Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości przez cudzoziemca

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 28.10.2013

Wiele lat temu wyjechałem do Niemiec. Obecnie mam tylko niemieckie obywatelstwo, więc jestem traktowany w Polsce jak cudzoziemiec. Czy jeśli chciałbym kiedyś sprzedać nieruchomość, którą posiadam w Polsce, to musiałbym wyrabiać polski paszport lub dowód osobisty? Czy musiałbym dokonać potwierdzenia polskiego obywatelstwa?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Problematyka nabywania nieruchomości przez cudzoziemców uregulowana jest ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z późniejszymi zmianami.

 

Ustawa ta reguluje zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemca, który powinien spełnić liczne wymagania. Jeśli tego dokona, będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

 

Cudzoziemcem na gruncie ustawy jest m.in. osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego.

 

Powyższe uregulowania dotyczą jednak nabycia nieruchomości przez cudzoziemców, nie dotyczą zaś sprzedaży nieruchomości znajdujących się w Polsce przez cudzoziemca.

 

W sytuacji, którą Pan opisał, nie ma potrzeby wyrabiania polskiego paszportu czy dowodu osobistego, ani też nie ma potrzeby robienia potwierdzenia obywatelstwa polskiego. Wystarczy dowód lub paszport niemiecki.

 

Ponadto w przypadku sprzedaży domu u notariusza należy przedłożyć następujące dokumenty:

 

 • aktualny odpis z księgi wieczystej,

 

 • aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków,

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 • wyrys z mapy ewidencyjnej (czasem wystarczy kopia mapy ewidencyjnej),

 

 • kopia mapy zasadniczej (ważna dla kupującego, notariusz nie wymaga),

 

 • zaświadczenie z urzędu gminy lub miasta o przeznaczeniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,

 

 • posiadaną dokumentację techniczną budynku,

 

 • posiadane dokumenty zgłoszenia zakończenia budowy lub pozwolenie na użytkowanie.

 

Bezpośrednio przed sprzedażą domu należy przygotować dodatkowe dokumenty:

 

 • zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za media: prąd, gaz, woda, kanalizacja,

 

 • zaświadczenie z referatu ewidencji ludności miasta o braku zameldowanych w domu osób,

 

 • zaświadczenie o zapłaceniu podatków od nieruchomości do kasy gminnej.

 

W przypadku, gdyby zdecydował się Pan kiedyś sprzedać dom, najlepiej wówczas zadzwonić do notariusza, który dokładnie określi, jakich dokumentów będzie potrzebował do sporządzenia aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 7 plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca (obywatela USA) w Polsce

Jestem obywatelem USA i mam pytanie o zakup nieruchomości przez cudzoziemca. Niestety nie mogę w tej chwili przybyć do Polski, a chciałbym szybko dokonać zakupu nieruchomości i, jeśli to możliwe, uniknąć opłaty podatku. Właścicielka nieruchomości jest starszą panią, która jest babcią mojej bliskiej znajomej. Czy jest szansa, że dokonamy zapłaty starszej pani za posiadłość, a ona zrzeknie się domu na wnuczkę? Wydaje mi się, że jest to bliższa rodzina i wnuczka nie powinna płacić podatku. Jak ponadto kupić nieruchomość „na odległość”? Czy muszę wynająć pełnomocnika? Gdzie kogoś takiego znaleźć (nieruchomość położona jest w regionie małopolskim)? Proszę też podać wartość podatku do zapłacenia po zakupie nieruchomości.

Obcokrajowiec a darowizna działki

Moim partnerem jest obywatel Kolumbii mieszkający obecnie w Irlandii na podstawie Stamp 4 EUFAM. Chciałabym podarować mu połowę swojej działki w Polsce. Jak należy przeprowadzić taką transakcję?

Zakup ziemi przez żonę obcokrajowca

Chcę kupić ziemię (działkę budowlaną) w Polsce. Mój mąż jest obcokrajowcem, obecnie mieszamy w Irlandii. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy mogę kupić nieruchomość samodzielnie, czy muszę z mężem? Czy wystarczy jego zgoda, żebym ja kupiła działkę z majątku wspólnego?

Podatki z tytułu najmu lokalu przy działalności w USA

Posiadam spółkę LLC zarejestrowaną w USA i zamierzam kupić lokal użytkowy, który jest wynajmowany przez sklep. Umowa najmu jest bezterminowa i przechodzi na spółkę. W jaki sposób dokonać zgłoszenia podatkowego i jakie podatki należy opłacać? Udziałowcem i dyrektorem jestem ja. Spółka LLC posiada udziały 40% w polskiej spółce – czy ta polska spółka może dokonać takiego zakupu? Spółka będzie czerpać zyski tylko i wyłącznie z najmu lokalu.

Żona cudzoziemka a nabywanie gruntów ornych przez męża Polaka

Jestem Polakiem, prowadzę gospodarstwo rolne i jestem zameldowany na stałe w Polsce, natomiast moja żona jest obywatelką Danii i w Danii też jest zameldowana. Nie ma ona obywatelstwa polskiego ani karty pobytu. Nie mamy też rozdzielności majątkowej. Czy w takiej sytuacji mogę nabywać grunty orne w Polsce, a jeśli tak, to czy moja żona musi być obecna przy zakupie ziemi?

Zmiana właściciela nieruchomości położonej w Polsce

Osoba na stałe zamieszkała w Danii posiadała nieruchomość w Polsce. Na mocy aktu notarialnego przekazała działkę córce, też obywatelce Danii. Córka chciałaby złożyć wniosek do sądu o dokonanie zmiany właściciela w księgach wieczystych. Jakie dokumenty musi dołączyć? Czy musi zgłosić nabycie do urzędu skarbowego?

Dopisanie męża cudzoziemca do działki

Jestem obywatelką Polski, a mój mąż – Holandii. Ślub wzięliśmy w 2011 r. w Belgii, rok później kupiłam samodzielnie w Polsce działkę. Chcemy wspólnie zbudować na niej dom. Jak możliwe jest dopisanie męża-cudzoziemca do tej nieruchomości (aktu notarialnego)? Czy muszę mieć pozwolenie ministerstwa?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »