Nauka pływania dzieci i młodzieży szkolnej a kasa fiskalna

• Autor: Aleksander Słysz

Chcę wynajmować od szkoły basen i prowadzić naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Kursy pływania będę prowadził osobiście. Czy otwierając działalność będę musiał od razu ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej (naukę pływania klasyfikuje się chyba do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych PKWiU 85.51.10.0), czy jednak będę mógł skorzystać ze zwolnienia do limitu obrotów 20 000 zł sprzedaży w ciągu roku?

Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej a kasa fiskalna

Rzeczywiście, naukę pływania, tak jak i naukę w zakresie innych sportów, jak np. tenis, klasyfikuje się według PKWiU z 2008 r. do grupowania 85.51.10.0 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych”.

Usługi te nie korzystają zatem z całkowitego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, bowiem pozycja 31 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących obejmuje grupowanie węższe (ex 85), czyli usługi w zakresie edukacji, ale z wyłączeniem właśnie m.in. usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0).

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wspomnianych usług są zatem na zasadach ogólnych obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Tym samym mogą korzystać ze zwolnienia od tego obowiązku przewidzianego w § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, który zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.; podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem ww. zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy obrót z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20 000 zł.