Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?

• Autor: Dariusz Kostyra

Złożyłam pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża (długi, alkoholizm, znęcanie się nade mną). Jednak po wielu przemyśleniach, ze względów religijnych chciałabym zamienić rozwód na separację. Czy jest to możliwe, skoro sprawa jest już w toku – odbyła się jedna rozprawa? Czy muszę napisać jakieś nowe pismo, czy wystarczy, jeśli na najbliższej rozprawie powiem o tym sędziemu? Chciałabym się także upewnić, czy przy orzeczeniu separacji pozostaje orzeczenie o winie oraz rozdzielność majątkowa i ewentualna eksmisja męża? – tak napisałam w pozwie rozwodowym. I czy w przypadku separacji nie będę zobowiązana pomagać mężowi w razie jego niedostatku (jeśli sąd orzeknie jego winę). Nie chcę mieć już z tym człowiekiem nic wspólnego.

Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?

Czy osoba która złożyła pozew o rozwód może zmienić żądanie na separację?

Zgodnie z art. 193 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zmiana powództwa przed sądem pierwszej instancji jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu, a zatem osoba, która złożyła pozew o rozwód, może zmienić powództwo w ten sposób, że zażąda orzeczenia separacji.

Zgodnie bowiem z art. 17 Kodeksu postępowania cywilnego zarówno powództwo o rozwód, jak i o separację należy do właściwości sądów okręgowych.

Zmiana powództwa z rozwodu na separację

Zmiana powództwa, jeśli jest dopuszczalna, jest możliwa aż do zamknięcia rozprawy, czyli może być zgłoszona również na kolejnej rozprawie. Może ją Pani zgłosić ustnie do protokołu w trakcie rozprawy, względnie poinformować o tym fakcie sąd poprzez wniesienie stosownego pisma procesowego.

Na marginesie jednak muszę zaznaczyć, iż Pani mąż może żądać orzeczenia rozwodu. W takim przypadku będzie miał zastosowanie art. 612 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

Czy można w powództwie o separacje żądać orzeczenia o winie oraz eksmisji męża?

Co do drugiej części Pani pytania – można żądać orzeczenia o winie oraz eksmisji męża także w powództwie o separację. O rozdzielność majątkową nie musiała Pani wnioskować – powstaje ona z mocy prawa w przypadku orzeczenia separacji. Jeśli sąd orzeknie wyłączną winę małżonka za rozkład pożycia, nie będzie miała Pani żadnych zobowiązań alimentacyjnych względem niego niezależnie od jego sytuacji.