Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozdzielność majątkowa – koszty

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 07.10.2008

Chcemy z żoną wziąć rozwód za porozumieniem stron. Majątek, jaki zgromadziliśmy podczas paru lat małżeństwa (samochód, garaż, mieszkanie), biorę ja, natomiast oszczędności (lokaty terminowe) zostawiam żonie. Co muszę zrobić, żeby bez względu na to, czy do rozwodu dojdzie, czy nie, przejąć majątek? Czy można to zrobić podczas rozprawy rozwodowej? Czy można dokonać podziału u notariusza (nie chciałbym z tym czekać do rozwodu)? Z jakimi kosztami wiąże się ustanowienie rozdzielności majątkowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozdzielność majątkowa – koszty

Jak przeprowadzić podział majątku wspólnego w drodze porozumienia między małżonkami?

Jak wynika z Pana informacji, zasadniczo osiągnął Pan z żoną porozumienie co do podziału majątku wspólnego. To wiele ułatwia, albowiem:

 Mogą się Państwo wspólnie udać do notariusza, jeszcze przed sprawą rozwodową (skoro zależy Panu na czasie) – i oświadczyć, że chcą Państwo ustanowić rozdzielność majątkową. Zostanie sporządzony akt notarialny, w którym notariusz ujmie Państwa oświadczenia o chęci ustanowienia rozdzielności. Na Państwa życzenie notariusz dokona podziału majątku dorobkowego w ten sposób, że Pan zachowa mieszkanie, samochód i garaż, a żona – środki pieniężne. Koszt to ok. 400 zł + VAT za umowę o ustanowieniu rozdzielności + koszt działu majątku dorobkowego – zależy to od jego wartości: powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł koszt wynosił 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł (według notarialnych stawek maksymalnych). Jakich konkretnie dokumentów potrzebuje w takim przypadku notariusz – musi Pan ustalić z nim bezpośrednio (w praktyce bywa różnie). Sugeruję jednak podzwonić wcześniej do notariuszy – tę samą usługę różni notariusze wykonują w różnych cenach. Można sporo oszczędzić.

Czy podział majątku można przeprowadzić na sprawie rozwodowej?

Taniej, choć wolniej, można to załatwić sądownie w czasie rozwodu. W pozwie o rozwód należy po prostu zawrzeć wniosek o podział majątku wspólnego małżeńskiego w wyroku rozwodowym. Należy zaznaczyć, że obie strony chcą tego i ustaliły sposób podziału. Jeżeli okaże się, że pomiędzy Panem a żoną jest jednak jakiś spór co do podziału majątku, sąd najpewniej nie dokona podziału w wyroku rozwodowym, pozostawiając to do osobnego postępowania. Koszt sprawy rozwodowej to 600 zł, a jeżeli sąd uwzględni Państwa zgodny wniosek o podział majątku małżeńskiego – będzie to kosztować dodatkowe 300 zł.

Spisanie umowy o podział majątku przed notariuszem

Można wreszcie po rozwodzie, np. gdyby sąd nie orzekł o podziale majątku, pojawić się u notariusza i spisać umowę o podziale majątku dorobkowego – koszt jak w pkt 1, jednak bez kosztu umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej.

 

Po rozwodzie, np. gdyby sąd nie orzekł w wyroku rozwodowym o podziale majątku, można założyć w sądzie nową sprawę o podział majątku dorobkowego – koszt to 300 zł w razie zgodnego wniosku stron. Bez zgodnego wniosku – 1000 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus IV =

»Podobne materiały

Rozdzielność majątkowa bez orzekania rozwodu

Mój mąż jest osobą nieodpowiedzialną i nie interesuje się rodziną. Jakiś czas temu wyprowadził się z naszego mieszkania, nie wiem, gdzie przebywa. Ciężar utrzymania domu i zapewnienia dzieciom środków i opieki spoczął na mnie. Chciałabym się starać o ustanowienie rozdzielności majątkowej, ponieważ b

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »