.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przekształcenie lokalu socjalnego

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 05.02.2013 • Zaktualizowane: 08.01.2021

W zamian za poprzednie mieszkanie (odzyskane przez spadkobiercę dawnych właścicieli) otrzymałem lokal socjalny. Czy jest możliwość przekształcenia lokalu socjalnego w komunalny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekształcenie lokalu socjalnego

Przekształcenie lokalu socjalnego na lokal komunalny

Art. 21 ust 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni domów dla bezdomnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1844) przewiduje możliwość przekształcenia lokalu socjalnego na lokal komunalny, jednak tylko pod warunkiem, że w miejsce lokali przekształconych na komunalne gmina utworzy odpowiednią liczbę lokali socjalnych o identycznym standardzie co lokale przekształcone.

Zmiana przeznaczenia lokali socjalnych

Brzmienie wyżej wymienionego przepisu jest następujące:

 

„Dopuszcza się w każdym czasie zmianę przeznaczenia lokali socjalnych lub mieszkań chronionych na lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiące lokali socjalnych lub mieszkań chronionych w przypadku utworzenia lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o podobnym standardzie i wyposażeniu, w liczbie i o łącznej powierzchni użytkowej co najmniej równej liczbie i łącznej powierzchni użytkowej lokali socjalnych lub mieszkań chronionych, których sposób użytkowania został zmieniony”.

Tym samym istnieje możliwość przekształcenia lokalu socjalnego, który Pan zajmuje, na komunalny, pod warunkiem że gmina w zamian za to utworzy inny lokal socjalny o takim samym standardzie.

Kto podejmuje decyzję o przekształceniu lokalu socjalnego?

Proszę jednak pamiętać, że decyzja o przekształceniu lokalu socjalnego należy do wyłącznej kompetencji gminy. Niestety nie ma Pan żadnych środków prawnych, by gminę przymusić do takiego przekształcenia. Wszystko więc zależy od sytuacji gminy, na której terenie Pan zamieszkuje. Gmina swoją ewentualną odmowę może uzasadniać brakiem lokalu, którym mógłby zostać przeznaczony na lokal socjalny w zamian za zajmowany przez Pana lokal.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + 1 =

09.04.2022

Ja od lat prosiłam o przekształcenie na komunalny ,ostatecznie nie przedłużono z nami umowy najmu bo mamy za duży dochód. Gdy pytałam o taką możliwość słyszałam ,że nie można przekształcać. A teraz każą się wyprowadzić i oddać klucze ,bo inaczej sprawa do sądu o eksmisję. Płace i mieszkam bez umowy najmu. Nie wiem jaki będzie finał . Koresponduje z Urzędem mieszkaniowym i żadnego dialogu ,odmowa za odmową , ,bo mamy więcej niż 993 zł na osobę. Jeśli podałam zła kwotę -sorry .

Maria

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl