Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot używanego samochodu i odzyskanie pieniędzy

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 11.01.2020

Kilkanaście dni temu kupiłam używany samochód. Zgodnie z ogłoszenie miał być w bardzo dobrym stanie. Po zakupie mechanik powiedział, że auto w tym stanie nie przejdzie badań okresowych. Podobno całe podwozie jest zgnite i niemal się rozpada. W 14. dniu od zawarcia umowy (a 12. od przekazania pojazdu) zadzwoniłam do sprzedającego, że chcę samochód zwrócić i odzyskać pieniądze. Oczywiście się nie zgodził, więc wysłałam pismo żądające zwrotu pieniędzy (odebrał je). Co robić dalej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot używanego samochodu i odzyskanie pieniędzy

Fot. Fotolia

Umowa kupna–sprzedaży samochodu używanego

Kupno samochodu często potrafi być wyzwaniem, a nawet, gdy wszystko z początku wydaje się w porządku, potem wychodzą pewne niekorzystne rzeczy.

 

Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pani punktu widzenia najbardziej istotne są przepisy działu II, dotyczącego rękojmi za wady. Zgodnie z art. 556 kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 Kodeksu cywilnego. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.

Zakup od osoby prywatnej a odzyskanie pieniędzy

Jako że kupiła go Pani, jak zrozumiałam, od osoby prywatnej, nie można skorzystać z domniemania, iż wada tkwiła w rzeczy sprzedanej, jednakże nadal nie zmienia to faktu, że może Pan korzystać z uprawnień dotyczących reklamacji. Opisano je w art. 560 Kodeksu cywilnego. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na taką wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611, można żądać demontażu i ponownego zamontowania na rzecz wolną od wad lub usunięcia wady, a w razie niewykonania tego kupujący może tego dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Tutaj istotne jest, że sprzedający zapewnił Panią, że podwozie było w dobrym stanie.

 

Żądanie naprawy nie jest akurat raczej celowe w tej sytuacji, tak więc mogłaby Pani domagać się obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. Należałoby w tym celu wysłać pismo do sprzedającego, gdzie będzie zawarte albo żądanie obniżenia ceny z powodu wady fizycznej zatajonej przez sprzedającego, albo też oświadczenie o odstąpieniu od umowy i wezwanie do zwrotu pieniędzy oraz wyrażenie woli zwrotu samochodu sprzedającemu. Należy wyznaczyć jakiś termin, np. 14 dni, pod rygorem wszczęcia postępowania sądowego w razie braku zapłaty. Wysłała Pani już pismo, jak widzę, jednakże tak naprawdę nie wystarczy samo żądanie. Aby było to skuteczne, należy wskazać, że samochód ma wadę i jest niezgodny z umową oraz oświadczeniami sprzedającego i w związku z tym odstępuje Pani od umowy. Skutkiem odstąpienia zaś jest żądanie zwrotu zapłaconej ceny.

Wszczęcie postępowania sądowego w celu odzyskania pieniędzy za zwrot używanego samochodu

Jeśli jednak on dalej nie będzie chciał zwrócić pieniędzy, wówczas konieczne stałoby się wszczęcie postępowania sądowego, aby odzyskać pieniądze. W postępowaniu takim ważne będzie, żeby wykazać, że odstąpienie od umowy było uzasadnione i w związku z tym należy się zwrot pieniędzy. Bardzo możliwe, że wymagałoby to sporządzenia jakiejś opinii biegłego lub rzeczoznawcy, na początek mogłoby być zeznania tego mechanika, który oglądał samochód. Opinia biegłego byłaby kosztowna, ale może okazać się, że bez tego się nie obejdzie. W razie wygranej koszt ten opłaciłby pozwany jako jeden z kosztów procesu, ale w przypadku przegranej koszt ten spocząłby na Pani.

 

Można spróbować w ten sposób, że po odstąpieniu od umowy w przypadku braku zapłaty wnieść pozew o wydanie nakazu zapłaty, gdyż wówczas sąd opiera się jedynie na dokumentach i jest szansa na szybsze rozstrzygnięcie sprawy. Gdy sąd uzna, że nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty, skieruje sprawę na normalną rozprawę.

 

Niestety nie mogę dać Pani gwarancji, że wygrałaby Pani sprawę w sądzie, zależy to przede wszystkim od tego, czy sąd uzna, że rzeczywiście miała Pani podstawy do odstąpienia od umowy i że kwalifikowało się to jako wada rzeczy sprzedanej, a w związku z tym postępowanie musiałoby właśnie na tym się skupić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus I =

»Podobne materiały

Zmiana zapisów w akcie notarialnym

Kupiłam z mężem mieszkanie od dewelopera, podpisaliśmy akt notarialny z zaznaczeniem, że 80% mieszkania będzie stanowiło mój majątek osobisty, a 20% to wspólnota majątkowa. Obecnie jednak chciałabym zmienić ten zapis, tak by udziały męża i mój wynosiły 50%. Czy mogę anulować podpisany już akt?

 

Weksel in blanco a wynajmowanie mieszkania

Zamierzam wynająć mieszkanie studentom, ale obawiam się ewentualnych szkód przez nich wyrządzonych. Chciałbym się przed tym jakoś zabezpieczyć, dlatego zastanawiam się, czy możliwe jest podpisanie weksla in blanco na 4000 zł, wystawionego na mnie? Czy to ma sens w świetle prawa, skoro dotyczy osób p

 

Przedawnienie długu paletowego

Pracuję w firmie handlowej – w hurtowni. Towar od dostawców otrzymujemy na paletach euro, które nie są fakturowane. Większość naszych kontrahentów nie monitoruje na bieżąco stanu zadłużenia paletowego i obecnie zdarza się, że jesteśmy wzywani do zwrotu palet za bardzo długi okre

 

Prawo użytkowania mieszkania a prawa właściciela nieruchomości

Dziadek zbył kilka lat temu własnościowe mieszkanie na rzecz swojej córki, a w akcie notarialnym zawarto klauzulę, że dziadek ma dożywotnie, bezpłatne prawo do użytkowania mieszkania. Jakiś czas później córka zmarła i w drodze dziedziczenia mieszkanie przeszło na jej męża i ich dwoje dzieci. Następn

 

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania

Jakiś czas temu sprzedałem mieszkanie. Przed sprzedażą zawarłem ustną umowę z kupującym, że ewentualna niedopłata za ogrzewanie zostanie pokryta właśnie przez niego. Złożyłem oświadczenie do administracji, że wspomniane koszty za ogrzewanie pokrywa kupujący (oświadczenie było bez jego podpisu). Jak

 

Odzyskanie zaliczki wpłaconej przed zakupem samochodu

W popularnym serwisie ogłoszeniowym znalazłem ofertę sprzedaży samochodu. Pojechałem na miejsce zobaczyć pojazd (to bardzo daleko – koszty paliwa). Zgodnie z zapewnieniami właściciela samochód miał być bezwypadkowy i w świetnym stanie. Wpłaciłem więc zaliczkę i poprosiłem o przegląd auta.

 

Odstępne przy cesji leasingu

Podpisuję umowę leasingową na przejęcie maszyny od innej firmy. Firma zdająca maszynę żąda ode mnie odstępnego w wysokości różnicy między ceną rynkową tej maszyny a wartością mojej umowy leasingowej. Czy ma prawo do tego żądania?

 

Rozwiązanie kontraktu menedżerskiego z powodu opóźnień w wypłacie wynagrodzenia

Firma wypłaca mi wynagrodzenia z opóźnieniem – czasem jest to kilka, a czasem kilkanaście dni. Z tego względu chciałbym doprowadzić do rozwiązania kontraktu menedżerskiego w trybie natychmiastowym. Czy mogę tak zrobić? W załączniku przesyłam umowę.

 

Otrzymanie noty obciążeniowej

Pracowałem dla pewnej spółki. Zasada była taka, że jeśli klient zerwie umowę, to sprzedawca musi zwrócić uzyskaną prowizję. Współpracę zakończyliśmy w listopadzie 2012 r. Właśnie otrzymałem notę obciążeniową na kwotę 815 zł w związku z rezygnacją klienta z produktu inwestycyjnego. W nocie nie podano

 

Wprowadzenie w błąd przez sprzedającego

Niedawno kupiłem w biurze podróży bilet autokarowy do Francji. Sprzedawca zasugerował mi, że mogę skorzystać z karty stałego klienta należącej do mojej mamy (która od kilku lat mieszka na stałe za granicą i często podróżuje autokarem). Dzięki temu uzyskałem zniżkę. Bilet został jednak wydrukowany na

 

Zwrot maszyny zakupionej w formie leasingu

Kupiłam w formie leasingu od innej firmy maszynę do lodów. Okazało się, że jest wadliwa – źle pracuje i ciągle muszę wzywać serwis. Jakie mam szanse na zwrot tej maszyny?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »