Rezygnacja z funkcji kierownika internatu przez nauczyciela w trakcie roku szkolnego

• Opublikowano: 22-05-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem nauczycielką i kierowniczką internatu w tej samej szkole (internat podlega szkole). Chciałabym zrezygnować ze stanowiska kierowniczego (brak porozumienia z dyrektorem szkoły). Czy mogę to zrobić w trakcie roku szkolnego, czy muszę czekać do jego zakończenia? Pracuję w szkole, dla której organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rezygnacja z funkcji kierownika internatu przez nauczyciela w trakcie roku szkolnego

Odwołanie ze stanowiska kierowniczego

Jak rozumiem, jest Pani nauczycielką i kierowniczką internatu. Zgodnie z art. 64 ust. 2 ustawy o systemie oświaty „umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia”. Tak samo art. 65 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że „umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia”.

Przesłanki odwołania ze stanowiska kierowniczego reguluje art. 66 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim:

„1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:

1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:

a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,

b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,

c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;

2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia”.

Rezygnacja ze stanowiska kierowniczego

Nauczyciel zatrudniony na stanowisku kierowniczym w szkole ma prawo złożyć rezygnację ze stanowiska kierowniczego z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, a wówczas organ, który powierzył takiemu nauczycielowi stanowisko kierownicze, odwołuje go. Ów 3-miesięczny okres wypowiedzenia jest liczony w pełnych miesiącach kalendarzowych, analogicznie według art. 30 § 21 Kodeksu pracy. Nauczyciel nie ma obowiązku podania przyczyny rezygnacji z funkcji kierowniczej i może ją złożyć w każdym czasie. Od dnia upływu ww. okresu wypowiedzenia nauczyciel nie będzie już zajmował stanowiska kierowniczego, ale będzie nauczycielem (o ile z umów z dyrekcją nie wynika nic innego).