.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urlop dla poratowania zdrowia po świadczeniu rehabilitacyjnym

Jestem nauczycielem. Od ponad roku choruję na guza mózgu, jestem już po 3 operacjach, obecnie oczekuję na rekonstrukcję kości czaszki. Przebywam teraz na świadczeniu rehabilitacyjnym, które skończy mi się za półtora miesiąca. Czy po zakończeniu tego świadczenia mogę wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia? Czy mam do niego prawo i czy muszę wracać do pracy na jeden dzień?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urlop dla poratowania zdrowia po świadczeniu rehabilitacyjnym

Fot. Fotolia

Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym można wziąć urlop dla podratowania zdrowia?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) – stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia. Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.

 

Zgodnie z tym przepisem dla nauczyciela mianowanego okresami przedłużającymi o kolejne 12 miesięcy okres dopuszczalnej nieobecności nauczyciela w pracy (182 dni) są alternatywnie:

 

  • świadczenie rehabilitacyjne lub
  • urlop dla poratowania zdrowia.

 

Jeśli więc jest Pani nauczycielką zatrudnioną przez mianowanie i wykorzystała już Pani całe roczne świadczenie rehabilitacyjne, to okres nieobecności w pracy z powodu choroby nie może już zostać przedłużony.

 

Powinna więc Pani najpierw potwierdzić swoją zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy w wyniku badania kontrolnego przeprowadzonego na podstawie art. 229 § 2 Kodeksu pracy.

 

Jeżeli Pani nie pójdzie na badania lekarskie, tylko złoży wniosek o urlop dla poratowania zdrowia – stosunek pracy rozwiąże się z końcem tego miesiąca, kiedy upłynie 12 miesięcy korzystania przez Panią ze świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Może Pani starać się o rentę, ale renta nie oznacza, że nie może Pani pracować. Jeśli Pani nawet uzyska rentę, musi Pani albo rozwiązać stosunek pracy, albo do niej wrócić i ją wykonywać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu