statut powinien określać termin wyboru lub uzupełnienia składu zarządu. O ile zawiera jakieś regulacje codo terminów wyboru Prezesa zarządu, o tyle terminy te są wiążące. Ale, jak wnioskuje z pytania, statut stowarzyszenia nie zawiera takich regulacji.

 

Powszechnie obowiązujące przepisy nie ustalają terminu wybory członka zarządu stowarzyszenia w przypadku rezygnacji z pełnienia tej funkcji. W wyniku rezygnacji może dojść do sytuacji, w jakiej stowarzyszenie nie będzie należycie reprezentowane, zarząd jest jednoosobowy i przy rezygnacji nie ma organu uprawnionego do prowadzenia spraw stowarzyszenia oraz jego reprezentacji.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przy zarządzie wieloosobowym reprezentacja może być jednoosobowa, co pozwala na uznanie, że stowarzyszenie jest należycie reprezentowane. Przy zarządzie wieloosobowym oraz wieloosobowej reprezentacji, zwłaszcza z zastrzeżeniem udziału prezesa, jego brak oznacza brak należytej reprezentacji. Ale brak należytej reprezentacji nie powoduje, że członkowie lub inne organy są zmuszone powoływać Prezesa w jakimś z góry ustalonym terminie (chyba że taki termin wskazuje statut).

 

Jeżeli w statucie nic na ten temat nie ma, to stowarzyszenie może istnieć i bez zarządu, aż do czasu konieczności złożenia jakiegoś sprawozdania. Wtedy członkowie się obudzą ( lub organ uprawniony do powołania prezesa), bo okaże się, że nikt inny niż prezes nie może danego dokumentu podpisać.


Termin zwołania nadzwyczajnego zebrania stowarzyszenia także powinien wynikać ze statutu. Proszę sprawdzić, na czyj wniosek takowe zebranie może być zwołane, w jakich sytuacjach, kto to robi oraz w jakim czasie od wpłynięcia wniosku lub zaistnienia określonej sytuacji.

 

Jeżeli w statucie nie ma takiej regulacji, nie ma obowiązku zwoływania nadzwyczajnego zebrania ani terminu na jego zwołanie lub wyznaczenia dnia odbycia. Gdyby wskutek Pana rezygnacji stowarzyszenie przestało być reprezentowane w sposób przewidziany statutem, a prezesa powołuje zgromadzenie – wtedy powinno ono być zwołane. Jednakże powszechnie obowiązujące przepisy nie ustalają terminu zwołania nadzwyczajnego zebrania w stowarzyszeniu celem wyboru członka zarządu stowarzyszenia w przypadku rezygnacji z pełnienia tej funkcji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozwiązanie stowarzyszenia

Istnieje stowarzyszenie, członkowie są już nieaktywni, wszyscy porozjeżdżali się po świecie i nie ma z nimi kontaktu. Chciałbym rozwiązać stowarzyszenie, ale nie jestem osobą z zarządu. W wyniku przemian powinienem być, ale ostatnio okazało się, że przesłane kilka lat temu zmiany ni

Odpowiedzialność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Mam pytanie odnośnie odpowiedzialności członków zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na okoliczność wypadku w górach osoby, która pojechałaby na wycieczkę organizowaną przez PTT. Przy wyjeździe w góry wykupowane jest oczywiście dla wszystkich uczestników wycieczki u

Prezes stowarzyszenia a praca na etacie i własna firma

Jestem zatrudniona na 1/3 etatu jako główna księgowa w przedszkolu, na 1/2 etatu jako główna księgowa w stowarzyszeniu OPP. Oprócz tego prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Czy takie połączenie jest zgodne z prawem? Czy mogę dalej tak być zatrudnio
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »