Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 21.10.2009

Złożyłam pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża (długi, alkoholizm, znęcanie się nade mną). Jednak po wielu przemyśleniach, ze względów religijnych chciałabym zamienić rozwód na separację. Czy jest to możliwe, skoro sprawa jest już w toku – odbyła się jedna rozprawa? Czy muszę napisać jakieś nowe pismo, czy wystarczy, jeśli na najbliższej rozprawie powiem o tym sędziemu? Chciałabym się także upewnić, czy przy orzeczeniu separacji pozostaje orzeczenie o winie oraz rozdzielność majątkowa i ewentualna eksmisja męża? – tak napisałam w pozwie rozwodowym. I czy w przypadku separacji nie będę zobowiązana pomagać mężowi w razie jego niedostatku (jeśli sąd orzeknie jego winę). Nie chcę mieć już z tym człowiekiem nic wspólnego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 193 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zmiana powództwa przed sądem pierwszej instancji jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu, a zatem osoba, która złożyła pozew o rozwód, może zmienić powództwo w ten sposób, że zażąda orzeczenia separacji.

 

Zgodnie bowiem z art. 17 Kodeksu postępowania cywilnego zarówno powództwo o rozwód, jak i o separację należy do właściwości sądów okręgowych.

 

Zmiana powództwa, jeśli jest dopuszczalna, jest możliwa aż do zamknięcia rozprawy, czyli może być zgłoszona również na kolejnej rozprawie. Może ją Pani zgłosić ustnie do protokołu w trakcie rozprawy, względnie poinformować o tym fakcie sąd poprzez wniesienie stosownego pisma procesowego.

 

Na marginesie jednak muszę zaznaczyć, iż Pani mąż może żądać orzeczenia rozwodu. W takim przypadku będzie miał zastosowanie art. 612 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

 

Co do drugiej części Pani pytania – można żądać orzeczenia o winie oraz eksmisji męża także w powództwie o separację. O rozdzielność majątkową nie musiała Pani wnioskować – powstaje ona z mocy prawa w przypadku orzeczenia separacji. Jeśli sąd orzeknie wyłączną winę małżonka za rozkład pożycia, nie będzie miała Pani żadnych zobowiązań alimentacyjnych względem niego niezależnie od jego sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus zero =

»Podobne materiały

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy go złożyć?

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

 

Czas oczekiwania na rozprawę rozwodową

Jaki jest czas oczekiwania na rozprawę rozwodową, jeśli obie strony chcą rozwodu bez kłótni? Czy na rozprawie trzeba być osobiście?  

 

Wniosek o separację

Sąd oddalił mój wniosek o separację, mimo że sprawa wydaje się jasna – mąż mieszka z kochanką. Oddalając wniosek, nie ustalono także alimentów na dziecko (mamy 5-letnią córkę) oraz nie dokonano podziału majątku (bo mamy mieszkanie na wspólnie wzięty kredyt). Co robić?

 

Separacja zamiast rozwodu

Mój mąż złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie. Czy w odpowiedzi na pozew mogę wnieść o orzeczenie separacji zamiast rozwodu? Jak to uzasadnić? Darzę męża uczuciem i mam na uwadze dobro małoletniego syna. Mamy też dorosłą córkę (21 lat).

 

Rozwód po wielu latach separacji

Jak mój partner może uzyskać rozwód po wielu latach separacji? Sąd orzekł separację w 2007 r. Od tamtej chwili mój partner nie ma kontaktu z żoną, nawet nie wie, gdzie ona mieszka. Nieruchomość, w której razem mieszkali, została dawno temu sprzedana, zaś pieniądze podzielone po połowie. Co robić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »