Urlop dla poratowania zdrowia po świadczeniu rehabilitacyjnym

Jestem nauczycielem. Od ponad roku choruję na guza mózgu, jestem już po 3 operacjach, obecnie oczekuję na rekonstrukcję kości czaszki. Przebywam teraz na świadczeniu rehabilitacyjnym, które skończy mi się za półtora miesiąca. Czy po zakończeniu tego świadczenia mogę wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia? Czy mam do niego prawo i czy muszę wracać do pracy na jeden dzień?

Urlop dla poratowania zdrowia po świadczeniu rehabilitacyjnym

Fot. Fotolia

Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym można wziąć urlop dla podratowania zdrowia?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) – stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia. Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.

Zgodnie z tym przepisem dla nauczyciela mianowanego okresami przedłużającymi o kolejne 12 miesięcy okres dopuszczalnej nieobecności nauczyciela w pracy (182 dni) są alternatywnie:

  • świadczenie rehabilitacyjne lub
  • urlop dla poratowania zdrowia.

Jeśli więc jest Pani nauczycielką zatrudnioną przez mianowanie i wykorzystała już Pani całe roczne świadczenie rehabilitacyjne, to okres nieobecności w pracy z powodu choroby nie może już zostać przedłużony.

Powinna więc Pani najpierw potwierdzić swoją zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy w wyniku badania kontrolnego przeprowadzonego na podstawie art. 229 § 2 Kodeksu pracy.

Jeżeli Pani nie pójdzie na badania lekarskie, tylko złoży wniosek o urlop dla poratowania zdrowia – stosunek pracy rozwiąże się z końcem tego miesiąca, kiedy upłynie 12 miesięcy korzystania przez Panią ze świadczenia rehabilitacyjnego.

Może Pani starać się o rentę, ale renta nie oznacza, że nie może Pani pracować. Jeśli Pani nawet uzyska rentę, musi Pani albo rozwiązać stosunek pracy, albo do niej wrócić i ją wykonywać.