Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy rozliczeniu rocznym trzeba uwzględnić spadek?

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 01.09.2020

W ubiegłym roku uzyskałem, na podstawie notarialnego aktu dziedziczenia, spadek po zmarłej matce. Fakt uzyskania spadku zgłosiłem niezwłocznie do odpowiedniego urzędu skarbowego (druk SD-Z2). Decyzją naczelnika ww. urzędu zostałem zwolniony od płacenia podatku spadkowego. W styczniu ub. roku uzyskałem na tej podstawie pieniądze, które znajdowały się na koncie zmarłej matki (kwotę zgłosiłem wcześniej na wspomnianym druku SD-Z2). Prócz tych pieniędzy w ubiegłym roku uzyskałem dochód z pracy na etacie w instytucji państwowej. Innych źródeł dochodu w zeszłym roku nie miałem. Na jakim formularzu PIT muszę złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok jako pracownik i spadkobierca? Czy muszę uwzględnić, mimo zwolnienia z podatku pieniądze z konta matki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy rozliczeniu rocznym trzeba uwzględnić spadek?

Zgłoszenie do spadkobrania

Otrzymanie ruchomości, nieruchomości albo środków finansowych w wyniku dziedziczenia podlega natomiast opodatkowaniu w ramach podatku od spadków i darowizn. Jak Pan wspomniał, spadek został zgłoszony do US, skąd otrzymał Pan decyzję o zwolnieniu z opodatkowania jako skutek złożenia przez Pana jako spadkobiercę w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia orzeczenia sądu o nabyciu spadku druku SD-Z2 u właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Rozliczenie pracownika z dochodów z zatrudnienia

Spadek według prawa nie jest uznawany za dochód osób fizycznych, dlatego nie podlega ustawie o PIT. Podlega on bowiem opodatkowaniu wynikającym z ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie zaś od dochodu osób fizycznych. Są to dwa różne katy prawne i nie należy ich ze sobą łączyć. Jeżeli zatem rozliczył się Pan z US w ramach ustawy o spadkach i darowiznach, to nie uwzględnia Pan tego rozliczenia ( decyzji US o zwolnieniu) w swoich rocznym rozliczeniu PIT. Uwzględnia Pan jedynie swoje dochody z tytułu zatrudnienia.

Opodatkowanie odziedziczonych środków

Jedynie dziedziczone środki spadkodawcy ulokowane w towarzystwie ubezpieczeniowym nie są opodatkowane na zasadzie spadków i darowizn, ale według podatku dochodowego (PIT). Kwoty otrzymane z racji ubezpieczeń majątkowych i osobowych są jednak zwolnione obowiązku podatkowego, o ile nie stanowią odszkodowania za szkody składników majątku pochodzącego z prowadzonej działalności gospodarczej lub specjalnych działów produkcji rolnej, ewentualnie regulowane są w ramach odrębnych przepisów.

 

Także środki finansowe, które spadkodawca posiadał w Otwartym Funduszu Emerytalnym, nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Opodatkowane są bowiem zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ale te reguluje płatnik.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus 2 =

»Podobne materiały

Wycofanie motocykla ze środków trwałych

Prowadzę jednoosobową działalność. W 2014 r. kupiłem jako osoba prywatna motocykl, który po założeniu działalności w 2015 r. wprowadziłem na stan środków trwałych. VAT przy zakupie nie był odliczony. Pojazd jest wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jaki i służbowych – korzystam z odlicz

 

Dochody z działalności artystycznej

Zajmuję się malowaniem obrazów. Nie jestem nigdzie zatrudniona, sprzedaję swoje obrazy bezpośrednio ze swojej pracowni. Do tej pory odprowadzałam zaliczkę na podatek dochodowy do 20 dnia następnego miesiąca (50% kosztów uzyskania przychodów, prawa autorskie, działalność wykonywana osobiście). Spotka

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »