Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż paliwa bez koncesji

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 17.06.2014

Jesteśmy firmą transportową (spółką z o.o.). Nasz główny kontrahent chce, abyśmy sprzedawali mu małe ilości oleju napędowego i gazu propan butan (miesięcznie na kwotę do ok. 10 000 zł). Czy możemy bez koncesji dokonywać takich transakcji sprzedaży paliwa? W KRS (dział 3) mamy zapis: „sprzedaż detaliczna paliw”.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności przedstawię obowiązujące przepisy.

 

W myśl art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1059) obrót stanowi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym albo detalicznym paliwami lub energią, natomiast sprzedaż – bezpośrednią sprzedaż paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich wytwarzaniem lub odsprzedaż tych paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich obrotem.

 

Zatem przedstawiona przez Pana sytuacja podlega pod przepisy ww. ustawy Prawo energetyczne.

 

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej obrót paliwami jest działalnością regulowaną i nie wystarczy wpisać do przedmiotu działalności „sprzedaż detaliczna paliw”. Mówi o tym też art. 32 Prawa energetycznego.

 

Zgodnie z jego ust. 1 uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami lub energią, z wyłączeniem: „obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy, obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100.000 euro, obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10.000 euro oraz obrotu ciepłem, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW”.

 

Gaz płynny jest zasadniczo definiowany w systemie obowiązującego prawa jako gaz skroplony LPG.

 

Jak wynika z przedstawionych przepisów, obrót/ sprzedaż oleju napędowego wymaga koncesji.

 

Natomiast w przypadku obrotu gazem płynnym obowiązek posiadania koncesji powstaje, gdy roczna wartość obrotu tym paliwem przekroczy 10 000 euro.

 

Wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganej prawem koncesji stanowi wykroczenie, a sprawca podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Oznacza to, że w odniesieniu do podmiotów gospodarczych nieposiadających koncesji działania powinny być podejmowane przez organy właściwe do ścigania wykroczeń – policję, prokuraturę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus pięć =

»Podobne materiały

Cofnięcie koncesji na obrót paliwem

Mam pytanie o sprzedaż koncesji. Jestem udziałowcem spółki, która posiada cysternę spełniającą wszelkie wymogi, aby rozwozić paliwo. Namawiam kolegę, aby zarejestrował na siebie spółkę z o.o. Kiedy spółka będzie zarejestrowana, zawrzemy umowę dzierżawy cysterny, tak aby nowa spółka mogła starać się

 

Czy prezes spółki z o.o. może być karany?

Od roku jestem prezesem zarządu spółki z o.o. Niedawno założyłem drugą spółkę, ale tym razem KRS odrzucił wniosek, w którym zostałem wskazany jako prezes zarządu, ze względu na to, że byłem karany za zniszczenie mienia w 2011 r. Za pierwszym razem KRS nie miał żadnych przeciwwskazań i zarejestr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »