Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć przed emeryturą

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.09.2016

Osoba pracuje przez 35 lat, płaci regularnie składki ZUS i… umiera tuż przed emeryturą. ZUS oferuje tylko zasiłek pogrzebowy. Czy tylko zasiłek się należy? Myślę, że spadkobiercy powinni dostać rozliczenie składek płaconych przez tyle lat. Jak polskie prawo to reguluje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w związku ze śmiercią pracownika rodzinie zmarłego przysługuje od ZUS szereg świadczeń, uzależnionych od okoliczności, w jakich nastąpił zgon.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322) oraz ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440) osoba, która pokryła koszty pogrzebu zmarłej osoby, może ubiegać się z tego tytułu o zasiłek pogrzebowy.

 

Członkami rodziny uprawnionymi do zasiłku pogrzebowego są:

– dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,

– przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,

– wnuki i rodzeństwo,

– małżonek (wdowa i wdowiec),

– rodzice, w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające.

 

Ponadto, jeśli śmierć pracownika nastąpiła wskutek wypadku przy pracy rodzina pracownika może się ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Rodzina pracownika może się ubiegać także o rentę rodzinną z ubezpieczenia wypadkowego. Tutaj także wymagane jest, aby śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy.

 

Jeśli chodzi o kwestię składek opłacanych na tak zwany I filar w ZUS to nie stanowią one majątku pracownika i w sytuacji, gdy pracownik zmarł przed uzyskaniem prawa do emerytury – nie są one dziedziczone przez rodzinę zmarłego. Dlatego ZUS nie ma obowiązku ich rozliczać i wykazywać tego rozliczenia rodzinie.

 

Gdyby zmarły opłacał składki w OFE albo w II filarze w ZUS – wówczas składki te stanowiłyby jego majątek i rodzina miałaby prawo je odziedziczyć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + zero =

»Podobne materiały

Zadłużenie w ZUS i US, kiedy przedawnienie?

W latach 2009-2013 prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety interes nie wypalił. Z tego powodu powstało zadłużenie w ZUS i US. Jednak od zamknięcia działalności żadna z tych instytucji nie upominała się o swoje. W ubiegłym roku udałem się do ZUS w celu poznania kwoty długu i rozłoż

 

Wejście w spółkę z pracodawcą podczas rekonwalescencji

Obecnie przebywam za zwolnieniu lekarskim L4 z powodu poważnej operacji. Zwolnienie otrzymałam na potrzeby rekonwalescencji i rehabilitacji na okres 3 miesięcy. Spodziewam się, że po kontroli lekarskiej zwolnienie zostanie mi przedłużone. Czy podczas zwolnienia mogę wejść w spółkę jawną z obecnym pr

 

Studia a składki ZUS

Jestem studentem studiów zaocznych. Chcę podjąć pracę na umowę-zlecenie. Kto w takiej sytuacji będzie płacił za mnie składki ZUS?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »