Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek w Polsce dla polskiego rezydenta w UK

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.11.2015

Jestem obywatelka Polski, od 5 lat jestem rezydentem w UK. Tutaj tez rozliczam podatki z pracy. Czy spadek otrzymany w Polsce, który jest zwolniony z podatku dochodowego w Polsce, podlega opodatkowaniu w UK? Czy trzeba składać deklarację w Polskim US, czy zgodnie z rezydentura podatkowa tylko w UK? Jak wygląda procedura podatkowa w tym przypadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie istnieje umowa międzynarodowa regulująca miejsce opodatkowania spadku w opisanej sytuacji. Konsekwencja jest taka, że w Polsce nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, natomiast w Wielkiej Brytanii na zasadach obowiązujących na jej terytorium (co do wewnętrznego prawa Wielkiej Brytanii nie udzielamy informacji).

 

Polsce podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, bez względu na to gdzie przebywa spadkobierca. Natomiast nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca jest obywatelem polskim (ewentualnie gdy ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

 

Tym samym nabycie należy „rozliczyć” w Polsce oraz, jeśli tak będzie wynikać z prawa wewnętrznego Wielkiej Brytanii, również w Wielkiej Brytanii. Nie istnieją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku spadków, stąd często dochodzi do opodatkowania dziedziczenia w dwóch państwach, przy czym najczęściej w tym „drugim” zapłacony w tym „pierwszym” podatek jest ciężarem spadku (odlicza się go od wartości spadku).

 

Wskazuje Pani, że to nabycie w Polsce zwolnione jest od podatku. Jeśli ma Pani namyśli zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, to musi Pani złożyć w Polsce zgłoszenie nabycia własności (SD-Z2) naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 1 =

»Podobne materiały

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »