Opłacanie podatku od nieruchomości sąsiada a zasiedzenie

• Opublikowano: 01-06-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Rodzice w ramach spadku (po dziadku) i umowy darowizny (od babki i ciotki) zostali właścicielami działek. Zgodnie z aktami notarialnymi na dwóch działkach postawiono dom i budynki gospodarcze (za obie działki płacą podatek). W ich przekonaniu dom, w którym mieszkają, stoi na tych właśnie dwóch działkach. Przez niewiedzę nigdy nie założono księgi wieczystej. Po sprawdzeniu danych na Geoportalu okazało się, że na jednej z działek znajdują się budynki i dom sąsiada. Jak wyprostować tę sytuację, skoro sąsiad (a wcześniej jego matka) zajmuje działkę od ponad 30 lat, ale to moja rodzina płaci za nią podatki? Czy sąsiad powinien zwrócić moim rodzicom zapłacone podatki?

Opłacanie podatku od nieruchomości sąsiada a zasiedzenie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Płacenie podatku a posiadanie nieruchomości

W pierwszej kolejności godzi się wskazać, iż płacenie podatku nie jest przejawem samoistnego posiadania, a jedynie realizowaniem obowiązku podatkowego z tytułu prawa własności nieruchomości. Z tego, co Pan pisze, wynika, że sąsiedzi są posiadaczami samoistnymi, chyba że podpisana była między Państwem a nimi jakaś umowa najmu lub dzierżawy.

Niezbędne do nabycia prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia jest posiadanie samoistne. Zgodnie z art. 336 K.c. posiadaczem samoistnym nieruchomości jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel. Z posiadaniem samoistnym mamy do czynienia w sytuacji, kiedy posiadacz ma rzeczywistą możliwość władania nieruchomością. Władanie nieruchomością winno odpowiadać zakresowi uprawnień. Niezwykle istotnym jest także fakt, jak otoczenie postrzega wolę władania nieruchomością będącą przedmiotem zasiedzenia jak właściciel we własnym imieniu (postanowienie SN z dnia 7 maja 1986 r., sygn. akt III CRN 60/86, orzeczenie SN z dnia 14 kwietnia 1961 r., sygn. akt CR 961/60). Nie ma przy tym znaczenia, czy samoistny posiadacz zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest właścicielem nieruchomości. Przepis art. 339 K.c. wprowadza domniemanie, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.

Wiele zatem zależy od tego, jakie jest Państwa stanowisko. W mojej ocenie w interesie sąsiadów jest formalne władanie nieruchomością, stąd powinno się zaproponować im jej sprzedaż, względnie zgodę na zasiedzenie w zamian za zwrot płaconego przez lata podatku. Tego rodzaju działanie jest bardzo często spotykane w praktyce.