.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy rozliczeniu rocznym trzeba uwzględnić spadek?

W ubiegłym roku uzyskałem, na podstawie notarialnego aktu dziedziczenia, spadek po zmarłej matce. Fakt uzyskania spadku zgłosiłem niezwłocznie do odpowiedniego urzędu skarbowego (druk SD-Z2). Decyzją naczelnika ww. urzędu zostałem zwolniony od płacenia podatku spadkowego. W styczniu ub. roku uzyskałem na tej podstawie pieniądze, które znajdowały się na koncie zmarłej matki (kwotę zgłosiłem wcześniej na wspomnianym druku SD-Z2). Prócz tych pieniędzy w ubiegłym roku uzyskałem dochód z pracy na etacie w instytucji państwowej. Innych źródeł dochodu w zeszłym roku nie miałem. Na jakim formularzu PIT muszę złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok jako pracownik i spadkobierca? Czy muszę uwzględnić, mimo zwolnienia z podatku pieniądze z konta matki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy rozliczeniu rocznym trzeba uwzględnić spadek?

Zgłoszenie do spadkobrania

Otrzymanie ruchomości, nieruchomości albo środków finansowych w wyniku dziedziczenia podlega natomiast opodatkowaniu w ramach podatku od spadków i darowizn. Jak Pan wspomniał, spadek został zgłoszony do US, skąd otrzymał Pan decyzję o zwolnieniu z opodatkowania jako skutek złożenia przez Pana jako spadkobiercę w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia orzeczenia sądu o nabyciu spadku druku SD-Z2 u właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Rozliczenie pracownika z dochodów z zatrudnienia

Spadek według prawa nie jest uznawany za dochód osób fizycznych, dlatego nie podlega ustawie o PIT. Podlega on bowiem opodatkowaniu wynikającym z ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie zaś od dochodu osób fizycznych. Są to dwa różne katy prawne i nie należy ich ze sobą łączyć. Jeżeli zatem rozliczył się Pan z US w ramach ustawy o spadkach i darowiznach, to nie uwzględnia Pan tego rozliczenia ( decyzji US o zwolnieniu) w swoich rocznym rozliczeniu PIT. Uwzględnia Pan jedynie swoje dochody z tytułu zatrudnienia.

Opodatkowanie odziedziczonych środków

Jedynie dziedziczone środki spadkodawcy ulokowane w towarzystwie ubezpieczeniowym nie są opodatkowane na zasadzie spadków i darowizn, ale według podatku dochodowego (PIT). Kwoty otrzymane z racji ubezpieczeń majątkowych i osobowych są jednak zwolnione obowiązku podatkowego, o ile nie stanowią odszkodowania za szkody składników majątku pochodzącego z prowadzonej działalności gospodarczej lub specjalnych działów produkcji rolnej, ewentualnie regulowane są w ramach odrębnych przepisów.

 

Także środki finansowe, które spadkodawca posiadał w Otwartym Funduszu Emerytalnym, nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Opodatkowane są bowiem zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ale te reguluje płatnik.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu