Zadośćuczynienie od ojca za znęcanie się

• Autor: Anna Jędrzejczak

Ojciec znęcał się psychicznie i fizycznie nade mną i nad mamą przez 15 lat, przeżyliśmy prawdziwe piekło. Dostał za to wyrok w zawieszeniu. Przez niego nie skończyłem szkoły, ponieważ w wieku 17 lat musiałem pójść do pracy, aby utrzymać dom. Czy mam szansę uzyskać od niego jakiekolwiek zadośćuczynienie? Drugie moje pytanie dotyczy sprawy, która się toczy o podział majątku między mną a ojcem – mama zmarła i ja odziedziczyłem po niej połowę. Mam ojca spłacić z nieruchomości, chociaż przez 10 lat to ja robiłem kosztowne remonty i niemało wydałem. Ostatnio zaproponowałem mu pewną kwotę, ale nie dogadaliśmy się – on chce znacznie więcej, żąda sumy stanowczo zbyt dużej w stosunku do wartości tej nieruchomości. Czy mógłbym chociaż od ostatecznie ustalonej kwoty odliczyć jakąś sumę jako odszkodowanie za znęcanie się w przeszłości?

Zadośćuczynienie od ojca za znęcanie się

Postępowanie o zadośćuczynienie za krzywdy moralne

Jeśli chodzi o pierwsze Pańskie pytanie to – o ile w czasie postępowania karnego nie zasądzono odszkodowania na Pana rzecz jako pokrzywdzonego, albo nawet zasądzono, jednak w kwocie niższej niż oczekiwana przez Pana – ma Pan prawo dochodzić od sprawcy przestępstwa odszkodowania w postępowaniu cywilnym.

Zgodnie z przepisem art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego „ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego, co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym (...)”. Oznacza to, iż sąd cywilny nie będzie badał winy pozwanego (Pańskiego ojca), gdyż ta jest już ustalona.

Zgodnie z przepisem art. 415 Kodeksu cywilnego: „kto z winy swej wyrządził szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Zatem istnieją przepisy, które pozwalają Panu dochodzić odszkodowania za szkodę niematerialną (tj. zadośćuczynienia). Problemem w tym przypadku może być kwestia ustalenia wysokości odszkodowania. Trudno bowiem wycenić emocje, ból, rany psychiczne, jakie zostawia tego typu przestępstwo.

Czy roszczenie o zadośćuczynienie wyrządzonej szkody może się przedawnić?

Należy również pamiętać o terminie przedawnienia tego roszczenia. Zgodnie z przepisem art. 4421 § 2 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia”.

Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się jednak, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej. Jeśli zatem ukończył Pan 18 lat lub Pański ojciec został pozbawiony władzy rodzicielskiej przed ukończeniem przez Pana 18 lat, to termin przedawnienia (20 lat) biegnie dopiero od tego momentu.

Co do drugiego pytania: nie może Pan odliczyć żadnej kwoty odszkodowania, dopóki nie będzie prawomocnego wyroku, na mocy którego przyznane zostanie Panu prawo do odszkodowania (oraz kwota odszkodowania).

Jeśli jednak dokonywał Pan remontów w spornej nieruchomości, to może Pan wnieść w tym postępowaniu o ustalenie nierównych w niej udziałów. Jeśli jednak Pan tego nie zrobi, to będzie i tak mógł dochodzić zwrotu części nakładów w odrębnym postępowaniu. W każdym jednak przypadku trzeba będzie udowodnić kwoty dokonanych nakładów (np. przedstawić faktury VAT).