.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kiedy testament może zostać podważony, jak bronić interesów dzieci i współmałżonka?

• Data: 19-07-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Kiedy przed laty zięć brał ślub z moją córką, miał dom w stanie surowym. Córka sprzedała swoje mieszkanie i przeznaczyła pieniądze na jego wykończenie i umeblowanie. Mimo to zięć nie wpisał jej do księgi wieczystej jako współwłaścicielki, nie uczynił tego również wobec ich wspólnych dzieci. Małżeństwo nie było udane. Okazało się, że zięć cały czas był pod silnym wpływem swoje siostry, która mu zabraniała dzielenia się domem z żoną i dziećmi. Kiedy zachorował na parkinsona, zabrała go do ich matki i obie oraz prawnik wystosowały za niego pozew o rozwód. Po rozwodzie nękały córkę i dzieci, by je zmusić do wyprowadzi z tego domu. Zanim sprawa o podział majątku się zakończyła, zięć zmarł. Pozostawił testament, w którym wydziedziczył swoje dzieci i wszystko zapisał siostrze. Jako powód wydziedziczenia widnieje brak odwiedzin ojca, a tego broniła dzieciom ich własna babcia, poza tym miejsce zamieszkania dzieci i ojca dzielił dystans 120 km. Najważniejsze jest jednak to, że w chwili sporządzania tego testamentu zięć nie był w stanie mówić ani najpewniej nie rozumiał, co się wokół niego dzieje. Siostra sprowadziła notariusza i dała mu do podpisu testament – odcisk kciuka(!). Ona niedawno zmarła i w testamencie wszystko zapisała prawnikowi, który prowadził rozwód zięcia i zajmował się kolejnymi sprawami tej rodziny. Czy sąd może majątek dzieci przekazać prawnikowi, który postępował tak nieetycznie? Co można w tej sprawie zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kiedy testament może zostać podważony, jak bronić interesów dzieci i współmałżonka?

Kluczowe znaczenie ważności testamentu

W tej sprawie wszystko zależy od tego, czy sąd uzna testament za ważny, czy dojdzie jednak do jego skutecznego podważenia. Rozumiem, że sprawa spadkowa po zięciu się jeszcze nie zakończyła. Jeżeli nie był on w stanie skutecznie wyrazić swojej woli, należy podważyć testament i dochodzić dziedziczenia na podstawie ustawy – tak aby całość otrzymały dzieci. Tak samo należy postępować w przypadku ewentualnego spadku po siostrze zięcia.

Kiedy oświadczenie woli spadkodawcy jest nieważne?

Zgodnie bowiem z treścią art. 82 Kodeksu cywilnego (K.c.): Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

 

Prawidłowe złożenie oświadczenia woli wymaga zgodności woli składającego oraz jej manifestacji na zewnątrz w postaci oświadczenia. Niezgodność między wolą a jej przejawem (działanie pod wpływem błędu, groźby) lub brak woli (brak świadomości lub swobody, pozorność) skutkuje wadliwością oświadczenia woli. Oświadczenie takie dotknięte jest sankcją nieważności bezwzględnej. Bezwzględna nieważność oświadczenia oznacza, że z mocy prawa (ex lege) nie wywołuje ono skutków od chwili złożenia, a na brak skutków powołać może się każda osoba, która ma w tym interes prawny. Pod pojęciem braku świadomości lub swobody albo niemożności swobodnego powzięcia decyzji rozumieć należy taki stan umysłowy, który uniemożliwił składającemu dokonanie oceny znaczenia złożonego oświadczenia (tak B. Lewaszkiewicz-Petrykowska, w: System PrCyw, t. I, 1985, s. 655).

 

Nie jest konieczne stwierdzenie całkowitego ustania czynności mózgu. Jak trafnie zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 7.2.2006 r. (IV CSK 7/05, Legalis), stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania.

 

Jednak moja praktyka zawodowa pokazuje, iż wykazanie takiego stanu jest bardzo utrudnione – postępowanie wymaga bowiem powołania biegłych psychiatrów i lekarzy, którzy na podstawie zeznań świadków, dokumentacji medycznej orzekają o stanie świadomości zmarłego. Jeżeli jednak zięć chorował i w dacie sporządzenia testamentu nie mógł skutecznie wyrazić swojej woli, to w mojej ocenie warto spróbować, albowiem sąd jest w stanie orzec o unieważnieniu testamentu i dziedziczeniu na podstawie ustawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Trudności w udowodnieniu nieważności testamentu

Zatem mogą Państwo skierować do sądu rejonowego ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego sprawę o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie dziedziczenia ustawowego, wskazując na wadę oświadczenia woli dotychczasowego testamentu. Jedyną możliwością unieważnienia testamentów jest właśnie wskazana przeze mnie droga sądowa. Dodam jeszcze, że aby zostało podjęte postępowanie spadkowe po siostrze zięcia, konieczne jest zakończenie postępowania spadkowego po zięciu – to musi iść w kolejności. Sąd bowiem nie będzie orzekał o spadkobraniu po siostrze zięcia, jeżeli spadek po zięciu nie będzie formalnie nabyty, albowiem masy spadkowe są ze sobą powiązane.

Wnioski

Jedyną możliwością wskazania nadużycia przy sporządzaniu testamentu, jest podnoszenie tego w postępowaniu spadkowym – kolejno po zięciu, jak i jego siostrze. To jedyna opcja, aby wskazać na dotknięcie testamentu wadą oświadczenia woli. Jeżeli doszło do nadużycia przez prawnika – należy to również wykazać, aby sąd uznał testament za nieważny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Przykłady

Testament sporządzony pod wpływem choroby

Pani Barbara opiekowała się swoją schorowaną matką, która cierpiała na zaawansowaną demencję. Kilka tygodni przed śmiercią matka podpisała testament, w którym cały majątek zapisała kuzynowi, który nagle pojawił się w jej życiu. Pani Barbara dowiedziała się o tym dopiero po śmierci matki i podejrzewa, że testament został sporządzony, gdy jej matka nie była już zdolna do podejmowania świadomych decyzji. Teraz walczy w sądzie o unieważnienie testamentu, powołując się na nieważność oświadczenia woli z powodu stanu wyłączającego świadomość.


Wydziedziczenie dzieci bez uzasadnienia

Pan Marek w testamencie wydziedziczył swoją córkę, wskazując, że „nie utrzymywała kontaktów z ojcem”. W rzeczywistości to nowa partnerka pana Marka skutecznie izolowała go od rodziny. Córka przedstawiła w sądzie dowody na to, że próbowała odwiedzać ojca, ale była odprawiana przez partnerkę. Sąd uznał, że przyczyna wydziedziczenia była nieprawdziwa i niezasadna, a testament został podważony.


Notariusz w roli narzędzia

Starszy pan Stanisław chorował na Alzheimera. Jego siostrzeniec sprowadził do domu notariusza, aby sporządzić nowy testament, w którym cały majątek starszego pana został zapisany właśnie jemu. Pan Stanisław nie rozumiał jednak treści dokumentu i złożył podpis na przygotowanej kartce, nie będąc świadomym konsekwencji. Gdy sprawa wyszła na jaw po jego śmierci, spadkobiercy ustawowi wnieśli sprawę do sądu, żądając uznania testamentu za nieważny ze względu na brak świadomości spadkodawcy.

Podsumowanie

Sprawy związane z unieważnieniem testamentu należą do skomplikowanych i często wymagają wykazania, że spadkodawca nie był zdolny do świadomego podejmowania decyzji. W takich sytuacjach kluczowe znaczenie mają dowody, opinie biegłych i dokładna analiza okoliczności sporządzenia testamentu.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do ważności testamentu lub potrzebujesz pomocy w sporządzeniu pisma do sądu, skorzystaj z naszej pomocy prawnej online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu