Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Od kiedy liczy się wypowiedzenie w przypadku najmu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.04.2017

Dnia 20.11.2015 r. wypowiedziałam umowę najmu lokalu na czas określony. W umowie określony był 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od jakiego dnia liczy się wypowiedzenie w przypadku takiego najmu? Czy dopiero od ostatniego dnia listopada?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisu Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

 

Zgodnie z art. 688 K.c. „jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”. Artykuł 688 stosuje się do najmu lokali mieszkalnych jedynie w zakresie, w którym dotyczy wypowiedzenia najmu przez najemcę [zob. H. Ciepła (w:) J. Gudowski, Komentarz, t. III, cz. 2, 2013, uwagi do art. 688 K.c.].

 

W powyższej sytuacji, jeżeli czynsz był płatny co miesiąc, a mniemam, że tak było, zastosowanie znajdzie przepis art. 688 K.c., który przewiduje, że wypowiedzenia następuje naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. W tej sytuacji pierwszym dniem wypowiedzenia byłby 1 grudnia 2015 r. Inna sytuacja jest możliwa, ale tylko wówczas, gdyby w trakcie zawierania umowy wskazano, że miesiąc wypowiedzenia liczony jest od dnia następującego po wręczeniu wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus zero =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki