.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot używanego samochodu i odzyskanie pieniędzy

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 11.01.2020

Kilkanaście dni temu kupiłam używany samochód. Zgodnie z ogłoszenie miał być w bardzo dobrym stanie. Po zakupie mechanik powiedział, że auto w tym stanie nie przejdzie badań okresowych. Podobno całe podwozie jest zgnite i niemal się rozpada. W 14. dniu od zawarcia umowy (a 12. od przekazania pojazdu) zadzwoniłam do sprzedającego, że chcę samochód zwrócić i odzyskać pieniądze. Oczywiście się nie zgodził, więc wysłałam pismo żądające zwrotu pieniędzy (odebrał je). Co robić dalej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot używanego samochodu i odzyskanie pieniędzy

Fot. Fotolia

Umowa kupna–sprzedaży samochodu używanego

Kupno samochodu często potrafi być wyzwaniem, a nawet, gdy wszystko z początku wydaje się w porządku, potem wychodzą pewne niekorzystne rzeczy.

 

Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pani punktu widzenia najbardziej istotne są przepisy działu II, dotyczącego rękojmi za wady. Zgodnie z art. 556 kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 Kodeksu cywilnego. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.

Zakup od osoby prywatnej a odzyskanie pieniędzy

Jako że kupiła go Pani, jak zrozumiałam, od osoby prywatnej, nie można skorzystać z domniemania, iż wada tkwiła w rzeczy sprzedanej, jednakże nadal nie zmienia to faktu, że może Pan korzystać z uprawnień dotyczących reklamacji. Opisano je w art. 560 Kodeksu cywilnego. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na taką wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611, można żądać demontażu i ponownego zamontowania na rzecz wolną od wad lub usunięcia wady, a w razie niewykonania tego kupujący może tego dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Tutaj istotne jest, że sprzedający zapewnił Panią, że podwozie było w dobrym stanie.

 

Żądanie naprawy nie jest akurat raczej celowe w tej sytuacji, tak więc mogłaby Pani domagać się obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. Należałoby w tym celu wysłać pismo do sprzedającego, gdzie będzie zawarte albo żądanie obniżenia ceny z powodu wady fizycznej zatajonej przez sprzedającego, albo też oświadczenie o odstąpieniu od umowy i wezwanie do zwrotu pieniędzy oraz wyrażenie woli zwrotu samochodu sprzedającemu. Należy wyznaczyć jakiś termin, np. 14 dni, pod rygorem wszczęcia postępowania sądowego w razie braku zapłaty. Wysłała Pani już pismo, jak widzę, jednakże tak naprawdę nie wystarczy samo żądanie. Aby było to skuteczne, należy wskazać, że samochód ma wadę i jest niezgodny z umową oraz oświadczeniami sprzedającego i w związku z tym odstępuje Pani od umowy. Skutkiem odstąpienia zaś jest żądanie zwrotu zapłaconej ceny.

Wszczęcie postępowania sądowego w celu odzyskania pieniędzy za zwrot używanego samochodu

Jeśli jednak on dalej nie będzie chciał zwrócić pieniędzy, wówczas konieczne stałoby się wszczęcie postępowania sądowego, aby odzyskać pieniądze. W postępowaniu takim ważne będzie, żeby wykazać, że odstąpienie od umowy było uzasadnione i w związku z tym należy się zwrot pieniędzy. Bardzo możliwe, że wymagałoby to sporządzenia jakiejś opinii biegłego lub rzeczoznawcy, na początek mogłoby być zeznania tego mechanika, który oglądał samochód. Opinia biegłego byłaby kosztowna, ale może okazać się, że bez tego się nie obejdzie. W razie wygranej koszt ten opłaciłby pozwany jako jeden z kosztów procesu, ale w przypadku przegranej koszt ten spocząłby na Pani.

 

Można spróbować w ten sposób, że po odstąpieniu od umowy w przypadku braku zapłaty wnieść pozew o wydanie nakazu zapłaty, gdyż wówczas sąd opiera się jedynie na dokumentach i jest szansa na szybsze rozstrzygnięcie sprawy. Gdy sąd uzna, że nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty, skieruje sprawę na normalną rozprawę.

 

Niestety nie mogę dać Pani gwarancji, że wygrałaby Pani sprawę w sądzie, zależy to przede wszystkim od tego, czy sąd uzna, że rzeczywiście miała Pani podstawy do odstąpienia od umowy i że kwalifikowało się to jako wada rzeczy sprzedanej, a w związku z tym postępowanie musiałoby właśnie na tym się skupić.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl